Marek Nienałtowski
W Ratuszu oleśnickim od 5 lat badają "możliwości merytoryczne i finansowe" ponownego zawieszenia małego krzyżyka na mitrze Kolumny Złotych Godów.
27.02.2014 r.

Pan Wiesław Mazurkiewicz zelektryzował społeczność Forum Historii Oleśnicy zdjęciem, pokazujacym brak małego kilkunastu-centrymetrowego prostego krzyżyka na szczycie pomnika, a dokladniej na zwieńczeniu mitry książęcej.

 
Krzyż na kolumnie, zdjęcie z ok. 1910 r.
Zwieńczenie kolumny
Zwieńczenie mitry - widoczny trzpień, na który nasadzony był krzyż. Fot. W. Mazurkiewicz
Heraldyczna ilustracja mitry książęcej

Od kilkuset lat, zgodnie z zasadami heraldyki - rysunek mitry książęcej wieńczy krzyż równoramienny o różnych kształtach ramion. Jeden z nich pokazano na powyższej ilustracji z prawej. Nie wiadomo kiedy zginął krzyż z kolumny. Może zdarzyło się to w trakcie ostatniego remontu? W. Mazurkiewicz zapewne zawiadomił radnego Wiesława Piechówkę, prosząc o interwencję. Radny wystosował interpelację 30.01.2009 r. Zastępca Burmistrza Henryk Bernacki na nią odpowiedział i ... nastała 5-letnia cisza.

Czy w Ratuszu muszą 5 lat myśleć "o możliwości merytorycznej (co to znaczy?) i finansowej" (jakiś żart?) wykonania i zamontowania najprostszego krzyżyka ze stali nierdzewnej (miedzi) o wysokości kilkunastu centymetrów. Jest to wyraz braku szacunku do radnego, ochrony zabytków Oleśnicy i jej historii. Kilka razy już pisałem o tym krzyżyku, może jak napisze o tym prasa krajowa, to coś się zmieni?

Dodano 26.02.2014 r. List Jakuba Chomickiego
Natknąłem się czytając Pańską stronę na wzmiankę o problematycznym krzyżu na mitrze, i sprawa o tyle mnie zaciekawiła, że swego czasu miałem przyjemność wykonania renowacji owej mitry. Nie przypomnę sobie w którym było to roku (chyba pod koniec lat 90-tych), w każdym razie kamieniarz (również nie pamiętam nazwiska) który odnawiał cokół pomnika zatrudnil mnie jako metaloplastyka, gdyż sam nie znał się na tych sprawach. Mitra została sciągnięta z kolumny, była wykonana z miedzi i miała dwie lub trzy przestrzeliny, tak jakby ktoś celowal do niej z dołu, brakowało kilku złoconych kulek i krzyża, skorodowały też pałąki. Wykonałem renowację, krzyż miedziany również na podstawie jakiejś ilustracji lub zdjęcia sprzed wojny. I jakież było nasze zdziwienie, kiedy (... tu J. Chomicki wpisał nazwisko) przekazał wiadomość, żeby nie montować krzyża, bo "ktoś z (...) się na to nie zgadza". Było to śmieszne ale "siła wyższa" no i pan kamieniarz zostawił sobie miedziany pozłocony krzyż na pamiątkę. Więc zasłanianie się kwestiami finansowymi przez miasto jest niezrozumiałe tym bardziej, że to już zostało dawno zapłacone i zrobione.
Pozdrawiam serdecznie Jakub Chomicki ps. załączam fotografie tej mitry po zdjęciu z cokołu.


Mitra po zdjęciu z kolumny w celu renowacji. Fot. J. Chomicki


Fot. J. Chomicki


A tak wygląda mitra ok. 15 lat po renowacji i bez pozłoconego miedzianego krzyżyka.
Fot. autor strony

Obecnie znane jest nazwisko osoby kierującej renowacją Kolumny Złotych Godów. Trwają próby odzyskania krzyżyka. Dziwne jest, że zleceniodawca renowacji (Urząd Miasta Oleśnicy?) przyjął pomnik po renowacji bez krzyżyka.

Dodano 20.03.2014 r.
Wiesław Piechówka odnalazł osobę kierującą renowacją Kolumny i okazało się, że krzyżyk istnieje i najpewniej będzie go można zamontować. W tym celu należałoby posiadać podnośnik samochodowy. Może jakaś firma wypożyczy go na godzinę dla zacnych celów? Ostatnio "właściciel" krzyżyka już jest niechętny do jego oddania.

Po zmianie burmistrza i docenianiu inicjatyw mieszkańców udało się go założyć 13.09.2017 r.

Dodano 20.07.2017 r. Kolejny list Jakuba Chomickiego
"... kiedyś pisałem Panu o tym, jak odnawiałem miedzianą "koronę" na kolumnie z placu obok zamku. Chodziło o ten nieszczęsny krzyżyk, którego nie zamontowano z jakichś tam powodów. Ja chętnie wykonałbym jeszcze raz ten krzyżyk - nieodpłatnie - bo ilekroć tamtędy przechodzę to mnie ściska w dołku :). Pozostałaby jedynie sprawa zamontowania go z podnośnika i pozłocenia. Jeśli ma Pan możliwość proszę poruszyć ten temat. Pozdrawiam Jakub Chomicki.

Dodano 04.08. 2017 r.
Apel J. Chomickiego przeczytał ks. infułat Władysław Ozimek i zobowiązał się pozłocić krzyżyk oraz udostępnić podnośnik do założenia.

Dodano 13.09. 2017 r.
Po ponad 70 latach krzyżyk wrócił na swoje miejsce. Niżej krótkie sprawozdanie z zamontowania krzyżyka.

Ksiądz Władysław Ozimek
- organizator całej akcji - pokazuje pozłocony krzyżyk przed zamontowaniem
Jakub Chomicki, który był zaczynem akcji. Bezpłatnie wykonał krzyż wg starego rysunku z 2002 r., zatwierdzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Z prawej Tadeusz Junik, który bezpłatnie pozłocił krzyżyk. Od lewej Wiesław Piechówka, autor interpelacji do burmistrza J. Bronsia w sprawie braku krzyżyka w 2009 r. Dalej ksiądz Władysław Ozimek. Burmistrz Oleśnicy Michał Kołaciński zainteresowany jest całością problematyki odnowy Kolumny Złotych Godów. Z tyłu radny Wojciech Bartnik. Fot. autor


Właściciel podnośnika, bezpłatnie pomagał przy mocowaniu krzyżyka

Pomimo silnego wiatru Jakub Chomicki uznał, że może zamocować krzyżyk

J. Chomicki mocuje krzyżyk według wskazówek z poziomu placu
Krzyżyk po zamocowaniu

Ksiądz Władysław Ozimek wykazał, że dba o zabytki nie tylko w kościołach, ale i w mieście. Dzięki Jakubowi Chomickiemu i Tomaszowi Junikowi powstał krzyżyk, umożliwiający po 70 latach odnowienie Kolumny Złotych Godów. Widać, że nastał dobry czas do wysłuchiwania incjatyw mieszkańców. Do pełnej odnowy brakuje jeszcze odtworzenia czterech medalionów.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI