Projekty medali na 800-lecie pierwszej wzmianki o Oleśnicy

Pan Stanisław Kokot jako przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Miasta Oleśnicy także przygotowywał wybicie medalu związanego ze świętowaniem rocznicy 800-lecia. Prawdopodobnie członkowie TPMO i artyści oleśniccy zaczęli tworzyć projekty medali. Poniżej pokazano projekty znalezione w archiwum S. Kokota.

Dwa projekty przedniej strony medalu, jeden wykonany w kolorze


Bardziej fachowy projekt - dwie strony medalu

Prawdopodobnie ten projekt stał się podstawą do dalszych prac projektowych, które realizował oleśnicki zapomniany artysta Miron Błaszczak

Jak widać z poniższego skanu - wykonany medal jest bardziej prosty do odlewania (mniej szczegółów, większe powierzchnie poszczególnych elementów itp.)

Projekt zrealizowany przez Mirona Błaszczaka

Po jego wykonaniu, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Oleśnicy w dniu 12.01. 1990 r. podjęło decyzję o nadaniu medalu różnym osobom i instytucjom [1],[2]. Czyli wszystko odbywało się na drodze oficjalnej. Jedną z osób nagrodzonych medalem był Pan Edward Niczypor i od Niego otrzymałem medal do skanowania. Przypomnę, że pierwszy na tej liście to (w obecnej nomenklaturze) wojewoda. Prof. M. Przyłęcki i prof. R. Natusiewicz to ludzie zasłużeni dla Oleśnicy. Pierwszy z nich to honorowy obywatel miasta. Obaj zapomniani przez obecne władze.

Nie wiem jak odbywało się przygotowanie medalu na 750 lecia lokacji miasta. Wszystko odbywało się w tajemnicy. Towarzystwo Przyjaciół Oleśnicy nie zostało powiadomione. Nie jest znane nazwisko artysty - projektanta medalu. Nie dotarłem również do dokumentu, w którym wymienia się osoby wyróżnione medalem. Prawdopodobnie taki dokument nie istnieje. Dlatego nie dotarłem do osób mogących mi pożyczyć medal do skanowania i przedstawienia na tej stronie.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku
Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy
Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Księga gości Dopisz się do księgi Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim