Marek Nienałtowski
Bractwo rycerskie w Oleśnicy

Od wielu lat na zamku oleśnickim stawał pomysł zainicjowania działania Bractwa Rycerskiego i Bractwa Kurkowego. Kierownik zamku Zdzisław Naparty rozpoczął zdecydowane działania na rzecz powołania na zamku bractwa rycerskiego. Nawiązał współpracę z Wojtkiem Schäfferem (Adalbert de Wilkowyje +Capitaneus Wratislaviensis+ de Vexillum Militibus Silesiae +WRATISLAVIA+) i dzięki Nim mamy w Oleśnicy - bractwo rycerskie. Z rozmowy z Z. Napartym wynika, że na dobrej drodze jest zainicjowanie działania Bractwa Kurkowego. Dzięki takim działaniom zamek oleśnicki zwraca się ku dawnej świetnej przeszłości i ożywia się. Należy takim inicjatywom przyklasnąć. Szczególnie, że zbliża się 750 - lecie lokacji Oleśnicy i te bractwa mogą uświetnić uroczyste obchody święta.

Powstałe Bractwo zamierza związać się z Oleśnicą poprzez swojego patrona - księcia oleśnickiego Konrada VII Białego. Już wykonano kopię historycznej flagi księstwa oleśnickiego, pod którą rycerstwo śląskie (w tym oleśnickie) stawało pod Grunwaldem (niestety, po stronie Krzyżaków - ale taka była historia) oraz kilku proporców z herbami rycerstwa z księstwa oleśnickiego. Trwają poszukiwania we wrocławskim archiwum dokumentów związanych z Konradem VII.

28 marca 2003 r. odbyło się w zamku oleśnickim spotkanie bractw rycerskich z terenu Śląska. Przy okazji rycerze stanęli w szranki na turnieju rycerskim. Po raz pierwszy oglądałem taki pokaz. Okazało się, że rycerze walczyli bez markowania ciosów. Świadczyły o tym m.in. wgniecenia na hełmach oraz słanianie się rycerza po silnym uderzeniu w hełm i przerwy w walkach po zadaniu ciosu w nieosłonięte zbroją miejsca (np. tylna część nóg). O prawdziwości walki świadczyło także widoczne zmęczenie rycerzy po 3 (5?) minutowej walce i niekiedy kończenie walki przed czasem.

Zamieszczam kilka zdjęć z okresu poprzedzającego pokaz w Oleśnicy (otrzymałem je od Wojtka Schäffera), oraz ze spotkania na zamku oleśnickim. Zdjęcia ze spotkania na zamku oleśnickim wykonał Ryszard Bober dla potrzeb Towarzystwa Przyjaciół Oleśnicy. Pierwsza grupa wybranych zdjęć dotyczy okresu przed walką, a druga pokazuje rycerzy w walce.

W lutym 2005 r. odbył się na zamku I Śląski Warsztat dla kanclerzy, heroldów i skrybów. Uczono na nim pisać i wykonywać kopie starych dokumentów.

Działalność bractwa rycerskiego w Oleśnicy mogłaby mieć duże znaczenie dla propagowania historii oraz promocji zamku i miasta. Temu m. in. służyło badania nad rycerstwm księstwa oleśnickiego. Analizowano także pisma wykonane przez skrybów Konradów, co posłużyło do wykonania kopii aktu lokacji z okazji obchodów 750. lecia lokacji Oleśnicy. Czy wesprą tę działalność także władze miasta?

Dopisane po uroczystościach 750 lecia lokacji Oleśnicy (2005 r.)

Oddział rycerski poczynił znaczne przygotowania do uroczystości. Przygotowano wielką rekonstrukcję zdobywania zamku przez husytów. Na ostatnich Dniach Oleśnicy, "nasi" rycerze nie wystąpili, pomimo zgłoszenia takiej gotowości dyr. MOKiS. MOKiS natomiast ściągnął grupę z Opola, która nie jest związana z zamkiem oleśnickim, widziała go po raz pierwszy i nic nie wie o historii Oleśnicy. Okazało się, że liczą się układy. Brak zainteresowania MOKiS-u i władz Oleśnicy takim rodzajem promocji spowodował przeniesienie się oddziału rycerskiego do innego zamku.

Dopisane w 2009 r.
Dyskusja na Forum Historii Oleśnicy z udziałem Wojtka Schäffera byłego kapitana Chorągwi Rycerskiej Konrada Oleśnickiego

Dopisano w w 2010 r.
19-20 czerwca 2010 odbędzie się w Oleśnicy inscenizacja wymarszu chorągwi Konrada VII pod Grunwald (fot. i proj. widokówki - Wiesław Mazurkiewicz)


Linki Bractw Rycerskich i historycznej broni

http://www.bagrit.pl/bractwa/bractwa.php?lg=pl&czesc=opis&id=655

http://robertdiabolus.prv.pl/

http://www.bractwo.czocha.prv.pl/

http://najemni.legnica.pl/index1.htm#1076079434490

 


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI