Dom nad młynówką
09.06.2013 r.

W XV-XVII w. następuje szybki rozwój urządzeń napędzanych energią rzeki poprzez koła wodne (młyny zbożowe, prochowe, kuźnie, pompownie, kruszarki, tartaki, walcownie miedzi, folusze itp.). Chcąc zwiększyć ich ilość w mieście dążono do stworzenia odnóg istniejącej rzeki poprzez budowanie kanałów rzecznych, co powodowało, że pojawiały się równolegle do rzeki 1-2 kanały. Jeśli napędzanymi urządzeniami były młyny zbożowe - takie kanały nazywano młynówkami. Jeśli przekopano dwa kanały - nazywano je małą i dużą młynówką.

W Oleśnicy zapewne od XVI- XVII w. istaniał kanał zwany Małą młynówką. Jego początek znajdował się w okolicach Boguszyc, a może w miejscu obecnego Parku Miejskiego. Jego wylot natomiast w okolicach przedzamcza, gdzie wpadał do starego koryta rzeki. Napędzał młyn zbożowy (rozebrany w latach 70-ych) przed obecną Bramą Wrocławską. Istnienie Małej młynówki każe sądzić, że mogła istnieć i Duża - nie wiadomo kiedy i gdzie przepływała, gdyż często zmieniano nazwy cieków wodnych płynących przez teren obecnej Oleśnicy.

Woda z młynówek była także wykorzystywana do innych celów - np. w produkcji zakładów rzemieślniczych, które tym samym budowano obok kanału. Okazało się też, że budowano budynki stojące "okrakiem" nad rzeką.

Niżej opisano dom stojacy jeszcze w latach 60-ych okrakiem nad Małą młynówką, mieszczący się przed 1945 r. przy Kaiser Strasse 14 (obecnie Rzemieślnicza).


Wycinek z planu Oleśnicy z 1899 r. z uzupełnianiami z 1913 r.
1 - przebieg Małej młynówki, 2 - dom przy ulicy Rzemieślniczej nr 14, pod którym przebiegał kanał,
3 - tzw. Mały Młyn, który napędzała woda Małej młynówki. Dla lepszej orientacji pokazano Bramę Wrocławską (4)

Bok budynku, w którego części piwnicznej znajdował się wlot kanału
Bok budynku, z części piwnicznej, którego wypływała woda Małej młynówki

Otwór wlotowy kanału Małej mlynówki w wyżej pokazanym budynku. Fotografie wykonane w trakcie remontu budynku przez Przemysława Łuczaka. Po remoncie wlot zasypano


Szybki fotomotaż pokazujący sytuację z planu miasta

Czytelnik strony mieszkający w tym budynku w latach 60-ych twierdził, że woda była używana do celów wyprawiania skór i był to budynek garbarza (wg wcześniejszych informacji niemieckich mieszkańców). W mieszkaniach znajdujących się bezpośrednio nad kanałem istniały otwory w podłodze, zamykane klapąmi. Otwierając klapę - czerpano wodę do celów gospodarczych. Nie wiadomo czy była to prawda, gdyż wyprawianie skór było związane z dużym smrodem i było niebezpieczne dla zdrowia i życia. Być może, że wyprawianie skór było prowwadzone w XIX w. w znajdujących się obok pomieszczaniach gospodarczych (szopach). Wg spisu mieszkańców z 1921 r. (i może wcześniej) budynek był własnością lakiernika (malarza), który zapewne sam nie robił lakierów i nie potrzebował do tego celu znacznej ilości wody. Wspomniany czytelnik opowiadał, że jeszcze w latach 60-ych te klapy można było otwierać, czerpać wodę i schodzić do kanału pod budynkiem. Jeśli wierzyć rysunkowi pokazanemu na planie Oleśnicy - kanał pod budynkiem nie biegł w linii prostej - widoczny jest zauważalny skos.

Kanał Malej młynówki (zwany przez meliorantów - kanałem IV) stracił rację bytu, gdy zamknięto młyn. Wówczas odcięto dopływ wody do kanału, a koryto w górnym biegu zasypano w 1971 r. Potem koryto kanału stało się śmietnikiem i sukcesywnie go zasypywano.

Nie wiem czy przy remoncie tego budynku brał udział archeolog i czy istaniało sprawozdanie z prac związanych z odkopywaniem wejścia do kanału i opisem kanału pod budynkiem. Byłaby to ciekawa informacja dla osób zainteresowanych historią miasta.

Więcej o historii rzeki Oleśnica


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI