Kto więcej wie o pokazanej niżej pieczęci?

Czytelnik strony znalazl na polu pod Bierutowem pieczęć lakową wykonaną zapewne z mosiądzu. Być może przeznaczoną do częstego używania (noszona na łańcuszku, rzemyczku na szyi?) - stąd otwór.

Wymiary pieczęci


Widok pieczęci w odbiciu zwierciadlanym, ułatwiającym odczytanie

W polu pieczętnym widoczna jest korona rangowa - nie jest podobna do typowej szlacheckiej, w której środkowy fleuron (liść) jest wyższy i szerszy niż dwa poboczne. Może z braku miejsca wszystkie fleurony mają jednakową wysokość. Nie jest to baronowska korona, w której jest 7 "pałek" i są one węższe. Można by sądzić, że jest to uproszczona królewska korona, ale wówczas duże znaczenie przykładano do dokladnego odwzorowania typowej rangi korony. Dlatego trudno ocenić jaką koronę umieszczono na pieczęci. Najbliższa tej z pieczęci jest korona szlachecka.

Z rozmieszczenia liter wynika, że jest to pieczęć monogramowa, w której litery są z sobą powiązane kompozycyjnie. Jako pierwsza występuje litera "F", co w pierwszym przybliżeniu - (korona) i częstość występowania mogło sugerować pieczęć urzędnika Króla Fryderyka, ale zwykle litera F łączy się w tym przypadku z literą R (Rex - Król). Czyli zapewne nie jest to pieczęć urzędnika królewskiego. Wstępnie z analizy liter można odczytać monogram jako:

FHPD lub   F-PD

Dalsza analiza wymagałaby znajomości dokładnego miejsca znalezienia pieczęci (wieś obok Bierutowa, przedmieście Bierutowa, folwark na przedmieściu?), nazwiska właścicieli terenu i datę powstania pieczęci.

Można mieć nadzieję, że na ten tekst natrafii ktoś o większym doświadczeniu w odczytywaniu tego rodzaju monogramu. Może odezwie się właściciel podobnej pieczęci? Może na podstawie zdjęcia uda się ustalić czas powstania podobnych pieczęci?

Reasumując - jest to pieczęć prywatna (nie urzędowa) do laku, szlachcica o jeszcze nieznanym nazwisku, może właściciela folwarku podbierutowskiego.

Podobna pieczęć

Terminologia


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI