Piotr Oszczanowski
Casus Żórawiny. Może również Casus Oleśnicy?

29.02.2008 r.

Stałem się posiadaczem książki autorstwa znanego historyka sztuki dra Piotra Oszczanowskiego Casus Żórawiny. Kościół Trójcy Świętej w Żórawinie około 1600 roku. Wrocław 2007 r. Książka liczy ponad 600 stron. Druk publikacji został sfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego we Wrocławiu. Okładkę przedstawiam poniżej. W książce autor opisuje wspaniały, niewielki kościół w Żórawinie, o którym napisano:

"... I czigodny ten Pan Adam von Hanniwalaldt
obdarzył Żórawinę, budując na niej
Wspaniały kościół, a Boży Dom.
Ozdobił go nadzwyczaj pięknie.
Więc myślę, że podobnego mu
Nie znajdziesz w Niemczech
I na włoskiej ziemi ..."

Był to więc wspaniały kościół, otoczony fosą, wałami (bastionami) i mostami zwodzonymi, posiadający okazałe wyposażenie i wystrój zadziwjający każdego odwiedzającego. Niestety, w połowie XX w. traci swoje wyposażenie i popada w ruinę. Duża część wyposażenia jest ozdobą muzeów wrocławskich lub trafia do magazynów muzealnych. Ozdoby rzeźbiarskie i malowidła ścienne tracą czytelne kontury.

Dlatego nie jest dziwne, że historyk sztuki przystąpił do tworzenia naukowej dokumentacji dzieł sztuki znajdujących się w kościele. I to stanowi główną zawartość ksiązki.

Dlaczego wspominam o książce opisujące kościół w Żórawinie, skoro nie znamy jeszcze historii zabytków Oleśnicy? Wyjaśniam - znajomość zabytków tego kościoła pomaga w identyfikacji zabytków oleśnickich, bowiem istnieją wyraźne związki między dziełami artystycznymi znajdującymi się w Żórawinie i Oleśnicy.

Wiemy, że w oleśnickim kościele zamkowym, zamku oraz Ratuszu znajdują się rzeżby autorstwa Gerharda Hendrika, który także tworzył w Żórawinie. Martin Riedl rzeźbił w drewnie i tworzył stolarkę w obu kościołach. Hans Schneider von Lindau mógł tworzyć fortyfikacje zamku oleśnickiego i kościoła w Żórawinie.

Najbardziej znaczący z rodu Hanniwaldtów - Adam, był przyjacielem księcia ziębicko-oleśnickiego Karola II i uczestniczył w Oleśnicy w jego pogrzebie. Krótko Żórawina nawet należała do Elżbiety Marii Podiebrad i została sprzedana 1660/1661 roku. Tak więc, poprzez tę książkę poznajemy również historię księstwa oleśnickiego.

Jest mi wiadomo, że dr P. Oszczanowski przygotował podobną publikację na temat zabytków oleśnickich i szuka sponsora jej wydania. Jeśli książka o Żórawinie posiada znaczącą ilość "oleśniczanów", to można się spodziewać, że kolejna - będzie zawierać więcej nowych, nieznanych dotychczas informacji o Bazylice Mniejszej, Oleśnicy i księstwie. Jej wydanie byłoby znaczącym krokiem w rozwoju wiedzy o kulturze, sztuce, historii miasta i powiatu. Książkę o Żórawinie sponsorowało Starostwo Powiatowe we Wrocławiu. Może książkę o Oleśnicy mogłoby zasponsorować również Starostwo Oleśnickie i (lub) inne instytucje. Wydanie jej byłoby znakomitą, wieloletnią promocją sponsora, miasta i powiatu.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI