Marek Nienałtowski
Bajkowy dom w Oleśnicy
30.06.2014 r.

Na widokówce ze zbiorów Adama Fedorowicza znajduje się widok Friedrichstrasse (ob. ul. A. Mickiewicza). Na pierwszym planie z lewej widać trzy budynki wybudowane pomiędzy 1899-1903 r.


Pierwszy dom z lewej ma nr 8, dalszy 7a i 7b (bliźniak) ostatni w tym kwartale ma nr 6 (widok od strony budynku nr 6)

Po powiększeniu widokówki pojawiają się na ścianie frontowej pierwszego z budynków widoczne dekoracje w postaci malowideł, a może sgraffito.


Na ścianie frontowej widoczne dekoracje

Przez duzszy czas oczekiwałem na pojawienie się widokówki, która będzie pokazywać więcej szczegółów. Okazało się, że znalazłem je w DSzH w widokówkach, które są własnością Krzysztofa Dziedzica (kolekcja K. Dziedzica i innych kolekcjonerów to najwartościowsze elementy DSzH).


Fragment widokówki K. Dziedzica z DSzH w Oleśnicy

Jak widać na powyższym fragmencie widokówki - począwszy od poddasza (pomiędzy oknami) do pierwszego piętra - ściana frontowa jest wypełniona malowidłami, a może sgraffito lub inną formą graficzną. Ich tematem są dzieci. Dobrze to widać na pasie powyżej II piętra, gdzie widoczne są postacie dzieci (siedzące, klęczące?) w otoczeniu kwiatów lub krzewów (ilustracje znane od wieków). Pomiędzy oknami pierwszego i drugiego piętra (z lewej) widać zapewne dziecko trzymające na patyku jakieś wycinanki, a może rysunki. Nad balkonem widoczne uśmiechnięte słońce.

Ten rodzaj dekoracji wskazywałby na przedszkole czy dom dziecka. Jednakże w literaturze oleśnickiej brak jest informacji o istnieniu przedszkola w tym miejscu, a dom dziecka nie był wówczas wzmiankowany w Oleśnicy. W tym budynku oprócz właścicieli (August Fröhmer w 1921 r., a w 1933 r. Schöpe - wyższy urzędnik pocztowy) i dodatkowo jednej osoby ok. 1933 r. nikt nie był zameldowany. Czyli budynek mógł być wykorzystywany na jakieś niemieszkalne zastosowania.


Dom obecnie przy ul A. Mickiewicza 8

Nie wiadomo kiedy te dekoracje zostały skute, a może zatynkowane po 1945 r. Może ktoś z mieszkańców pamięta lub ma zdjęcia tego budynku z lat powojennych - proszę o kontakt.

Wcześniej podobną formę dekoracji miał budynek poczty


Od autora • Lokacja miastaOlesnica piastowskaOlesnica PodiebradówOlesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r.Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestwDrukarnie NumizmatyKsiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla OlesnicyArtysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI