Marek Nienałtowski
Burmistrz Oleśnicy nie respektuje uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 28 kwietnia 2006 roku w sprawie herbu, barw, flagi i hejnału Miasta Oleśnicy
28 stycznia 2008 r.


O błędach w wyżej wymienionej uchwale już pisałem. Pisałem też, że w papierach firmowych wysyłanych z UM jest używany błędny herb Oleśnicy. Powiadomiłem o tym również jednego z radnych miejskich i uzyskałem zapewnienie, że już do tego nie dojdzie. Okazało się, że 28 stycznia 2008 dostałem dwa pisma z UM, na których są dwa herby miasta, niżej pokazane. Oba mają błędy, a jednego z nich już miało nie być.

Pierwszy błąd

Niżej duży herb Oleśnicy z pisma, które dostałem.

   

W uchwale XL/309/2006 wspomniano, że elementem herbu jest "biały krzyż". Na herbie w papierze firmowym go nie ma. Gdybym był członkiem odpowiedniej partii, miałbym okazję napisać: "Dlaczego władze Oleśnicy wielokrotnie wykazują w ostatnich latach, że nie lubią krzyża chrześcijańskiego?". A prawda jest taka, że władzom Oleśnicy "wisi" tradycja i historia miasta. Im jest obojetne, czy jest tam krzyż, czy go nie ma. Po prostu nie mają pojęcia o herbie miasta i cały czas to wykazują.

Drugi błąd

W drugim piśmie znajduje się najstarszy herb miasta (rysunek wyżej z prawej). Ma on nienaturalny kształt tarczy herbowej. Okazuje się, że firma, która zaprojektowała ten papier firmowy uznała, że należy dopasować szerokość herbu do napisu (a nie odwrotnie !!!) i dlatego "ściśnięto" go, zmieniając tylko szerokość tarczy. Skutkowało to zwiększeniem, ponad normę, zależności: wysokość / szerokość, która w najnowszych herbarzach wynosi 1,05 - 1,2 (liczby dotyczą tarczy hiszpańskiej zastosowanej w tym herbie). Powstał wynaturzony kształt tarczy herbowej, nigdy nie zastosowany w dziejach herbów Oleśnicy. Ponadto "ściskając" orła doprowadzili do zowalizowania okrągłej aureoli (o tym, że aureola jest w kształcie kołą napisano w uchwale). Zmnienając kształt aureoli naruszono uchwałę RM. Ale kto by się przejmował uchwałą Rady Miasta. Tworzą głupawe uchwały i potem ich nie przestrzegają.

Trzeci błąd

W graficznym załączniku do uchwały "herbowej" (udało mi się go zdobyć dzięki jednemu z radnych, zwykłym mieszkańcom nie jest dostępny), znajdują się próbki kolorów używanych w herbie. Pokazano wzorzec koloru w RGB i CMYK używanego w tarczy oraz analogiczny wzorzec koloru uzywanego m.in. w szarfie. A co pokazano na obydwu tarczach herbowych? Są w nich znaczne różnice w odcieniach kolorów czerwonych i żółtych od tych we wzorcu. Po co wprowadzono kolory wzorcowe, skoro się ich nie respektuje. Dlaczego nikt w UM nie ma pojęcia o herbie miasta?

Czy Oleśnicą rządzą całkowici ignoranci?

Czy coś się zmieni w herbach umieszczonych na papierze firmowym burmistrza i UM? Trudno tego oczekiwać


Dopisano 20. 11. 2008 r.

Członek mojej rodziny dostał pismo z UM, na którym ponownie znajduje się duży herb Oleśnicy bez krzyża. Kiedy skończy się brak szacunku do herbu miasta?

Dopisano 10. 02. 2009 r.

Dostałem pismo na papierze firmowym z UM, na którym już jest naniesiony odręcznie krzyż na dużym herbie Oleśnicy. Widocznie ktoś w UM wyszedł z pokoju i zauwazył, że na płaskorzeźbach herbu Oleśnicy z ok. 1600 r., znajdujących się na korytarzach Ratusza są krzyże. Chyba tylko dlatego naniesiono go na herb, bowiem moja 5 letnia pisanina na ten temat nie przynosiła skutku. Chwała władzom Oleśnicy, że już na papierze firmowym pokazane są wszystkie elementy herbu opisane w uchwale RM, ale korona jest dalej błędnie narysowana.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI