Marek Nienałtowski
Konferencja prasowa dyr. Jowity Tomaszewskiej i ułamana ręka Jana Podiebrada
28.09.2012 r.

28 września 2012 r. Pani Jowita Tomaszewska dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy zwołała konferencję prasową, na której byli redaktorzy z gazety Oleśniczanin i Panoramy Oleśnickiej oraz W. Piechówka i autor strony. Miejscem konferencji było przedbramie (barbakan) zamku do którego dyr. J. Tomaszewska przybyła z urwaną ręką Jana Podiebrada, która jak sądzono mogła zaginąć w ciągu kilkunastu lat jej przechowywania. Okazało się, że za poprzedniej dyrekcji zamku - została ona przeniesiona do podręcznego magazynu. Po przybyciu z urlopu pracownika - urwana ręka ponownie trafiła do gabinety dyrektora zamku.

Dyr. Jowita Tomaszewska pokazuje urwaną rękę, która na krótko trafi do gabinetu dyrektor zamku, a stamtąd już tylko do jej
prawowitego właściciela - księcia Jana Podiebrada
Po odłożeniu ręki w były otwór strzelniczy barbakanu - każdy mógł ją sfotografować
   

Następnie zaczęli pytania zadawać dzienikarze.


Dyr. Jowita Tomaszewska udziela odpowiedzi red. Katarzynie Kijakowskiej

Na wstępie konserwator dzieł sztuki Wiesław Piechówka zobowiązał się scalić rękę z pozostałą częścią rzeźby. Także zbada zatynkowane sgraffito znajdujące się z drugiej strony heraldycznego zwieńczenia bramy barbakanu. Byłoby wielkim szczęściem, gdyby pod warstwą tynku zachowało się piękne heraldyczne sgraffito z tekstem fundacyjnym Karola II Podiebrada. Dalej dyr. J. Tomaszewska mówiła o chęci wynajęcia wielu pomieszczeń zamku i terenu przedzamcza. Szuka chętnych. Opłaty z wynajęcia mogłyby być użyte na wymagane remonty. Zamierza zwiększyć ilość ciekawych pomieszczeń, które będą udostępniane zwiedzającym. Zamek będzie coraz częściej otwierany mieszkańcom i turystom. Nastąpi promocja zamku m.in. poprzez aktualnie projektowaną witrynę internetową. Pani dyrektor czyni również starania o pozyskanie pieniędzy na wydanie książki - albumu o zamku oleśnickim. Aktualnie fotografik Zbigniew Podurgiel wykonuje zdjęcia zamku "od piwnic po strych". Nigdy jeszcze nie wykonano takiej ogromnej pracy. Zdjęcia te zostaną użyte do promocji i dokumentacji zamku. Kiedyś niektóre zamierzenia zaczął wprowadzać ś.p. Zdzisław Naparty - dzisiaj są one realizowane ze znacznie większym rozmachem. Oby wszystkie się udały!!!

Co wcześniej pisano o urwanej ręce


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI