Spotkanie kombatantów z burmistrzem Oleśnicy w sprawie kolejnych obchodów świąt państwowych pod poniemieckim pomnikiem?


Niedawno (21.02.2014 r. ) burmistrz Jan Bronś spotkał się w Ratuszu z prezesami związków kombatanckich (i wybranych stowarzyszeń) na temat form i miejsc obchodów rocznicowych świąt państwowych: "Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja, a także obchodzony 8 maja Dzień Zwycięstwa." W komunikacie nie ujęto Święta Niepodległości w dniu 11 listopada.

Jak zwykle nie podano jakie były wnioski z tej narady - czyli można sądzić, że obchody świąt państwowych odbędą się, jak zawsze, poprzez składanie wiązanek kwiatów przed poniemieckim pomnikiem poświęconym zwycięstwu Niemiec nad Austrią w 1866 r. Liczne poczty będą się tłoczyć na ścieżce skweru. Rodziny "pocztowych" i składających kwiaty będą stały na trawnikach, a burmistrz jak zwykle wygłosi okolicznościowe przemówienie. Nie wiem czy będzie uczestniczyć Kompania Honorowa Garnizonu Oleśnickiego, bowiem na trawniku, gdzie kiedyś stała Kompania Honorowa posadzono drzewko i tablicę pamiątkową z nim związaną.

Urząd Miasta nie może znaleźć pieniędzy na wykonanie taniego pomnika, pokazującego piastowskie pochodzenie miasta i jego powrót do macierzy. Pomnik taki powinien stanąć na większym placu (np. pl. Zwycięstwa), umożliwiającym patriotyczne zebrania z udziałem mieszkańców, młodzieży szkolnej, kompanii honorowej i podniesienie flagi państwowej. Natomiast UM znajdował pieniądze na poroniony pomysł rzeźby Oli - symbolu Oleśnicy (wydano ok. 70 tys. zł). Całe szczęście, że już przestano mówić o tym pomyśle ośmieszającym Oleśnicę.

Jak napisano w komunikacie - omawiano również obchody Dnia Flagi. W innych miastach w tym dniu władze państwowe i samorządowe uczestniczą w uroczystym podniesieniu flagi państwowej. W Oleśnicy burmistrz nie widzi takiej potrzeby, chociaż podniosłoby to rangę święta i szacunek do flagi. Powinien to być również dzień flagi miejskiej, bo jest ona symbolem naszej małej ojczyzny. Po interpelacji radnego W. Piechówki w sprawie ustanowienia dnia herbu Oleśnicy, miano połączyć te uroczystości. Rezultat był taki, że władze miasta pamiętały o swoim przyrzeczeniu tylko raz (rozdano nieco papierowych naklejek z herbem). Okazuje się, że burmistrz obraził się na symbole miasta i kazał je usunąć z witryny UM (Syców i Twardogóra swoje symbole promują, a Oleśnica ukrywa). Ponadto zrobił wszystko, aby na maszcie ratusza powiewała mniej promocyjna flaga, co jest działaniem na niekorzyść promocji miasta.

Sądzę, że po naradzie nic się nie zmieni, natomiast burmistrz będzie mógł powiedzieć, że wszystko uzgodnił z kombatantami. Czy kombatanci i zaproszeni goście coś proponowali, chcieli zmian? Okazuje się, że mieszkańcy nie zasługują na rzetelną informację.

Pisałem na powyższy temat już kilkanaście razy, bo dla mnie jest to parodia obchodów świąt państwowych. Będę pisał dalej - krople drążą kamień. Wierzę, że nowy burmistrz zmieni te antypatriotyczne i antyoleśnickie zwyczaje.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI