Poszukiwana Charlotte Koberstein

Niżej pokazano dwa skany drzeworytów (oryginały w zbiorach M.G.) podpisane Charlotte Koberstein. Pod pierwszym z nich widnieje podpis Charlotte Koberstein Oels I. Schlesien Wilhelmstr. 7. Mogło to wskazywać na związek artystki z Oleśnicą. Niestety, osoba o tym nazwisku nie figuruje w spisach mieszkańców Oleśnicy z 1921 i 1935 r. Być może nie jest ona związana z Oleśnicą? Może mieszkała w powiecie lub we Wrocławiu? A podpis Oels i Wilhelmstrasse 7, czyli związek z Oleśnicą, ma sugerować miejsce pokazane na drzeworycie. Chociaż dom przy Wilhelmstr 7 (nieistniejący) całkiem inaczej wyglądał. Widniejący w głębi zamek z przyporami w żadnym stopniu nie przypomina oleśnickiego.

Na tym drzeworycie widnieje także nazwisko Rabbs i data 1928 r. Kto podpisuje się z autorem?

Może odezwie się ktoś z czytelników, mających drzeworyt z tym samym podpisem i zna jakieś fakty z życiorysu artystki lub potrafii więcej powiedzieć o wartości artystycznej obu drzeworytów.

Dodano 16.02.2014 r.
Do treści tej odsłony odniósł się dr hab. Piotr Oszczanowski (dziękuję!) podając, że zamek na powyższym drzeworycie znajduje się w miejscowości Raabs w Austrii http://de.wikipedia.org/wiki/Burg_Raabs_an_der_Thaya.  Czyli podpis Raabs 1928 oznacza miescowość i datę wykonania rysunku (drzeworytu?).

Można więc sądzić, że dalsza część podpisu jest nazwiskiem autorki i miejscem jej zamieszkania. Może zamieszkiwała w Oleśnicy okresowo (tak jak Helma Fischer związana ze zmieniającym miejsce pracy ojcem), skoro nie ma jej w spisie mieszkańców. Może jej prace były zamieszczane ok. 1928 r. w gazecie oleśnickiej Lokomotive an der Oder i tam należałoby szukać dalszych informacji. Miejmy nadzieję, że prace Ch. Koberstein nie zaginęły i kiedyś się przypadkowo pojawią.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI