Wstęp

W Brzegu jakaś dziewczynka o imieniu Brzesława (od nazwy Brze-g) nie stała się, jak w Oleśnicy - Ola, symbolem miasta, bo mają tam swoich książąt, którymi się szczycą. Nie zamierzają ściągać turystów, by im pokazywać wieże w Brzegu. Wiedzą, że turyści w swoich miastach mogą też mieć wieże. Nie zamierzają ściągać turystów, aby im pokazywać na kilku - kilkunastu kwietnikach rzędów róż. Wiedzą, że turyści mogą je mieć w swoich miastach i często w bardziej artystycznych układach kwiatowych. W Brzegu wiedzą, że turystów zainteresuje ciekawa historia książąt brzeskich, zamku, miasta i okolicznych wsi. Bo w innych miastach nie mieli książąt brzeskich. W innych miastach nie mieli książąt oleśnickich i tego co stworzyli. Dlatego Oleśnica książąt oleśnickich może zainteresować turystów. Wiem, że bardziej ich zainteresuje Oleśnica książęca (niż wieże, róże i Ole), bo wielokrotnie tego doświadczam.

Jak się okazuje, Brzeg promują poprzez promocję księstwa brzeskiego. Będą Dni Księstwa Brzeskiego. Proponuję burmistrzowi J. Bronsiowi i Radzie Miasta udać się do Brzegu i podejrzeć jak można poważnie promować Oleśnicę.

Brzeski Serial Turystyczny w zakątku Opolszczyzny. Urzędnicy uruchamiają projekt, który będzie promował miasto

Tomasz Dragan. Artykuł z Gazety Wrocławskiej z 28 marca 2014 r.

Promowanie walorów turystycznych naszego miasta, umocnienie marki produktu turystycznego Księstwo Brzeskie czy wreszcie rozszerzenie oferty wydarzeń kulturalnych na najbliższy rok zakłada projekt przygotowany przez Gminę Brzeg, Brzeskie Centrum Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Księcia Ludwika w Brzegu, a także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brzegu.

„Kwitnący zakątek Opolszczyzny. Brzeski Serial Turystyczny" - to nazwa projektu złożonego do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. Są jeszcze fundusze na ten cel, zarząd województwa ogłosił nabór wniosków, na który odpowiedziała m.in. gmina Brzeg wraz ze swoimi jednostkami. Działania te będą finansowane z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Zależy nam na umocnieniu marki produktu turystycznego Księstwo Brzeskie, dzięki któremu będziemy mogli zintensyfikować naszą atrakcyjność poprzez organizowanie szeregu przedsięwzięć z dziedziny kultury, sportu, rekreacji i turystyki.

Projekt będzie realizowany przez Brzeskie Centrum Kultury, czyli instytucję, która, obok Miejskiej Biblioteki Publicznej, w swojej działalności statutowej jest odpowiedzialna w naszym mieście za realizację sfery działań kulturalnych, a także oferty turystycznej - mówi Wojciech Huczyński, burmistrz Brzegu.

Jak wyjaśnia, „Brzeski Serial Turystyczny" ma być szeregiem imprez i przedsięwzięć, dla których wspólnym mianownikiem będzie właśnie Księstwo Brzeskie. Stąd poza znaną już w regionie marką Dni Księstwa Brzeskiego, władze gminy chcą postawić większy nacisk na promowanie turystyki, rekreacji i sportu, a także konkretnych miejsc w gminie połączonych z atrakcyjnymi wydarzeniami. Chodzi o zabytki, obiekty turystyczne, sportowe. Całość ma zostać rozłożona na cały rok, sukcesywnie, co kilka tygodni Dlatego projekt nosi nazwę „serialu", a jego kolejne odcinki mają za zadanie promowanie piękna naszego miasta w różnych porach roku. Pierwsza część imprez ma się odbyć już na przełomie kwietnia i mają.

- W ramach Księstwa Brzeskiego wracamy do tradycji książęcych. Honorową władzę w Brzegu sprawować będzie książę i księżna, którzy wybierani będą w corocznych demokratycznych wyborach powszechnych. Oznacza to, że głosować będzie mógł nie tylko każdy mieszkaniec miasta, ale i turysta, jaki tego dnia przyjedzie do nas zwiedzać Brzeg - wyjaśnia Beata Zatoń-Kowalczyk, kierownik biura promocji w Brzegu. - Nasze działania skierowane są ku wypracowaniu marki Księstwa Brzeskiego jako lokalnego produktu i usługi turystycznej promujących Brzeg nie tylko w granicach województwa, ale na skalę ogólnokrajową, a nawet międzynarodową. Powołanie Księstwa Brzeskiego, wybory księcia i różne towarzyszące temu wydarzenia staną się wyjątkowym produktem, dzięki któremu Brzeg będzie jeszcze mocniej rozpoznawalny i zawita do nas jeszcze więcej turystów.

Więcej


Plakat z okazji 700-lat księstwa brzeskiego (źródło).
W Oleśnicy nawet nie wspomniano 700-lat księstwa oleśnickiego.
Po czasie chciano obchodzić 750-lecie. Kiedy się skończy ta głupota promocyjna Oleśnicy!!!


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI