12.11.2006 r.
Wadim Jurkiewicz
ur. 1911 r. - zm. 1962 r. Lekarz

Urodził się 08.08.1911 w Łohiszynie (pow. piński), syn Aleksandra i Teodozji (z domu Tomaszewska). W 1933-1939 - studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. 1941-1946 - przebywa we Lwowie i pracuje jako lekarz. W 1946 przybywa do Krakowa, w 1947 do Oleśnicy. Od 1952 r. należał do Związku Polskich Artystów Fotografików [3].

W roku 1957 rozpoczął [1] działalność fotograficzną wraz z Bożeną Michalik i Zbigniewem Staniewskim w ramach twórczych poszukiwań wrocławskiej grupy "Podwórko". Założeniem programowym grupy było szukanie nowych środków wyrazu w fotografii przy zachowaniu odrębności indywidualnej autorów. Pierwsza wystawa "Podwórka" z udziałem Wadima Jurkiewicza miała miejsce we wrocławskim pawilonie ZPAP w roku 1958. Pokazano ją również w Warszawie w Starej Galerii. Od tamtej pory Wadim Jurkiewicz prezentował swoje prace na dwudziestu ośmiu wystawach w siedemnastu krajach, między innymi w Anglii, Brazylii, Indiach, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i byłym Związku Radzieckim.

W 1959 r. otrzymał za swe osiągnięcia artystyczne nagrodę pieniężną Ministerstwa Kultury i Sztuki.

W 1962 r. na dziesięciolecie swej pracy artystycznej wystawił 56 zdjęć w salach wrocławskiego Muzeum Narodowego.

Uprawiał fotografię kreacyjną i krajobrazową . Wiele jego zdjęć posiada w swych zbiorach wrocławskie Muzeum Narodowe.

W 1997 r. z okazji 50-lecia istnienia Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego i Związku Polskich Artystów Fotografików ukazał się album Fotografia we Wrocławiu 1945-1997. Znajdziemy tam notę biograficzną Wadima Jurkiewicza i reprodukcję zdjęcia pt. "Organy". (Obok skan zdjęcia - z [1]).

Pracował aparatami Praktisix i Praktina FX ze sporą ilością optyki wymiennej.

 
Organy z [1]

Wystawy prac Wadima Jurkiewicza
Wystawa w Oleśnicy
Retrospektywna wystawa prac Wadima Jurkiewicza z okazji 90 rocznicy urodzin mistrza. Wernisaż - 15 czerwca 2001 roku w Galerii PiMBP przy pl. Zwycięstwa. Autor Danuta Obrębską-Kubik. Pamiątki po wystawie Zaproszenie na wystawę oraz Folder z wystawy (strona tytułowa)

Wrocław - Wystawa monograficzna Wadima Jurkiewicza z okazji setnej rocznicy urodzin
Wernisaż wystawy odbył się 5 sierpnia 2011 r. o godz. 17.00 w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański". Organizator wystawy i wydawca albumu - Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu dyr. P. Borkowski. Kurator wystawy Jan Bortkiewicz - kierownik artystyczny Dolnośląskiego Centrum Fotografii. Przedstawiono kilkadziesiąt czarno-białych fotografii tego artysty, przede wszystkim pochodzących z lat 50. i 60. Wystawa będzie trwała do 1 października 2011 r. Wystawa mogła się odbyć dzięki fotografiom zachowanym przez Panią Zofię Menzel - córce Wadima Jurkiewicza.

Pani Zofia Menzel           Fot. Krzysztof Orłowski
Dwa obrazki z wystawy.        Fot. Krzysztof Orłowski

Ekspozycji towarzyszy album [3], dokumentujący dokonania artystyczne fotografa (cena 20 zł). Oraganizatorzy dziękują w nim także oleśniczanom - Pani Danucie Obrębskiej - Kubik i Panu Waldemarowi Zielińskiemu. Partnerami byli MOKiS i Urząd Miasta Oleśnicy.

Pani Zofia Menzel wyraziła zgodę na przedstawienie na tej stronie fotografii Wadima Jurkiewicza, dotyczących Oleśnicy. Niektóre z nich także umieszczono w albumie. Kliknij, aby powiększyć.

Furmanka na tle miasta
Widok miasta
W zamku oleśnickim

Ul. 11 listopada zimą
Przedbramie zamku
Aleja w byłym parku miejskim

Wspomnienia Waldemara Zielińskiego o Wadimie Jurkiewiczu [3], za zgodą autora. Obaj Panowie - oleśniczanie - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików.

Wadim Jurkiewicz
Kim był? Kim jest?
Dla mnie.
Gdy zająłem się fotografią w latach siedemdziesiątych XX wieku, Wadim już nie żył.
Ale pozostały okruchy pamięci...
Epizod 1.
Na pytanie, kto to był, moja mama odpowiadała: "lekarz i fotograf".
Na kolejne pytanie, czy fotograf rzemieślnik, odpowiadała: "nie, fotograf artysta".
Dzisiaj chciałoby się o nim powiedzieć: najlepszy lekarz wśród fotografów i najlepszy fotograf wśród lekarzy.
Epizod 2.
Moja dziewczyna w 1979 roku pracowała w Kolejowym Domu Kultury w Oleśnicy. Dostała wczasy w Piecniku. Była tam między innymi "mamuśka Jurkiewiczowa", wtedy około sześćdziesięcioletnia wdowa po Wadimie (zna ją kilka pokoleń oleśniczan; uczyła ich tańczyć, a co najważniejsze, jak to się dzisiaj mówi, wizualizowała bajki). Pewnego dnia obie panie poszły razem się opalać. Dziewczyna usłyszała: "Lucynka, opalamy się w toplesie". I tak się stało.
Z dzisiejszej perspektywy to drobiazg, ale jakimś dziwnym trafem - zapamiętany.
Epizod 3.
W 1979 roku miałem włosy do ramion i pewnego razu stałem na drabinie w tym samym domu kultury, pomagając montować dekoracje. Podeszła bardzo blisko "mamuśka Jurkiewiczowa" i powiedziała do mnie: "Lucynka". Podeszła na odległość kilku centymetrów i poprawiła się: "a, to nie Lucynka".
Słabo widziała, miała charakterystyczne okulary, przypominające denka od butelek.
Epizod 4.
Słyszałem, że Jurkiewiczowie byli ze znajomymi w Zakopanem; Wadim fotografował Tatry. Panie chodziły po Krupówkach. Znajoma zapytała w pewnym momencie mamuśkę Jurkiewiczową: "Może Wadim by nam zrobił jakieś zdjęcie pamiątkowe?" W odpowiedzi usłyszała: "No coś ty, Wadim takich zdjęć nie robi, robi tylko artystyczne...No, chyba żeby nikt nie widział, gdzieś w bocznej uliczce".
Myślę, że można to opowiadać już jako anegdotę.
Epizod 5.
W tym samym 1979 roku robiono porządki w Kolejowym Domu Kultury, mnóstwo rzeczy poszło wtedy na śmietnik, także prace fotograficzne Wadima.
Mam "kilka" wadimów ze śmietnika.
Epizod 6.
W latach 1985-1989 studiowałem w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie, miałem też zajęcia z Urszulą Czartoryską. Nie odpytywała na koniec semestru, lecz zazwyczaj kazała opracować jakiś temat. "Pan jest z Wrocławia, to proszę przygotować coś o grupie <<Podwórko>>". Chcąc nie chcąc, musiałem zainteresować się Bożeną Michalikową, Zbigniewem Staniewskim, Edmundem Witeckim i Wadimem Jurkiewiczem. Dotarłem do Adama Soboty w Muzeum Narodowym. Pozwolił mi sfotografować z ręki kilka prac Staniewskiego i Jurkiewicza. Zrobiłem z nich przeźrocza, uzupełniłem zbiór ich ogólnie znanymi pracami, dodałem krótki tekst o grupie po wywiadzie z Michalikową - i praca na zaliczenie gotowa. Oczywiście na pięć.
Czartoryska zaskoczona nieznanymi pracami Jurkiewicza i Staniewskiego.
Epizod 7.
"Napisałbyś stronę o Wadimie, kim on jest dla ciebie dzisiaj?" - to prośba Janka Bortkiewicza, przygotowującego dużą wystawę retrospektywną z okazji stulecia urodzin Wadima Jurkiewicza.
Wadim Jurkiewicz - jedyny członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Oleśnicy. Po prawie czterdziestu latach i mnie przyjęto do Związku. Chyba jako drugiego z Oleśnicy. Szkoda, że zapomina się o grupie "Podwórko". Ale nie do końca - ktoś pamięta. Była już retrospektywa Michalikowej, teraz Jurkiewicza, wkrótce pewnie czas na Staniewskiego.
Nostalgia.

Waldemar Zieliński, 2011

Świat Czarnobiały. Film z wystawy i rozmowa z kuratorem wystawy Janem Bortkiewiczem. Autor filmu Krzysztof Orłowski


Anegdota przekazana przez D. Obrębską - Kubik.
Pani Włodzimiera, jako pracownik Domu Kultury ZNTK była nakłaniana do wstąpienia w szeregi partii. Przy czym, pamiętam, że nie mówiła o tym w kategorii wywierania nacisku. Któregoś razu, wzięła do domu statut PZPR, żeby przeczytać go na odczepnego i znależć argumenty na "nie". Wieczorem czytała statut w łóżku. Pan Wadim, przekonany o tym, że żona modli się z książeczki - jak to miała w zwyczaju, trochę zdziwiony przedłużającą się modlitwą, zapytał "Dziuniu, długo się jeszcze będziesz modlić, bo chciałbym już zgasić światło i zasnąć?"

Literatura

  1. "Światłem Malowane". Fotografia w Oleśnicy w latach 1945-2000. Opracowanie Danuta Obrębska-Kubik, Edward Niczypor. Wyd. PiMBP Oleśnica 2000.
  2. Zieliński Z. J., Wadim Jurkiewicz - człowiek z pasją. Kwartalnik Powiatu Oleśnickiego. nr 2, 2003
  3. Album wystawy Wadim Jurkiewicz. Wyd. Ośrodek Kultury i Sztuki. Wrocław. 2011

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI