Nagrobny napis na cegłach?

Bogate warstwy społeczeństwa na swoich grobach lub na murach cmentarnych umieszczały tablice nagrobne. Biedacy umieszczali napisy na drewnianych krzyżach, które po kilku latach gniły lub były usuwane dla potrzeb pochówków kolejnych zmarłych. Co miał zrobić biedak, który nie mógł pochować swoich bliskich (na przykład wywiezionych na cmentarz morowy poza Oleśnicę) i chciał pozostawić po nich ślad? Mógł nazwisko i datę śmierci osoby bliskiej wyryć ostrym narzędziem na murze cmentarnym (był to wówczas jednocześnie mur kościelny) lub najlepiej na murze kościoła, przy którym leżał cmentarz. Było to karygodne i tępione przez pastorów.

I prawdopodobnie mamy do czynienia z takim napisem na murze kościoła św. Jerzego. Świadczyć o tym może typowy napis [nazwisko po mężu] urodzona z [nazwisko panieńskie], [A data]. "A" to skrót od Anno Domini.


Powiększ, aby przeczytać

Inny rodzaj, lub kolor cegły, nie pozwala ocenić, czy napisy były wykone w jednym czasie i czy na każdej cegle napis wykonała inna osoba. Ala taka zbitka napisów obok siebie pozwala sądzić, że mogło to dotyczyć jednej osoby. Bliżej mógłby się na ten temat wypowiedzieć specjalista.

Można mniemać, że napis na cegłach brzmi następująco: Catarina z domu Krzusimho [jakaś liczba, może 19, wskazująca na wiek zmarłej ] A 1675
Czyli ta osoba, o może polskim (słowackim, łużyckim, czeskim) nazwisku zmarła w 1675 r. W tym czasie nie było żadnej większej zarazy w mieście. A może jest pochowana pod murem kościoła w tym miejscu? Jest to małoprawdopodobne, gdyż było to przy Bramie mariackiej, przy której w nocy znajdował się strażnik (dozorca).


Jakieś inicjały (HGB?) + A 1696

Oprócz tego napisu, inni oleśniczanie, a może XV wieczni pątnicy, pozostawili po sobie ślad pokazany na poniższych zdjęciach. Są to zapewne ślady z różnych okresów, co widać po wpływie czynników atmosferycznych na zarys poszczególnych liter.

Jest to drobny przyczynek do znajomości historii miasta i świadczy o konieczności patrzenia na szczegóły. Przekonał mnie do tego Pan A. F., który mi zwrócił uwagę na te napisy. A leżą one na ścianie szczytowej przy ulicy i każdy może je zobaczyć naocznie. Może czytelnicy będą mogli coś więcej o nich powiedzieć.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI