Bajkowy dom w Oleśnicy
30.06.2014 r.

Na widokówce ze zbiorów A.F. znajduje się widok Friedrichstrasse (ob. ul. A. Mickiewicza). Na pierwszym planie z lewej widać trzy budynki wybudowane pomiędzy 1899-1903 r.


Pierwszy dom z lewej ma nr 8, dalszy 7a i 7b (bliźniak) ostatni w tym kwartale ma nr 6 (widok od strony budynku nr 6)

Po powiększeniu widokówki pojawiają się na ścianie frontowej pierwszego z budynków widoczne dekoracje w postaci malowideł, a może sgraffito.


Na ścianie frontowej widoczne dekoracje

Przez duzszy czas oczekiwałem na pojawienie się widokówki, która będzie pokazywać więcej szczegółów. Okazało się, że znalazłem je w DSzH w widokówkach, które są własnością Krzysztofa Dziedzica (kolekcja K. Dziedzica i innych kolekcjonerów to najwartościowsze elementy DSzH).


Fragment widokówki K. Dziedzica z DSzH w Oleśnicy

Jak widać na powyższym fragmencie widokówki - począwszy od poddasza (pomiędzy oknami) do pierwszego piętra - ściana frontowa jest wypełniona malowidłami, a może sgraffito lub inną formą graficzną. Ich tematem są dzieci. Dobrze to widać na pasie powyżej II piętra, gdzie widoczne są postacie dzieci (siedzące, klęczące?) w otoczeniu kwiatów lub krzewów (ilustracje znane od wieków). Pomiędzy oknami pierwszego i drugiego piętra (z lewej) widać zapewne dziecko trzymające na patyku jakieś wycinanki, a może rysunki. Nad balkonem widoczne uśmiechnięte słońce.

Ten rodzaj dekoracji wskazywałby na przedszkole czy dom dziecka. Jednakże w literaturze oleśnickiej brak jest informacji o istnieniu przedszkola w tym miejscu, a dom dziecka nie był wówczas wzmiankowany w Oleśnicy. W tym budynku oprócz właścicieli (August Fröhmer w 1921 r., a w 1933 r. Schöpe - wyższy urzędnik pocztowy) i dodatkowo jednej osoby ok. 1933 r. nikt nie był zameldowany. Czyli budynek mógł być wykorzystywany na jakieś niemieszkalne zastosowania.


Dom obecnie przy ul A. Mickiewicza 8

Nie wiadomo kiedy te dekoracje zostały skute, a może zatynkowane po 1945 r. Może ktoś z mieszkańców pamięta lub ma zdjęcia tego budynku z lat powojennych - proszę o kontakt.

Wcześniej podobną formę dekoracji miał budynek poczty


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI