Marek Nienałtowski
Browar książęcy (zamkowy)
uzupełniono 18.11.2023 r.

Piwo stanowiło w dawnych czasach podstawowy napój wszelkich grup społeczeństwa. Na przestrzeni wieków książęta posiadali swoją piwowarnię. Była ona początkowo sytuowana wewnątrz murów zamku (za Piastów i początkowo Podiebradów, o czym napisano w 1520 r.). W połowie XVIII w. widzimy piwowarnię usytuowaną za murami. Miejsce rozmieszczenia pokazał F. B. Werner na swoim rysunku z ok. 1750 r. Był to budynek szachulcowy - dlatego był podatny na zapalenie, a jak wiadomo budynki browarów (słodowni) były często zarzewiem pożarów. Dlatego stał on najdalej, jak tylko było można, od skrzydła zachodniego. Pomimo tego pożar mógł zapalić jego dach.


Usytuowanie browaru (pokazane strzałką) w XVIII w. Rysunek F. B. Wernera.
Z opracowania Ryszarda Lena.

Po tym jak budynek piwowarni i zastosowane urządzenia do produkcji piwa stały się przestarzałe - zburzono budynek i obok wybudowano drugi, inaczej usytuowany, pokazany na poniższym wycinku planu miasta. Tym razem był to już murowany budynek, o grubszych ścianach, chyba z piwnicami leżakowymi, bardziej odporny na zapalenie i dlatego stał bliżej zamku, ale mniej ważnych jego budynków. Nie wiadomo kiedy to nastąpiło. Z niedoskonałych planów widać ten budynek, jako istniejący już w 1810 r. Czyli mógł powstać na początku panowania Brunszwików. Oni wybudowali ten budynek jako lokatę kapitału - na wynajem. W 1884 r. browar stał się lenną własnością następców tronu Cesarstwa Niemieckiego. Z istniejących źródeł wynika, że w latach 1895-1910 w tym budynku mieścił się oddział (?) browaru C. Kipke nazywany Schlossbrauerei C. Kipke. (Rittergutsbrauerei des Thronlehen Oels). Później nie był wykorzystywany, ze względu na majestat następcy tronu Cesarstwa Niemieckiego (pijani i nieprzyjemny zapach). Ponadto istniały już inne, tańsze źródła pozyskiwania piwa (browary miejskie i rozlewnie). Zapewne budynek zaczął być wykorzystywany jako garażowo-magazynowo-mieszkalny.


Nowe położenie browaru książęcego (pokazano strzałką).

Poniżej pokazano istniejące powojenne zdjęcia browaru (kliknąć aby powiększyć). Wynika z nich, że do połowy lat 50-tych, spełniał rolę budynku mieszkalnego i może magazynowego.

fot. A. Arczyński 1955
fot. E. Niczypor
fot. T. Chrzanowski 1956
fot. R. Kałużny
fot. Z. Podurgiel

Z czasem uległ zupełnej dekapitalizacji i został rozebrany w latach 70-tych.

Zobacz również:

Browary oleśnickie
Spis browarów
Rozlewnie piwa


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miasta