Promocja książki dr Agnieszki Drożdżewskiej w Oleśnicy

28 listopada 2017 r. o godz. 18.00 odbędzie się w zamku oleśnickim promocja niezwykłej książki, bo traktującej o kulturze muzycznej Oleśnicy w XIX i pierwszej połowie XX w. Niżej tytuł i spis treści.

Okładka książki
Spis treści

Książka ta została wydana przez Bibliotekę i Forum Kultury w Oleśnicy jako trzecia w tym roku (nie licząc pięknie wydanego katalogu poświęconego Barbarze Cichockiej). Wydrukowała ją "Edycja - Książki Naukowe i Specjalistyczne" z Katowic. Ta sama firma wydała w kwietniu moją książkę o zamku oleśnickim i dlatego są one graficznie bliźniaczo-podobne.

"Historia oleśnicka" tej książki sięga 2004 r., bo wtedy Agnieszka Drożdżewska napisała pracę magisterską pt. Życie muzyczne Oleśnicy w XIX w. Pomimo tego, że praca miała dotyczyć XIX, autorka opisała życie muzyczne od początków, czyli od XV w. Miała być wydrukowana w Oleśnicy w postaci książki, ale nie trafiła w rok wyborczy (kiedyś głównie wydawano książki w roku wyborczym), potem podobno zagubiono egzemplarz autorski. Wtedy napisałem do autorki o przysłanie kopii pracy, wiedząc o jej wielkiej wartości. W następstwie stała sie ona ważnym elementem historii oleśnicy prezentowanym na mojej stronie, stąd nazwisko autorki widnieje w bibliografii kilkunastu (a może i więcej) odsłon.

Zmiana podejścia do promowania Oleśnicy nowego burmistrza M. Kołacińskiego, oraz podjęte działania dyr. BiFK A. Zasady spowodowały, że dopiero teraz bardziej rozszerzona praca magisterska (już dr A. Drożdżewskiej) mogła trafić do mieszkańców Oleśnicy w postaci książki. Ze spisu treści można dowiedzieć się, czego ona dotyczy. Myliłby się każdy, sądząc że dotyczy tylko muzyki, bo jest podbudowana historycznie. I ta warstwa jest równie ważna dla nas jak muzyczna, bowiem w znaczący sposób rozwija historię naszego miasta, a szczególnie szkół ogólnokształcących oraz muzycznych. Będę wielokrotnie wykorzystywał nowe odkrycia autorki, przy okazji pisania o szkołach, hotelach, jednostkach wojskowych itd.

Pani dr A. Drożdżewska stała się obecnie najznakomitszą znawczynią muzyki w księstwie oleśnickim. Cały czas pracuje nad poszerzeniem wiedzy o historii muzyki w czasie rzadów pierwszego księcia z rodu Brunszwików - Fryderyka Augusta. Miejmy nadzieję, że i książka o tym najbardziej płodnym muzycznie okresie dziejów Oleśnicy, zostanie także wydana w Oleśnicy.

Oleśnica ma swoich przyjaciół wśród naukowców, są nimi profesorowie Wojciech Mrozowicz i Piotr Oszczanowski. Do tego grona dołącza teraz dr Agnieszka Drożdżewska.

Polecam każdemu kupno tej książki.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI