Marek Nienałtowski
Kościół Św. Trójcy
Najmłodszym zabytkiem sakralnym w Oleśnicy jest kościół barokowy p.w. Św. Trójcy. Budowa tego kościoła zakończona została w 1744 roku, ale prace wykończeniowe trwały jeszcze długo. Wówczas wyglądał on tak jak na poniższym rysunku F.B. Wernera. Jak widać - obok kościoła znajdował się cmentarz. Pomimo tego, wewnątrz kościoła pochowano osoby zasłużone dla jego powstania i rozbudowy.
![]() |
![]() |
|
Kościół Św. Trójcy wg F.B. Wernera (własność BUW) ok. 1750 r. Dalej widoczny cmentarz [6] |
Kościół św. Trójcy od strony wejścia ok. 1900 r. Rys. Helma Fischer |
Ze względu na zabudowę nie udaje się zrobić dobrego zdjęcia kościoła.
Stąd ogólny widok pokazany jest na trzech zdjęciach.
Na pierwszym planie Dom Wendego (przytułek dla 10 ubogich mieszczan) z 1797 r. Obecnie "proboszczówka"
![]() |
![]() |
![]() |
Rzut poziomy kościoła bez bocznej sali [3] |
Niżej przedstawiam tekst Ewy Kruger o historii kościoła. Pani Kruger była siostrą przedostatniego niemieckiego proboszcza katolickiej parafii (tekst udostępnił Wiesław Piechówka).
DIE KATHOLISCHE KIRCHE IN OELS - KOŚCIÓŁ KATOLICKI W OLEŚNICY
Kto z katolików nie zna pięknego kościoła parafialnego w naszej kochanej Oleśnicy? Kościół ten wprawdzie nie miał szczególnego położenia w centrum starego miasta, stał mianowicie wciśnięty w szpaler domów przy ul. Georga [ob. ul. Kościelna], jednak jego wieża wysoko wystawała ponad dachy miasta i całego regionu. Nasi bracia wyznaniowi żyli ponad 200 lat po reformacji, bez domu bożego. Wreszcie postanowili wybudować kościół. Jego powstanie zawdzięczamy trzem osobom: celnikowi i warzelnikowi Michaelowi Josefowi Richel, cesarskiemu pocztmistrzowi Johannowi Winter i księdzu kuratorowi (winno być - kuratusowi, dopisek autora strony) - Leopoldowi Johannesowi Pientag.
Zanim wybudowano kościół, Richel przeznaczył swój dom pod Bramą Mariacką na kaplicę, Winter postarał się o przeniesienie jej do centrum miasta i w tym celu oddał swój dom na Rohrstr [ob. Okrężna], czym spowodował postanowienie o budowie kościoła. Marzenie o własnym kościele udało się oleśniczanom zrealizować dzięki Pientagowi, który wkrótce po wyświęceniu w 1735 roku został księdzem kuratusem w Oleśnicy. Pientag w 1738 roku dostał z Wiednia cesarski reskrypt-rozporządzenie o przeniesieniu kaplicy domowej do centrum miasta i wkrótce również pozwolenie na budowę kościoła, mimo wyraźnej niechęci do tego projektu oleśnickiego księcia Krystiana Ulryka (winno być - Karola Fryderyka, dopisek autora strony). Cesarz Karol VI przekazał na budowę 6 tys. guldenów i wtedy ksiądz Pientag wyruszył w podróż w celu zdobycia pozostałych środków na budowę kościoła. Wkrótce mógł powstać piękny kościół, który został poświęcony jako kościół Św. Trójcy. Pierwsze msze mogły być odprawiane już w 1744 r.
Ksiądz Pientag zmarł w 1750 r. i został pochowany w kościele. Następcy kontynuują jego dzieło. W 1748 wymalowano wnętrze kościoła. W 1776 r. podwyższono wieżę i dobudowano hełm projektu architekta księcia Erdmanna - J. W. Hellera. Wnętrze kościoła urządzone jest w stylu barokowym. Kolumny, jak i ołtarz główny, ołtarze boczne opasane są oczeretami. Motyw oczeretów przewija się przez wszystkie malowidła. Chór jest osobną konstrukcją w kształcie kopuły. Ponad ołtarzem ukazywał się obraz Świętej Trójcy, na sklepieniu Chrystus w glorii. Wnętrze kościoła robiło duże wrażenie na wszystkich oglądających kościół, wieża z jasno świecącym okiem bożym była typowa dla tej epoki.
![]() |
![]() |
Wnętrze kościoła Św. Trójcy przed 1945 r. Własność autorki tekstu |
11 września 1854 roku biskup Heinrich Forster podniósł kościół kurialny do rangi kościoła parafialnego. Do parafii należały teraz Oleśnica, Dobroszyce i 29 dalszych wsi. Po pewnym czasie okazało się, że kościół jest za mały. W regionie rozwijał się przemysł, tym samym zwiększyła się liczba mieszkańców i członków parafii. Oleśnicki dom boży był przeznaczony tylko dla 300 wiernych. Biskup-kardynał powołał w 1935 r. dr Romana Reisse na księdza w Oleśnicy. Dr. Reisse uczestniczył wcześniej w restauracji kościołów Laubus i Wohlstat. Po prawie dwustu latach kościół oleśnicki mógł być wreszcie odrestaurowany. Chodziło również o jego rozbudowę. Dr Reisse znalazł dobre rozwiązanie. Kościół nie mógł być rozbudowany w stronę Rohrstrasse (ul. Okreżnej), nie mógł być też wydłużony. Postanowiono więc pójść wzdłuż ul. Kościelnej. Stary dom parafialny został zburzony, a dla księdza urządzono dom z pruskim murem przy Wendestrasse [ul. Łużycka].
Rozbudowa nie mogła być kontynuowana w stylu barokowym, co nie przeszkadzało w stworzeniu nowego interesującego stylu. Po rozbudowie powstało w kościele ok. 1000 miejsc siedzących i stojących.
Dopisek autora strony. Dotychczas nie znaliśmy wyglądu wnętrza tej przybudówki. Okazało się, że ilustracje wnętrz odnalazłem w Instytucie Herdera w Marburgu. widok na salę od strony ołtarza, ściana sali od ul. Kościelnej, część ściany sali od strony domu parafialnego - widoczne empory, widok z sali na ołtarz, zdjęcie barokowej ambony.
Prawie kwartał stały rusztowania w kościele. Artysta malarz z Wrocławia odnowił freski na ołtarzu głównym i sklepieniu, co było bardzo żmudną pracą. W celu zebrania pieniędzy na rozbudowę i restaurację kościoła ks. Reisse, jak kiedyś jego poprzednik - ks. Pientag, wyruszył za jałmużną po całym kraju. księdz Reisse zginął tragicznie we Wrocławiu w lipcu 1945 r. Pochowany na Cmentarzu Ducha Świętego we Wrocławiu. Jego grób istnieje. Wydano zbiór jego kazań. Jego następcą został ks. Paul Stasch. Jeszcze w czerwcu 1944 roku mogliśmy uczcić 200-lecie powstania naszego kościoła. W czasie uroczystości kościół był przepełniony.
Jeszcze w Sylwestra 1944 roku zebrała się cała parafia w kościele, ale odczuwało się już wtedy przytłaczającą atmosferę. 20 stycznia zostaliśmy szybko i bez przygotowania wysiedleni z miasta. Kiedy w czerwcu 1945 roku powrócił ks. Stasch i kilku parafian, roztoczył się przed nimi żałosny widok: miasto i kościół zniszczone. Ci, którzy powrócili, uczestniczyli w codziennych mszach odprawianych przez ks. Stascha (nie wiadomo, gdzie one się odbywały, skoro kościół był zniszczony). Msze te były ucieczką dla duszy i prośbą o przetrwanie. W listopadzie 1945 roku prawie wszyscy niemieccy mieszkańcy miasta zostali wysiedleni.
...............
Ewa Kruger
W 1928 r. umieszczono na wieży kościoła nowy dzwon. Z tej okazji wykonano przypinkę dla ofiarodawców pieniędzy. |
Moje dopełnienie: Powstanie kościoła związane jest z pobytem w Oleśnicy austriackiego garnizonu od 1720 r. Dla nich wybudowano przed Bramą Mariacka kaplicę. Do niej, na nabożeństwa, uczęszczało ok. 100 katolików. W 1727 r. cesarz skierował do Oleśnicy kapitana Konrada von Bernschneida z oddziału gen. Welczka, którego zadaniem było wybudowania kaplicy katolickiej i obsadzenia kapłana. Kiedy oddział wojsk austriackich opuścił Oleśnicę - Richel przeznaczył swój dom (może jego część?) na kaplicę. Zobacz historię. W 1748 r. wymieniono Leopolda Pientaga jako Curatusa, Johanna Francek jako Cappelana i Sebastiana Bubra jako dzwonnika.
Poniżej tabelka pokazująca wzrost ilości wiernych w poszczególnych latach).
rok |
1720 |
1744 |
1844 |
1936 |
ilość wiernych (ok.) |
100 |
300 |
1150 |
4000 |
Dzięki dr Michałowi Wardzyńskiemu z IHS UW dowiedzieliśmy się, że autorem ołtarza oraz ambony był Franz Joseph Mangoldt, wybitny rzeźbiarz wrocławski, pracujący głównie dla odbiorców katolickich na Dolnym Śląsku i w Rzeczypospolitej od ok. 1725 do 1761 r. Wykonywał on m.in. rzeźby dla klasztoru w Lubiążu (sala książęca) i auli Leopoldyna na Uniwersytecie Wrocławskim. Czyli kościół Św. Trójcy posiadał bardzo cenne zabytkowe wyposażenie. Dotychczas ta wiedza nie był znana niemieckim i polskim historykom, zajmującym się historią Oleśnicy. Okazało sie, że zachowała się rzeźba Chrystusa Salvatora z ambony |
Iluzjonistyczny ołtarz z przedstawieniem Trójcy Świętej wykonał ok. 1744 r. stosując fresk mokry Anton Ernst Beyer (Baworski) (1704-1773). On także wykonał ołtarz boczny z obrazem Św. Jana Nepomucena adorujący Marię z dzieciątkiem - sygnatura A.E. Beyer fecit 1744 r. Obraz ten był odnowiony przez Königa w 1862 r. [11] oraz W. Piechówkę w 2010 r. (w trakcie, po renowacji).
Proboszczowie parafii: Karl Nippel (1854 -1863), kanonik Hugo von Schelicha-Ehrenfeld (1863 -1883), Juliusz Fengler (1883 -1893), Henryk Schlossarek(1893-1906), ks. dziekan (erzpriester) Franz Halaczek (1906 -1922), ks. dziekan (erzpriester) Wiktor Scholtysek (1922 -1935), ks. dr Roman Reisse (1935 -1941), Paul Stasch (1941 -1946).
Sklepienie po odnowie [12]
W 1783 roku świątynia wzbogaciła się o nowe organy, nieznanego twórcy, które już rok po wykonaniu przestały działać. Dopiero w 1798 roku instrument został wyremontowany przez Gottlieba Beniamina Englera [9]. Znamienne jest, że ojciec Gottlieba Benjamina zbudował organy dla kościoła NMP i św. Jerzego, dziadek zaś remontował organy w kościele zamkowym. Była to znana rodzina wrocławskich organomistrzów. W 1932 r. instrument Englera zastąpiono nowym, 21-głosowym, wybudowanym przez firmę Berschdorf z Nysy [9], które były naprawiane w 1944 roku przez stolarza Meyera z Oleśnicy [8], a w 1945 r. uległy spaleniu.
C
Chór i organy przed 1945 r. [12]
W czasie wojny, w kościele były urządzane msze dla cudzoziemców - katolików. Odprawiane były raz na miesiąc. W swoich wspomnieniach p. M. Niemiec pisał, że był nawet ministrantem.
Podczas walk w styczniu kościół ucierpiał podobnie jak inne budynki, będącę na trasie nocnego przebijania się (w nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku), wąskimi uliczkami, niemieckiej dywizji w kierunku Wrocławi. Wg zdjęcia lotniczego z 1.02.1945 roku - spalona była boczna sala kościoła (niżej pokazana). Ogień z niej mógł przenieść się do wnętrza kościoła. Spalone były budynki sąsiadujące z kościołem - po drugiej stronie ulicy Okrężnej. Ogień z nich mógł mieć jakieś szkodliwe działania na kościół. Jednocześnie trudno ocenić ze zdjęcia czy sklepienie kościoła wówczas uległo zniszczeniu.
Wg naocznego świadka Antoniego Kokota (nie mylić z S. Kokotem), kościół palił się jeszcze 26 stycznia. Być może, że to paliła się przybudówka i dym wychodził przez okna kościoła. Ze wspomnień mieszkańców wynika, że kościół został uszkodzony z nalotu niemieckiego w lutym lub marcu.
![]() |
![]() |
Wypalony kościół z zapadniętym dachem i spaloną wieżą. Stan z 1958 r. Budynki z tej strony kościoła uległy także spaleniu. |
Spalona boczna sala kościoła wykonana po 1935 r. i sąsiedni dom wzdłuż ul. Kościelnej [oba zdjęcia z [1]. |
![]() |
Wnętrze kościoła w 1948 r., które wskazuje, że ołtarz nie uległ całkowitemu spaleniu, również sklepienie kościoła nie uległo zniszczeniu. Natomiast pożar dachu i przybudówki mógł doprowadzić do spalenia malowideł na sklepieniu. Ławki trafiły do szpitali lub zostały spalone w piecach. Fot nieznanego autora |
Na powyższym zdjęciu widać z lewej niezniszczoną ambonę. Musiała ulec częściowemu zniszczeniu, gdy zawaliło się sklepienie. Nie wiadomo kiedy z ambony zniknęła rzeźba Chrystusa Salvatora autorstwa wspomnianego wyżej Mangoldta i trafiła do kościoła w Trzciance nad Notecią?
Kościół w trakcie odbudowy
w latach 1960-1962 r. Z lewej były szpital powiatowy z końca XIX w. Archiwum kościoła
Zniszczeniu uległo bardzo wiele elementów architektonicznych (dachy, hełm wieży, niepowtarzalne malarstwo, empora organowa), wiele przedmiotów wystroju wnętrza kościoła (rzeźby, obrazy, rzeźbiona droga krzyżowa, ławki, żyrandole i inne. Ze zniszczeń uratowały się jedynie fragmenty ołtarzy bocznych i ich figury, ołtarz główny oraz częsciowo ambona, które po odrestaurowaniu i konserwacji zdobią wnętrze odbudowanego w latach 1957-1962 kościoła, dzięki staraniom ks. Franciszka Sudoła.
To, że kościoł przetrwał po wojnie było zasługą wielu osób. Bowiem planowano ruiny kościoła rozebrać na cegły i wbrew tym zakusom Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął dezyzję w 1955 r. o odbudowie, ze względu na jego wartość zabytkową i znaczenie architektoniczne. W latach 1960-1962 podniesiono kościół z ruiny, zadaszono i odremontowano. Wtedy duże znaczenie miała pomoc Mirosława Przyłęckiego (od 1958 r. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, potem Honorowego Obywatela Oleśnicy). W 1963 r. wykonano polichromie. Iluzjonistyczny ołtarz restaurowała w latach 1960-1962 Renata Dubiel [12]. Pozostałe malowidła wg projektu księdza Kazimierza Fedyka wykonał artysta malarz Jan Molga z Warszawy.
Ciekawostka: Wg opowieści jednego z mieszkanców - na spalonej wieży zadomowił się bocian. Dzieci każdego roku oczekiwały na przylot bocianów do gniazda umieszczonego na wieży kościelnej.
Położono nowy dach i na pustym placu pojawił się nowy budynek. Fot. z archiwum kościoła Odnowienie iglicy wieży ok. 1991 r. Fragment fotografii Zbigniewa Rybaka
W roku 1969 położono nowy dach, zabezpieczono wierzchołek wieży oraz założono rynny. Natomiast w roku 1977 przystąpiono do naprawy i odnowienia tynków zewnętrznych kościoła. W 2001 roku W. Piechówka rozpoczął wstępne prace konserwatorskie wystroju kościoła p.w. Św. Trójcy. Do 2005 r. trwała rekonstrukcja i renowacja wyposażenia kościoła. Jeden z przykładów: anioł z ołtarza, być może wykonany przez F. J. Mangoldta, przed i po renowacji wykonanej przez Wiesława Piechówkę.
![]() |
![]() |
Anioł przed renowacją |
Anioł po renowacji |
Niewiele wiadomo o losie dzwonów z kościoła Świętej Trójcy. Prawdopodobnie pozostał w kościele jeden dzwon z przedwojennych, a po wojnie dodano drugi dzwon z kościoła z Kołomyi i może trzeci, z polskimi inskrypcjami, o nieznanym pochodzeniu. Więcej o dzwonach.
Kościół w 2018 r. Fot. Krzysztof Wiesner
Fot. K. Wiesner
Obecnie w odbudowanej świątyni znajdują się organy skonstruowane w 1961 roku, przy użyciu różnych starych części,
przez Theodora Böhmego. Zostały ufundowane przez siostry nazaretanki z Wrocławia [9]. Fot. K. Wiesner
Fot. K. Wiesner
Sklepienie. Fot. K. Wiesner
Dodano 11.09.2017 r.
Wbrew informacji siostry - ks. dr Romana Reisse, nie był proboszczem w tym kościele do 1945 r. Zostal przeniesiony w 1941 r. do Wrocławia.
"Kolejnym proboszczem i dziekanem naszego dekanatu został z dniem 10 grudnia 1941 r. ks. Roman Reisse, doktor teologii. Jego wybitna sylwetka duchowa zasługuje na szersze omówienie. Urodzony w Świdnicy w r. 1893, został wyświęcony na kapłana w r. 1916. Po uzyskaniu doktoratu pełnił we Wrocławiu różne odpowiedzialne posługi i funkcje zlecane mu przez kardynała Bertrama. Do nich zaliczyć można np. prezentację katolickiego stanowiska odnośnie spraw publicznych w Niemczech na przełomie lat 1920/ 1930 w cotygodniowej audycji radia wrocławskiego. Jako kurator w Lubiążu (1928-1931) odrestaurował zabytkowy kościół opacki, a jako proboszcz w Legnickim Polu (1931-1935) odnowił wspaniały kościół klasztorny. W tym czasie władze hitlerowskie zabroniły mu nauczania religii w tamtejszym gimnazjum. Następną placówką ks. Reissego była Oleśnica (1935-1941), gdzie przywitały go groźby i demonstracje bojówek faszystowskich, wznoszących okrzyki: "Klecho, miej się na baczności, oleśnicka SS czuwa!". Mimo ataków wrogów Kościoła dokonał potrzebnej rozbudowy zbyt małego kościoła oleśnickiego...". Źródło tekstu
Zginął tragicznie 8 lipca 1945 r, ogłuchły w trakcie wojny, wracając w nocy ok. 22.00 do swojego domu nie zatrzymał się na wezwanie patrolu (polskiego?) i został zastrzelony. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Bardzkiej na tzw. kwaterze. Grób istnieje. Może ktoś bywa na tym cmentarzu i zrobi zdjęcie grobu?
12. 09.2017 r.
Niezawodny Paweł Szczegodziński odnalazł fotografię grobu.
Źródło http://www.mojemiasto.swidnica.pl/?p=10793
Pod tym adresem więcej informacji o księdzu. Także był proboszczem w Sycowie.
Jak widać napisy są już częściowo nieczytelne
Literatura
Od autora • Lokacja miasta • Oleśnica piastowska • Oleśnica Podiebradów • Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów • Oleśnica po 1885 r. • Zamek oleśnicki • Kościół zamkowy • Pomniki • Inne zabytki
Fortyfikacje • Herb Oleśnicy • Herby księstw • Drukarnie • Numizmaty • Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica • Wojsko w Oleśnicy • Walki w 1945 roku • Renowacje zabytków
Biografie znanych osób • Zasłużeni dla Oleśnicy • Artyści oleśniccy • Autorzy • Rysowali Oleśnicę
Fotograficy • Wspomnienia osadników • Mapy • Co pod ziemią? • Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie • Recenzje • Bibliografia • Linki • Zauważyli nas • Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki • Fotografie miasta • Rysunki • Odeszli • Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI • ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI