Marek Nienałtowski
Czy pozostał ślad po budynku?

Na mapie z 1939 roku widoczny jest na początku ulicy Krzywoustego duży czteroklatkowy dom w kształcie litery "C" mający numerację 3-3c.

Dom ten należał do gminy miejskiej, czyli zamieszkany był głównie przez osoby pracujące na rzecz miasta. Musiał być wybudowany w latach trzydziestych, gdyż na mapie z 1928 roku jeszcze nie jest pokazywany. Ze znacznego powiększenia widokówki z 1938 r. widać jego zarys (dom pokazany strzałką).

Jak wynika z powyższej ilustracji - był to budynek 2 piętrowy z zamieszkanym poddaszem. Przed domem, od strony ulicy znajdowały się zapewne werandy. Jak na warunki oleśnickie był to dom o dość dużej długości, wyróżniający się tym z okolicznej zabudowy.

Wielkość jego rzucała się w oczy w trakcie analizy niemieckiego zdjęcia lotniczego, przedstawiającego Oleśnicę w 5 dni po zajęciu miasta przez czerwonoarmistów.Wycinek ze zdjęcia lotniczego z 1.02.1945 r.
Spalony dom wyróżnia się na tle śniegu.

Dom ten został najpewniej spalony w trakcie wcześniejszych walk, gdyż nie widać nad nim śladu dymu. Ze zdjęcia wynika, że spalony został dach, a ścianki działowe pozostały. Czyli mógł zostać odbudowany. Co spowodowało, że został rozebrany na cegły? Czy jego zniknięcie jest wynikiem akcji "Cały naród buduje swoją stolicę"? Czy ktoś pamięta jego ślady?

16.08.08. Pan Mieczysław Rudowicz napisał, że pamięta na miejscu tego budynku niewysoki murek o wysokości 50-70 cm. Sądzi, że mógły to być resztki tego domu.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI