Marek Nienałtowski
Oleśnicka logomania.
Miasta nic nie wyróżnia, nic nie zachęca do przyjazdu.

Herb jest oficjalnym znakiem graficznym miasta, symbolem uchwalonym przez Radę Miasta. Jest on wykorzystywany oficjalnie w korespondencji oraz podczas imprez i wydarzeń organizowanych przez miasto. Logo jest jedynie jego uzupełnieniem. Wykorzystane jest tylko i wyłącznie w celach promocyjnych. Także i ono powinno być przyjęte oficjalnie, uchwalone przez RM.

Kiedy biznesmen zmienia co kilka lat logo wówczas inni, nie będący konkurentami, pukają się znacząco w czoło. Pozostali biznesmeni cieszą się, że konkurent straci pieniądze na nowe logo i straci klientów, którzy przywykli do starego logo - czyli ekonomicznie straci. W Oleśnicy ostatnio mamy do czynienia z kolejnym logo miasta. Miasto straciło pieniądze, czas na jego wykonanie i traci reputację. Co zyskało - chyba nic, bo logo (ani miasto) nie było promowane.

Jakie powinno być logo Oleśnicy (w swojej książce poświęciłem 16 stron projektowaniu prostego biznesowego logo, co może oznaczać, że mam pewną ogólną wiedzę w tej dziedzinie). Logo musi być "chwytliwe" - wpadające w oko, wyróżniające się spośród innych i łatwe do zapamiętania. Powinno się łączyć z historią (tradycją) i kulturą, a jednocześnie pokazywać miasto, perpektywę i koncepcje jego rozwoju względnie dziedzinę w której miasto zamierza się rozwijać. Z tych wymagań wynika, że jego zaprojektowanie nie jest łatwe. W niektórych miastach projekty logo, wykonane przez artystów, są poddawane pod osąd mieszkańców, poprzez zbieranie opinii w internecie lub poprzez ankiety zamieszczone w miejscowej prasie. W mieście, gdzie opinia mieszkańców jest nieistotna - logo wybiera burmistrz.

Pierwsze logo

Nie znam daty jego przyjęcia. Cytuję: "Słońce i dwie wieże - to symbole, jakie znalazły się w nowym logo Oleśnicy. Autorem jest Przemysław Węgrzyn, student pierwszego roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych. Za zwycięstwo w konkursie otrzyma 3,5 tys. złotych.
Na konkurs, ogłoszony przez oleśnicki zarząd miasta, wpłynęło 35 propozycji. Wszyscy uczestnicy byli zobowiązani przedstawić logo w dwóch wersjach: kolorowej, uwzględniającej czerwono-żółto-białe barwy miasta oraz czarno-białej. Sam znak miał zaś - jak zażyczyli sobie organizatorzy - odzwierciedlać współczesnego ducha Oleśnicy, którego charakteryzują: dynamizm, optymizm, otwarcie, perspektywy rozwoju gospodarczego. Powinien mieć również lekką, nowoczesną formę plastyczną i wzbudzać pozytywne odczucia.
Projekt autorstwa Przemysława Węgrzyna uzyskał 196 spośród 210 możliwych do zdobycia punktów. Zdaniem prof. Aleksandra Dymitrowicza z ASP, w zaproponowanym znaku jest ruch i dynamizm, pozytywny element - słońce oraz odwołanie do tradycji - wieże."
Autorka notatki prasowej - Elżbieta Guzowska, prawdopodobnie z Gazety Wrocławskiej, nieznana data wydania.

Logo to jest ciekawe i spełnia swoja rolę. Wadą jego jest nieczytelność napisu "Oleśnica" przy małych wymiarach logo (a w tej postaci jest najczęściej eksponowane na plakatach i stronach www), traci ono też swoje zalety na drukach czarno-białych (opracowania, ksera, wydruki z faksu) i jest trudne do wycinania na ploterze.

Drugie logo
Ffirm Metamorhosis - http://www.metamorphosis.com.pl/1024/index1024.html (potem kliknąć "Projekty" i potem znaleźć "Miasto Oleśnica) wykonała opracowanie, które znajduje się w UM Oleśnicy. Prasa o nim nie pisała - czyli nie jest dostępne mieszkańcom. W nim na podstawie wybranego scenariusza oraz sugestii przedstawicieli miasta konsultanci agencji Metamorphosis skonstruowali Strategię Kreacji Marki Oleśnica opartą o produkt turystyczny związany z szeroko pojętą kulturą osnutą wokół muzyki jazzowej. Przy projektowaniu strategii agencja korzystała z najnowszego światowego dorobku (praktyki i teorii) kreowania marki terytorialnej, jako dobra przynoszącego podmiotowi samorządowemu oraz mieszkańcom realne zyski.

Jednym z elementów budowania marki było poniższe logo, w którym skojarzono Oleśnicę z imieniem Ola. Propozycje te nazwałem "Ola-boga!"

To miało być logo promujące turystycznie Oleśnicę (powiększ)
A oto efekt końcowy - wcześniejsze logo połączono z nowym hasłem "Miasto w dobrym stylu".

Powstało logo, które nic nie mówi o turystyce, jazzie. Natomiast eksponuje styl (stałe działania), który w Oleśnicy nie występuje (styl w budownictwie? Kulturze? Wydawnictwach?) Może chodziło o zarządzanie miastem?. Hasło "coś w dobrym stylu" jest oklepane. Nie mogę znaleźć numeru uchwały RM, na podstawie której je przyjęto. Było używane nielegalnie?

Trzecie logo
Pojawiło się znikąd w marcu 2008 jako ilustracja "nowego" hasła "Miasto wież i róż" w gazetce reklamowej UM. Podobno powstało jako wynik konkursu wśród uczniów gimnazjum, gdyż taki konkurs jakoby miał miejsce. Nic o wyborze logo nie napisano w gazetach oleśnickich. Ciekawe czy dowiemy się, kiedy RM je uchwaliła?



Logo w marcu 2008

Jest ono "twórczo" rozwijane wraz z pojawianiem się kolejnych numerów kwartalnika UM.


Logo w czerwcu 2008. Ciekawe co zostanie zmienione, dodane w październiku?
Proponuję wpisać do przegladarki hasło "logo miasta" - pojawią się loga i hasła innych miast. Będzie okazja do porównań.

Hasło "Oleśnica miasto wież i róż" jest własnością spadkobierców s.p. Zbigniewa Tempskiego, autora książki pod tym tytułem. Ciekawe, czy UM uzyskał zgodę na jego używanie? Uważam, że to hasło nie odpowiada prawdzie. Róże, o które kiedyś dbano, obecnie są "pośledniego sortu" i najczęściej półzwiędłe. Turyści poczują się oszukani.

Ostatnio pojawiła się informacja w Panoramie Oleśnickiej z 1-7 października 2008 r. o nowej strategii promocyjnej miasta, którą przygotowała wrocławska agencja Publicon. Nie wiadomo co z tego wyniknie, gdyż wg autora artykułu poziom publikacji o strategii pozostawia wiele do życzenia. Czy w związku z tym pojawi się nowe logo? (dyskusja w PO jak pamiętam było wtedy więcej dyskutantów niż 23).

Czwarte logo
Pojawiło się nowe logo na stronie internetowej miasta. Nie było na jego temat żadnej dyskusji. Nigdzie nie napisano o jego oficjalnym zatwierdzeniu przez Radę Miasta. O ile pierwsze logo przedstawia wizję artysty, to niżej pokazane jest oklepane (omawiane jest na lekcjach projektowania logo w technikach informatycznych o specjalności grafika komputerowa).

Prawdopodobnie używane jest i stare logo.

Wnioski:

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI