Marek Nienałtowski
Kolejne znalezisko herbowe w Oleśnicy
27.10.2005 r.

Sądziłem, że już wszystkie rzeźby herbów Oleśnicy na terenie miasta zostały zidentyfikowane, sfotografowane i umieszczone na tej stronie. Okazało się, że jednak można znaleźć nowe. Wystarczyło tylko podnieść głowę przechodząc obok budynku, w którym m.in. mieści się ZBK.

Tam można zobaczyć elementy rzeźbionej dekoracji pomiędzy pierwszym i drugim piętrem, wśród których daje się zauważyć herb miasta. Umieszczono go najpewniej podczas budowy tego budynku w 1926 r.

Przedstawia ciekawe rozwiązanie herbu. Jest to herb średni - nie zawiera labrów (może rzeźbiarz uznał, że są nimi girlandy i/lub wstęgi). Widać w nim także rzadko spotykany kształt orła św. Jana Apostoła. Podobny w kształcie orzeł, wykonany prawdopodobnie z blachy znajdował się w 1926 r. na obudowie balkonu - piętro wyżej. Ze zdjęcia trudno rozpoznać czy wieże w klejnocie herbu istnieją. Może ich górna część została zniszczona w trakcie odbudowy domu po jego spaleniu podczas walk o miasto 24 stycznia 1945 r.

Wszelkie szczegóły i dalszą analizę można będzie przedstawić, gdy ktoś z czytelników zrobi zdjęcie tego herbu dobrym aparatem z teleobiektywem. Pan Ryszard Bober pośpieszył z pomocą i wykonał poniższe zdjęcie. Wynika z niego, że wieże z klejnotu herbu zostały utrącone. Każdy rzeźbiarz jest w stanie szybko uzupełnić ten brak.

Pod herbem znajduje się miejsce, w które należałoby ponownie wprowadzić nazwę najważniejszego "lokatora" budynku.

Władze Oels podczas kolejnych budów domów użyteczności publicznej umieszczały na nich herby miasta. Dlaczego nie kontynuowac obecnie tej zasady? Czy nie należałoby umieścić herb miasta na frontonie nowej sali widowiskowej?


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI