Domki dla łabędzi na rzece Oleśnicy

Na widokówkach z początków XX w. widać na rzece Oleśnicy domek dla łabędzi. Nie wiadomo czy na widokówkach widać jeden domek w różnych okresach, czy dwa domki w różnych miejscach na rzece. Raczej jest to jeden domek, tylko pokazany w różnych latach. W jednym przypadku jest obrócony o 90 stopni i inaczej posadowiony na podporach, ma inny kolor dachu oraz inne wykończenie.


Rzeka Oleśnica z domkiem. Widokówka ze zbiorów A.F.


Jedyne (?) zdjęcie pokazujące aleję brzozową i przylegającą rzekę Oleśnicę. Widokówka z allegro.pl

Domek - widok od strony wejścia. Widoczny podest umożliwiający wejście
Domek - widok z boku. Drzwi są zamknięte i brak podestu, co uniemożliwia wejście łabędzi do domku. Może dopiero w zimę otwierali drzwi?

Nie wiem jaką rolę spełniał domek dla łabędzi. Na forach internetowych twierdzi się, że są one niepotrzebne. Po wpisaniu w Google hasła "domek dla łabędzi" pojawia się kilka różnych domków, niekiedy stojących na wyspach stawów miejskich. Czyli spełniają one jakąś pożyteczną rolę, a może są tylko ozdobą parku?

Obie widokówki, oprócz domków, pokazują nieistniejące elementy starej Oleśnicy - dawny bieg rzeki Oleśnicy i aleję brzozową. W kilku miejscach pozostało po rzece koryto jej dawnego przebiegu. Ulega ono ciągłemu zasypywaniu śmieciami, chociaż stanowi zabytek (ok. 400 lat istnienia). Stare koryto powinno być na jakimś odcinku zachowane i oznakowane.

Na widokówce pokazano w pełnej krasie nieistniejącą aleję brzozową. Była ona wąska i dlatego drzewa usunięto podczas poszerzania ulicy. Po niej pozostała nazwa ulicy i może 2-3 brzozy.

Z listu stałej czytelniczki, chcącej zachować anonimowość

Panie Marku, mam wrażenie, ze kiedyś dbano o bioróżnorodność miasta, choć wówczas robiono to nie używając takich terminów. Człowiek w mieście chciał żyć bliżej przyrody i dlatego czynił miasto przyjazne ptakom.
W zimie zdrowy łabędź, który zgromadził do 3 kg tłuszczu, potrafi bez pożywienia przeżyć miesiąc, a nawet dłużej, ale nie może być niepokojony. Praktycznie wtedy spędza czas leżąc i śpiąc. Natomiast osobniki latające z miejsca na miejsce lub walczące między sobą o chleb, tracą więcej energii na zdobycie pożywienia, niż zyskują z kawałka chleba. Taka więc rola domku w zimie. Z kolei na wiosnę, w czasie lęgów, ptaki są narażone na ataki różnego rodzaju drapieżników i między innymi z tego powodu są dla nich budowane specjalne budki lęgowe. Łabędzie to duże ptaki, które mogą być niebezpieczne, zwłaszcza w okresie lęgowym, toteż buduje się dla nich również pływające albo stałe platformy, na których odpoczywają. Nikt ich wówczas nie niepokoi, a one wtopione w pejzaż - cieszą oko. Z potrzeby obcowania z przyrodą powstawały m. in. bażanciarnie. Był to też rodzaj mody na zakładanie parków, bo kiedyś w parkach "się bywało". Powody były różne, prozdrowotne i towarzyskie.

Tak nawiasem mówiąc w wielu miastach w Polsce zakłada się domki i budki dla ptaków dużych i małych, domki dla nietoperzy, a nawet dla jeży. W ten sposób rekompensuje się zwierzętom utratę naturalnych siedlisk w wyniku wycinki starych drzew czy docieplania budynków. Musimy pamiętać, że te zwierzaki utrzymują równowagę w przyrodzie, zjadając mnóstwo owadów. Dbałość o organizm przyrodniczy jakim jest miasto jest miarą kultury człowieka.

Więcej o rzece Oleśnicy i jej przebiegu.

Aleje spacerowe w Oleśnicy


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Szukam sponsora do wydania ksiażki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI