Marek Nienałtowski 
Wspomnienia z Fructowinu

Nie wiadomo kiedy powstała fabryka win w Łukanowie (nazwa Lucienia stosowana przez pewien okres po 1945 r.), która bazowała na byłej niemieckiej wytwórni soków w Leuchten.

Pierwsza dostępna mi informacja o Fructowinie pochodzi z komunikatu Polskiej Agencji Prasowej z 1948 r. "Wrocław, 1948-10. W dniach od 21 lipca do 31 października odbywała się Wystawa Ziem Odzyskanych, mająca dokumentować polskość Śląska oraz osiągnięcia Polski Ludowej na Ziemiach Odzyskanych. Na zdjęciu z lewej ekspozycja Fabryki Win w Łukanowie (obecnie Lucień, k. Oleśnicy) w pawilonie Państwowego Przemysłu Fermentacyjnego." [Źródło: PAP. adres nieaktualny]. Przez pewien czas w nazwie zakładu figurował Feliks Dzierżyński (wg Rycha
z Forum Historii Oleśnicy).

Do czasu upadku Fructowinu w 2006 r. produkowano w niej wina owocowe, koktajle i napoje winne. Niektóre gatunki win otrzymywały wyróżnienia na targach winnych. W końcowym okresie produkowano m.in. wina o zawartości 13-15% alkoholu (Śląskie Mocne) i wówczas miesięczna sprzedaż wynosiła ok. 50 tys. butelek. O produkcji Fructowinu świadczy fakty, że jej napoje (np. dosładzany napój wiśniowy o 10-procentowej zawartości alkoholu) był hurtowo kupowany przez jedną z firm na Dolnym Śląsku, przelewany do butelek i sprzedawany pod różnymi nazwami "Szok" i "Kop", wino-drinki "Magda", "Beata" oraz cocktail owocowy "Sandra" o smaku malinowym. W roku 1994 ta cudowna przemiana nie spodobała się organom kontroli skarbowej.

Etykiety z http://www.winka.net/wino/wytwornia/fructowin.html

Oleśnica poprzez Fructowin była szeroko znana na Dolnym Śląsku i w województwach ościennych. Wielu młodych ludzi swoją inicjację alkoholową wiązało z winem oleśnickim i dlatego dla znacznej części Polaków nasze miasto kojarzono z winem z Fuctowinu. Sprzyjały temu nazwy win podawanych na etykietach (Oleśnica, Oleśnickie). Szkoda, że firmy marketingowe szukając pomysłów na promocję Oleśnicy analizowały hasła typu "Z buta", natomiast pominęły "Z gwinta" - znane powiedzenie licznych oleśnickich smakoszy, zrozumiale dla wielu Polaków. Jak widać z etykiet także promowany był Bierutów, w którym Fructowin miał swoją filię.

W 1996 r. chciano urozmaicić profil produkcji. Kupiono stare maszyny do produkcji wafli oraz galaretek i stworzono dwie nowe linie produkcyjne, zatrudniając nowych pracowników. Niestety koszty ich produkcji były wyższe niż w innych zakładach i musiano w 1998 r. zaprzestać tej nierentownej produkcji.

Fructowin to także załoga, często osoby niepełnosprawne - pracujące w firmie wiele lat. Poniżej pokazałem zdjęcia, będące w posiadaniu już nieżyjącego pracownika Konstantego Lisowskiego (widoczny na dwóch zdjęciach), przekazane mi przez wnuka - Łukasza Dworaczyńskiego, chcącego zachować pamięć o dziadku.


Pracownicy Fructowinu w trakcie manifestacji z okazji 1. Maja. Fot. z kolekcji Łukasza Dworaczyńskiego


Rozlewanie do butelek (?) (powiększenie). Fot. z kolekcji Łukasza Dworaczyńskiego


Produkcja wafli. Żródło: Panorama Oleśnicka: 1996, nr 23

Konstanty Lisowski w biurze Fructowinu
Konstanty Lisowski w otoczeniu pracowników
i na tle butelek. Fot. z kolekcji Łukasza Dworaczyńskiego


Wycieczka pracowników Fructowinu i ich rodzin w Wieliczce w 1957 r. Fot. z kolekcji Łukasza Dworaczyńskiego

Więcej o Fructowinie i etykietach na Forum Historii Oleśnicy

Po Fructowinie zachował się Rodzinny Ogród Działkowy FRUCTOWIN. W inych miastach aby zachować pamięć o dawnych zakładach pracy - nawiązywane są kontakty z uczelniami wyższymi, które zlecają studentom w ramch prac magisterskich opracowanie historii zakładów. Niewiele to kosztuje, a pamięć pozostaje.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI