ZAPOMNIANA PRACOWNIA
- INSTYTUT WITRAŻOWY A. SEILERA

Muzeum Architektury ul. Bernardyńska 5
50-156 Wrocław


Poniższy tekst z maja 2002 r. przysłał Pan Paweł Komolko - dziękuję !

Instytut Witrażowy Adolpha Seilera istniejący we Wrocławiu w latach 1846-1945 był najstarszym, największym i najdłużej, bo aż 100 lat działającym warsztatem wśród pracowni witrażowych powstałych w XIX wieku na Śląsku. Był to najbardziej znaczący warsztat witrażowy we Wschodnich Niemczech, a w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku należał do najpoważniejszych firm tego typu w Europie.

Instytut Seilera słynął przede wszystkim z witraży i oszkleń przeznaczonych do obiektów sakralnych, ale także do rezydencji, mieszczańskich kamienic i gmachów użyteczności publicznej.

Witraż z postacią Henryka IV Prawego, piastowskiego księcia wrocławskiego.
 
Oba zdjęcia witraży pochodzą z już nieaktualnego linku do Muzeum Architektury.

Większość produkcji firmy trafiała na Śląsk, choć w drugiej połowie XIX wieku liczne jej wyroby eksportowano również do Saksonii, Wielkopolski, na Pomorze, do Grecji i Austrii. W latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku witraże wysyłano także do Ameryki Południowej via Hiszpania. Do dziś w Ratuszu w Barcelonie znajduje się witraż z Instytutu Seilera, powstały prawdopodobnie około 1929 roku.

Instytut Witrażowy oferował niemal wszystkie typy okien kościelnych: z kompozycjami figuralnymi, z elementami architektonicznymi, z mozaikami, z prostymi ozdobami. Do prywatnych budowli można było zamówić okna z figurami alegorycznymi, herbami, arabeskami, kwiatami, zdobione wzdłuż krawędzi. Oferowano również okna na klatki schodowe według najpiękniejszych wzorów, a także okna zwierciadlane (Spiegelfenster) najlepszej jakości. Materiałem, z którego wykonywano witraże i oszklenia w firmie było szkło reńskie i śląskie.

Witraże wykonywano najczęściej w technice mieszanej tzn. łączono w jednym witrażu wszystkie znane techniki witrażowe. Najstarsze zachowane witraże Seilera pochodzą z 1858 roku. Są to dwa witraże w kościele klasztornym w Marienthalu i zespół witraży oraz oszkleń w kościele w Dytmarowie.

Od początku XX wieku w warsztacie wykonywano znacznie więcej niż w poprzednim stuleciu witraży świeckich do wnętrz mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej. Były to zarówno witraże secesyjne z typową dla tego nurtu stylizowaną florą i fauną, z egzotycznymi tancerkami, jak również witraże inspirowane miniaturami średniowiecznymi oraz XIX-wiecznym malarstwem rodzajowym i historycznym. W styczniu 1945 roku podczas bombardowania Wrocławia pracownia została zniszczona, a właściciele warsztatu, podobnie jak inni mieszkańcy, opuścili miasto.

Pojawiające się współcześnie na rynku antykwarycznym projekty witrażowe sygnowane nazwiskiem Adolpha Seilera świadczą o tym, że nie całe archiwum Instytutu spłonęło podczas wojny. Nie wiadomo jednak kto uratował część prac, ani jaka ich ilość ocalała.

Kurator wystawy dr Magda Ławicka prosi o kontakt osoby, które posiadają w swoich zbiorach projekty i dokumenty z Instytutu Seilera, bądź dysponują informacjami na temat losów archiwum warsztatu. Na planowaną wystawę złoży się 15 witraży, około 30 projektów, fotografie, korespondencja i dokumentacja Instytutu, a także reklamówki firmy z dawnych książek adresowych Wrocławia.

Wystawie towarzyszyć będzie bogato ilustrowana publikacja autorstwa Magdy Ławickiej "Zapomniana pracownia. Instytut Witrażowy Adolpha Seilera 1846-1945". Do nabycia w Muzeum Architektury.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI