Rosjanin i Niemiec szukają grobów swoich bliskich w Jemielnej

18.02.2010
Marek Włodarczyk z Oławy, student historii, zajmuje się z dużym zaangażowaniem historią działań wojennych na ziemi oławskiej, a także na ziemi oleśnickiej. W ramach tych zainteresowań poszukuje miejsc pochówku żołnierzy niemieckich i czerwonoarmistów. Sprzyja temu nawiązanie kontaktu z rodzinami pochowanych żołnierzy. Ostatnio nawiązał kontakt z bliskimi byłych żołnierzy radzieckiej 254 dywizji i niemieckiej 269 dywizji, walczącymi z sobą na ziemi oleśnickiej. Szukają oni grobów rozmieszczonych w Jemielnej (Gimmel). W polskiej dokumentacji nie są znane groby w Jemielnej i nie ma śladu dokumentów z ekshumacji dużej grupy żołnierzy. Niżej przedstawiam informację, którą M. Włodarczyk uzyskał od członków rodzin. Umieszczenie jej w internecie pozwoli na dotarcie do mieszkańców Jemielna i osób mających informacje o grobach na tym terenie.

W Jemielnej i w jej okolicach w dniach 21-23 stycznia 1945 roku toczyły się ciężkie walki. Pułk 254 dywizji bez wsparcia czołgów i z towarzyszeniem jedynie kilku dział pancernych dostał się pod ogień niemieckich czołgów i poniósł straty. W następnych dniu pułk został otoczony przez Niemców i ponownie poniósł duże straty. Dopiero pomoc oddziałów 294 dywizji pozwoliła na odparcie Niemców i wyjście z okrążenia (wg książki o historii 245 czerkaskiej dywizji strzeleckiej). Nie wiadomo, czy zabitych czerwonoarmistów zabrano do jakiegoś punktu zbiorczego, czy pochowano w zbiorowym grobie, czy może część zabrano, a niektórych pochowano w Jemielnie.


Wycinek z polskiej mapy WIG P44_S25 Oleśnica z 1934 roku,
pokazujący wieś Jemielna (Gimmel) i oddalony na północ budynek stacji.

Poszukiwanie grobów czerwonoarmistów
Jeden z mieszkańców Moskwy, szuka grobu brata swojego ojca Wachruchina Nikołaja Aleksiejewicza ur. 1925, który zginął 21 stycznia 1945 roku (miał więc 20 lat). Służył w 254 czerkaskiej dywizji strzeleckiej, w 929 pułku i zginął podczas walk w okolicach stacji kolejowej Jemielna. Pochowany został z zbiorowej - bratskiej mogile. Ktoś z oficerów tej dywizji wykonał szkic rozmieszczenia grobów czerwonoarmistów, pokazany niżej.

Uwaga. Plan będzie dostępny tylko dla oficjalnych poszukiwaczy.
Uwaga. Plan będzie dostępny tylko dla oficjalnych poszukiwaczy.

Ogólny schemat rozmieszczenia grobu. Pokazano tory i budynek stacji. Na północ od stacji pokazano prostokąt z krzyżem sugerującym cmentarz (grób)
Dokładny schemat rozmieszczenia innego (zapewne?) grobu - leży on w wycince leśnej, nazwanej na planie Waldgarten (Leśny ogród).

Nie potrafię ocenić miejsca rozmieszczenia grobów wg obu rysunków. Może istniały dwa groby? Poniżej wycinek tego miejsca.


Wycinek z mapy, pokazujący zapewne miejsce Leśnego Ogrodu,
w którym, być może, rozmieszczony jest grób czerwonoarmistów.

Poszukiwanie grobów niemieckich żołnierzy
Marek Włodarczyk nawiązał równiez kontakt z synem niemieckiego żołnierza z 269 dywizji (który przysłał list i ksero książki o historii dywizji). Według przekazów, grób żołnierzy z tej dywizji znajduje się 300 metrów na wschód od wsi. Czyli gdzieś w rejonie pokazanym na poniższym wycinku mapy.Miejsce rozmieszczenia folwarku rycerskiego (z lewej od drogi) i wsi (z prawej).
Grób ma znajdować się ok. 300 metrów na wschód od wsi.

Syn tego żołnierza już był na wizji lokalnej i mieszkańcy wskazali miejsce rozmieszczenia grobu. Obecnie trwają starania o ekshumację. Nie wiadomo, czy rzeczywiście we wskazanym miejscu, znajduje się grób, czy jest to grób zbiorowy i niemiecki.

Marek Włodarczyk ma nadzieję, że publikacja tego tekstu w internecie pomoże w ewentualnym odnalezieniu grobów rosyjskich i niemieckich. W Jemielnie już wcześniej wykonano ekshumacje - odkryto 1 grób żołnierza niemieckiego i dwa pojedyncze groby czerwonoarmistów. Czy to oznacza, że odnaleziono wszystkich pochowanych, czy tylko tych, których wykopano podczas prac polowych i budowlanych. Może pokazane plany pomogą w dalszych poszukiwaniach? Latem w poszukiwaniach mogą pomóc osoby z wykrywaczami. Wówczas żołnierzy chowano płytko (zima, zamarznięta ziemia) i nieśmiertelniki moga "dać sygnał" - dotyczy to jednak żołnierzy niemieckich. Aby hieny cmentarne nie zniszczyły grobów - plany będą tylko dostępne zorganizowanym grupom poszukiwaczy.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI