Projekt płyty DVD z muzyką XVII wiecznych kompozytorów z księstwa oleśnickiego

27 kwietnia 2016 r. w ramach nowej formy Dni Oleśnicy odbył się koncert orkiestry Ars Cantus, która wykonała utwory XVII wiecznych kompozytorów oleśnicko-bierutowsko-dobroszyckich z zachowanych druków muzycznych z Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego i Biblioteki Kongresu USA w Waszyngtonie.

Koncert ten pozostanie ważny w historii Dolnego Śląska, Oleśnicy, Bierutowa, Dobroszyc (a nawet takich wsi jak Ligota Mała i Krzeczyn) gdyż po ponad 300 latach została po raz pierwszy odtworzona muzyka zapomnianych i nieznanych kompozytorów, których utwory są związane z historią książąt, miast i wsi księstwa oleśnickiego. Aby ten koncert promował szerzej Oleśnicę władze miasta podjęły decyzje o wydaniu płyty z nagranym koncertem. Będzie to jeden z ważniejszych elementów promocji naszego miasta na Dolnym Śląsku jak i w Niemczech.

Tak wstępnie będą wyglądać okładki płyty DVD. Wykorzystano w nich elementy wystawy poświęconej temu koncertowi, która w dalszym ciągu jest eksponowana w sali BiFK (dawny MOKiS). Oprócz płyty DVD, w komplecie będzie także książeczka z podstawowymi informacjami o kompozytorach i osobach którym muzyka była dedykowana. Może uda się przetłumaczyć i dodać teksty pieśni, które wiele wnoszą do naszej historii.

Wykonanie płyty stanie się możliwe dzięki profesjonalnemu zapisowi wizji i fonii koncertu, który wykonał Krzysztof Orłowski podczas konceru. On także przygotuje płytę do wydania.

Jeden z utworów wykonanych w trakcie koncertu K. Orłowski umieścił na youtube

Kompozytorem pieśni jest Caspar Knoll organista z Dobroszyc, a słowa napisał proboszcz dobroszycki Valentin Gloger. Poświęcona jest ona przyjazdowi z uroczystości ślubnych do Dobroszyc księcia Juliusza Zygmunta i jego żony Anny Zofii. Więcej informacji na jednej z tablic wystawy.

Pieśń liczy 11 zwrotek, ale w pierwszej już jest odniesienie do Juliusburga (Dobroszyc), który ma się radować, bo książe Juliusz (II zwrotka) przybywa do miasta, nie sam jak zwykle, lecz z przedstawicielką ziemi Obodrytów, którą została jego żoną, a mieszkańcom będzie matką... Odniesienia do mieszkańców miast i wsi księstwa oleśnickiego są zawarte także w innych pieśniach wykonanych w trakcie koncertu.



Pierwsze dwie zwrotki pieśni autorstwa Valentina Glogera. Z: Caspar Knoll, Nach dem Der Durchlauchtigste [...] Herr Julius Siegmund [...] Mit Dehro [...] Frauen Anna Sophia [...] Auff glücklich vollbrachtes Beylager Den Fürstl. Einzug In die Residentz JULIUS=BURG [...] Nebenst beygefügter Musicalischen COMPOSITION, Oels 1677, BUWr, sygn.: 570902. Własność Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego

Książętom dobroszyckim są poświęcone trzy utwory opisane na wystawie, z których dwa były wykonane w trakcie koncertu. Muzykolog dr Agnieszka Drożdżewska sądzi, że utwór pominięty w koncercie (poświęcony 30. urodzinom księżnej) jest autorstwa księcia Juliusza Zygmunta. Mieszkańcy Dobroszyc mają okazję poprzez te informacje i muzykę promować swoją miejscowość.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim

CIEKAWOSTKI
ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI