Nowe skany widokówek

Ks. Tadeusz Faryś, pełniący obowiązki duszpasterza w Belgii, przywiózł 5 cennych widokówek i przekazał je do umieszczenia na stronie (dziękuję !). Dwie z nich - najcenniejsze przedstawiam natychmiast.

Pierwsza z nich jest najstarszą widokówką w "moich" zbiorach. Została wysłana 10.04. 1897 r. z Oleśnicy do Wiesbaden (tam dotarła już 11.04.1897 r. ! ! !) Czyli mogła być wyprodukowana przed 1897 r. Brak jest informacji o fotografiku (firmie) wydającej widokówkę. Najcenniejsze w niej są widoki nieistniejących obecnie miejsc na (w) zamku. Poniżej pokazana widokówka zostanie póżniej umieszczona w większych wymiarach. Istotne są powiększenia jej elementów.

Nieznana komnata zamkowa


Kliknij, aby powiększyć.

Nie udało się zlokalizować miejsca jej rozmieszczenia. Najprawdopodobniej znajdowała się w piwnicach (raczej w skrzydle wschodnim). Będę starał się zlokalizować to pomieszczenie poprzez wykonanie porównawczych zdjęć. Służyła zapewne jako piwiarnia lub miejsce stołowania służby (pospolite stoły i krzesła). Udało się rozpoznać herb Oleśnicy (1) i chyba Prus lub Cesarstwa Niemieckiego (2). Widoczny jest duży piec kaflowy, wisząca lampa - zapewne gazowa. Na ścianach boazeria drewniana i nad nią jeszcze jakieś herby (Orzeł?) i tablice z napisami.
Dopisano 22.12. 2007 - była to zimowa piwiarnia, rozmieszczona w piwnicy skrzydła wschodniego (za Podiebradów była tam stajnia).

Bellevue - kawiarnia i miejsce widokowe

Na powyższym, powiększonym zdjęciu dobrze widać (z prawej) podest. Może był to podest dla orkiestry lub do tańców. Od 1897 do 1903 (następna widokówka) niewiele się zmieniło, jedynie zamiast krzeseł drewnianych pojawiły się metalowe - składane. Za krzesłami, z lewej znajdował się mały parterowy dom, a za nim przejście do pokazanych niżej schodów.

Schody na skarpie zamkowej


1- schody, 2 - ściana szczytowa dawnego browaru książęcego,
3 - Kościół Zamkowy, 4 - Staw Wałowy.

Pokazane schody (1) prowadziły z poziomu zamku do stawu zwanego wałowym (4). Jest to jedyne znane mi zdjęcie tych schodów. Po zlikwidowaniu stawu ok. 1905 r. mogły stracić rację bytu.

Tajemnicze ujęcie

Widokówka (z lewej) została wykonana w Dreznie w firmie Antona Schelczika. Data wykonania zdjęcia nie jest znana. Można sądzić, że w okresie 1905-1906 r. Czyli po zawaleniu się Kościoła Zamkowego i w trakcie jego odbudowy.

Początkowo głowiliśmy się, co to za tajemnicza budowla znajduje się na pierwszym planie (stąd tytułu). Ale kiedy zobaczyłem inne zdjęcie wykonane w 1905 r. (poniżej pokazane) - zagadka ujęcia została rozwiązana.

Wydaje się, że kogut zawieszony na iglicy wieży odlatuje. Nastąpiło to dopiero w 1947 r., gdy go zdjęto i zastąpiono krzyżem.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI