Historia pewnego samolotu

Pan Paweł Szczegodziński, jak zwykle podał ciekawostkę (nieostatnią), związaną z historią Oleśnicy, Polski, W. Brytanii i Norwegii.

Na stronie napisano: 1 września samoloty 2 dywizjonu 4 pułku bombowców Kampfgeschwader 4 "General Wever" (stacjonujące w Oleśnicy w okresie 25.08.1939r. do 22.09.1939r.) zaatakowały bombami Polskę. Dowodzona przez podpułkownika Erdmanna grupa samolotów He 111, po pokonaniu liczącej około 500 km trasy prowadzącej częściowo nad terytorium Słowacji bombarduje lotnisko we Lwowie zrzucając 22 tony bomb. Potem te samoloty bombardują Dęblin, Kraków, Lublin, Radom i inne miasta - wg. Marek J. Murawski "Luftwaffe - działania bojowe", t.1, Warszawa 1998 str. 59.

I dalszy ciąg tej historii przekazanej przez Pana Pawła: W norweskim muzeum lotniczym Gardermoen znajduje się Heinkel He-111P-1 o numerze 5J+CN, czyli 3 maszyna z 5 eskadry II dywizjonu KG 4 General Wever. Samolot pół roku po opuszczeniu Oleśnicy uczestniczył w inwazji na Norwegię. Został zestrzelony 25 kwietnia 1940 r. przez dwa Blackburn Skua z lotniskowca HMS Ark Royal . Wylądował przymusowo w głębokim śniegu pod Digervarden. Odnaleziony w 1976, został w ciągu następnych sześciu lat odbudowany siłami muzeum w Gardermoen.

Takimi oto drobnymi kroczkami, przy współpracy wielu pasjonatów, tworzy się historia także Oleśnicy.

Mała dygresja. Lotnicy angielscy z lotniskowca zestrzelili ten samolot i dzięki temu w 1944 r. nie mógł on brac udziału, jak to napisali historycy niemieccy, w "zwalczaniu Armii Krajowej w Warszawie" (tak jak inne samoloty tego dywizjonu). Mówiąc dokładniej - nie mógł bombardować Warszawy podczas Powstania Warszawskiego.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI