Kultura flagowa w okresie żałoby narodowej
11.04.2010 r.

Prezydent RP Lech Kaczyński chciał zwiększyć GODNOŚĆ FLAGI - szacunek Polaków do Flagi Państowej i zasad jej prezentowania. W tym celu w oparciu o weksykologię opracowano zasady, które opublikowano na stronie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W okresie żałoby po prezydencie L. Kaczyńskim i ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem Polacy wykazali zainteresowanie flagami. Należy to zainteresowanie podsycać i jednocześnie wskazywać na zasady kultury flagowej.

Szczególny sposób obchodzenia się z flagą narodową obowiązuje w wypadku ogłoszenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej żałoby narodowej.

Na okres żałoby flaga:

Dodam, że flaga wywieszone przed wejściem do Ratusza, powinna być umieszczana po prawej jego stronie, czyli na lewo od patrzącego. Wywieszenie więcej niż jednej flagi nie świadczy o wielokrotnym zwiększeniu przeżywania żałoby.

Flagi zawieszonej pionowo nie opuszcza się do połowy – tak więc nie powinna być ona wywieszana podczas żałoby.

Flaga państwowa opuszczona do połowy masztu nie powinna być przepasana kirem. W przypadku niejasności należy wzorować się na ekspozycji flag na pałacu prezydenckim.
Taka flaga nie powinna być wywieszana w okresie żałoby - tym bardziej, że powierzchnia kiru jest nieproporcjonalnie mała w stosunku do powierzchnią flagi (kir stanowi mało widoczna wstążka).

Flaga wywieszana na pl. Zwycięstwa i mocowana do masztu przy pomocy kawałków drutów jest obrazą dla Polaków szanujących flagę. Ciąglę piszę o tym, że należy do masztu przytwierdzić dwa kółka i linkę do podnoszenia flagi. Jednak burmistrz Oleśnicy J. Bronś nie widzi takiej potrzeby i flaga ta jest zawieszana przy pomocy podnośnika samochodowego, jak firana i podobnie jak firana zrzucana. Nie ma to nic wspólnego z patriotyzmem. Jest to niechlujstwo flagowe. Reportaż ze ściagania flagi jak firany

Dzień flagi - przykład braku poszanowania flagi państwowej i miejskiej w Oleśnicy

W okresie późniejszym pozbawiono samorządy prawa podnoszenia flagi państwowej, czyli na budynku UM może być podnoszona tylko flaga miejska. Być może ustawodawca nie przewidział możliwości opuszczania flagi miejskiej z okazji żałoby.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI