Marek Nienałtowski
Gdzie zrobiono to zdjęcie?

Przez dłuższy czas szukałem miejsca wykonania poniższego zdjęcia księżniczki Cecylii i następcy tronu Fryderyka Wilhelma. Oboje w mundurach - czyli zmierzali na jakąś wojskowa paradę odbywającą się w okresie noszenia płaszczy (jesień, wiosna, ale podobna pogoda była 13 stycznia 1910 r.). Obok z lewej dowódca Regimentu Dragonów nr 8, czyli udawali się do tego regimentu. Dlatego otoczenia szukałem w okolicach koszar. Niestety, nie znalazłem.

Dopiero Marek Górnicki naprowadził mnie na właściwy trop. Okazało się, że jest to miejsce przed Kościołem zamkowym i bramą pałacu. Czyli zdjęcie zostało zrobione po wyjściu pary książęcej z Kościoła zamkowego. Mogli też wyjść z zamku i ustawić się do zdjęcia lub formowali kolumnę do wyruszenia.

Dzisiaj już trudno zidentyfikować podobieństwo szczegółów. Na wykonanym zdjęciu widać większą i mniejszą bramę, ale już po przebudowie. Zdjęcie to zostało zrobione z innego miejsca niż zdjęcie analizowane. Powtórzyć go nie mogłem, gdyż mój "cyfrak" uległ uszkodzeniu. Ale jak sądzę, kolejne zdjęcie należałoby zrobić z kierunków zbliżonych do pokazanego strzałką. Wówczas pojawiłaby się zbieżność miejsc otoczonych czerwoną elipsą.

Ciekawa informacja o podwórku tego domu:

Nasza fontanna. Panorama Oleśnicka nr 89 z 08.11.2002
 

Wyremontujemy nasze podwórko, a w środku zrobimy fontannę... Czy to tylko mrzonki?

Podwórko przy placu Książąt Śląskich do niedawna było bardzo wstydliwym miejscem. Choć znajdowało się o krok od pięknej bazyliki, pośród zabytkowych kamieniczek, to straszyło swoim wyglądem. Wielkie wrota od strony placu, zamiast na podwórko, prowadziły do murowanego garażu. A samo podwórko było pokrytym ziemią klepiskiem. Jedynym funkcjonalnym elementem był tu stalowy trzepak.
Dzisiaj oleśniczanie nie poznają tego miejsca. Zakład Budynków Komunalnych zlecił wykonanie projektu jego zagospodarowania. Projekt został uzgodniony z konserwatorem zabytków, bo plac Książąt Śląskich to obszar objęty ścisłą ochroną konserwatorską.
Pracownicy Zakładu Ogólnobudowlanego Henryka Grabowskiego z Bierutowa rozebrali garaż i przybudówkę gospodarczą. Dzięki temu podwórko zostało odsłonięte dla przechodniów. Wyremontowano ogrodzenie, ustawiono dwie ławki, kamienne donice i stylową lampę. Część nawierzchni wyłożono kostką granitową pochodzącą z Rynku, a na części zachowano zabytkowe kamienie brukowe. Jest też całkiem nowy i bardzo oryginalny element. Mieszkający po sąsiedzku Tadeusz Vranic zaprojektował i wykonał fontannę. Woda spływa w niej po wielkich kwiatach. Mieszkańcy muszą teraz zadbać, by ich podwórko nie zostało zdewastowane, by niebagatelny wydatek na prace budowlano-remontowe - 59.524 zł - nie został zmarnowany..... (KAD)


Fontanna autorstwa T. Vranica na podwórku przy
placu Książąt Śląskich



Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI