Jerzy Głuszek napisał książkę o historii piastowskich książąt oleśnickich
19.12. 2016 r.

Jerzy Głuszek ma różnorodne zainteresowania - maluje (miał wystawy swoich prac w Oleśnicy), jest też filatelistą oraz numizmatykiem. Numizmatyka wymaga wiedzy historycznej, szczególnie głębokiej, gdy dotyczy brekteatów, kwartników i halerzy bitych w Oleśnicy, Namysłowie, Wołowie, Koźlu i bitych dla Trzebnicy, Sycowa i Milicza. Monety te były bite przez książąt oleśnickich począszy od pierwszego z nich Bolesława I po ostatniego - Konrada X. Chcąc zidentyfikować różnorodne monety pojawiające się na giełdach należało znać historię Piastów głogowskich i wywodzących się z nich Piastów oleśnickich.

Kilkuletnie poszukiwania literaturowe i pobyty w archiwach oraz Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, zaowocowały wydaniem przed kilkoma dniami książki Znane i nieznane dzieje Piastów oleśnickich w latach 1312-1492 r. Liczy ona 219 stron i obejmuje losy wszystkich książąt oleśnickich oraz córek Konrada I, III, V i IX. Nakład książki wynosi tylko 200 egz.

Okładka zaprojektowana przez J. Głuszka
Spis treści

Jak wynika ze spisu treści autor najobszerniej opisał życie Konrada I i Konrada IV - biskupa. Temu ostatniemu poświęcił aż 40 stron, chcąc "poprawić nadszarpnięty wizerunek księcia Konrada IV, biskupa wrocławskiego, złośliwie odmalowany przez Jana Długosza, który z osobistych powodów nie darzył sympatią oleśnickiego księcia".

W każdym rozdziale zawarte są także nieznane oleśniczanom fakty dotyczące historii Oleśnicy. Pojawiają sie też zdjęcia nieznanych dokumentów z przywieszonymi pieczęciami. Również pokazano nieznane lub mało znane monety. Chyba najciekawszym zdarzeniem odkrytym przez autora jest prawdopodobny pobyt 24 lipca 1404 r. króla Władysława Jagiełły w zamku oleśnickim. Treść każdego rozdziału oparta jest na wiarygodnej literaturze niemieckiej i polskiej.

Przedstawiam tylko anons książki. Jej promocja odbędzie się 20 stycznia 2017 r. o godz. 18.00 w sali BiFK na ul. M. Reja 10. Wtedy będzie można także kupić książkę. Celowe byłoby umieszczenie na witrynie BiFK (lub innej) zdjęć dokumentów, pieczęci i monet w większych wymiarach, gdyż niosą one ważną informację.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI