Zakończenie obchodów 750. lecia lokacji Oleśnicy i bzdury historyczne na witrynie miejskiej

27 października 2004 r. odpowiadając na list Pani Rzecznik Burmistrza napisałem m. in.:

"... Przy okazji uprzejmie proszę o głębokie (!!!) skorygowanie tekstu o historii Oleśnicy na www.olesnica.pl. Jest tam zbyt dużo błędów, a niektóre nadają się do publikacji jako humor z zeszytów szkolnych. Jest to m.in. spowodowane przepisywaniem tekstów z publikacji o charakterze turystyczno-krajoznawczym, w której jest masa błędów. Przecież istnieją bezbłędne opracowania historyków (np. Monografia Oleśnicy).

W związku z tym, że w UM wówczas jeszcze nie obowiązywało "ISO- jakiś mumer" - Pani Rzecznik Burmistrza nie raczyła mi odpowiedzieć i ustosunkować się do treści poruszanej w moim liście (w przytoczonym akapicie i innych, których tutaj nie przedstawiłem).

Obchodzimy 750 lecie lokacji miasta i co czytamy o dacie 22 lutego 1255 roku na miejskiej stronie:

Otóż nieprawdą jest, że:

I w takiej oprawie historycznej przebiegały obchody 750. lecia lokacji Oleśnicy.

Przy okazji - data 1189 podana w wyżej pokazanym wycinku nie dotyczy Oleśnicy (a Olesniczki), a data 1247 jest podana w złym kontekście. Podobne uwagi można mieć do pozostałego tekstu dotyczącego historii miasta.

Jakiej reakcji można się spodziewać? Żadnej - w dalszym ciągu tekst ten będzie "wisiał" na stronie. Z doświadczenia moich kontaktów z Panią Rzecznik mogę oczekiwać jedynie zwrócenia uwagi, że nie miałem prawa skopiowania powyżej pokazanego wycinka strony www UM, bez uzyskania pisemnej zgody.