Marek Nienałtowski
Tumba i pokrywa krypty Wirtembergów w bazylice mniejszej w Oleśnicy
1.05.2021 r.

Zdjęcia wykonane przez Olgierda Czernera w latach 50-60 XX w. wiele wnoszą do historii Oleśnicy, bo widzimy zabytki oleśnickie w stanie niezmienionym od 1945 r. lub po niewielkich zmianach. Przykładem jest poniższe zdjęcie tumby księcia Jana i jego małżonki Krystyny Kachny Szydłowieckiej.


Fot. Olgierd Czerner 1961-1967. Źródło

Na zdjęciu widać dwa lwy przestawione miejscami (ten z prawej ma leżeć z lewej strony, a ten z lewej - na prawej stronie. Nie powinny ryczeć na siebie, lecz na zewnątrz, odstraszając osoby chcące naruszać spokój zmarłych. Z daty wykonania zdjęcia wynika, że lwy ustawiono błędnie już za czasów niemieckich. Prawdopodobnie to nastąpiło w trakcie odbudowy kościoła po katastrofie w 1905 r., bo wtedy lwy (i posągi książęcej pary) zdjęto i przeniesiono do zamku. W trakcie kończenia odbudowy kościoła ponownie ustawiono je na tumbie i jak widać ustawiono odwrotnie. O tym już dawno pisałem na swojej stronie i w książce [2], ale miałem kilka procent niepewności, że może zrobiono to po 1945 r. Obecnie ostatecznie sądzę, że nastąpiło to przed sierpniem 1908 r. Dlatego nie musimy się wstydzić przed Niemcami, że nie szanujemy "ich" zabytków (chociaż są czeskie). To jednak nas nie zwalnia od konieczności wykonania przestawienia lwów do postaci pokazanej na zdjęciach sprzed katastrofy (zdjęcie z 1903 r.).

W prawym dolnym rogu zdjęcia widać coś, co powinno trafić do historii krypty Wirtembergów. Pokazałem to na powiększeniu powyższego zdjęcia.


Na zdjęciu widać jeden z czterech uchwytów do podnoszenia i łaciński tekst inskrypcji z płyty zamykającej wejście do krypty

Ze zdjęcia wynika, że płyta mogła być podnoszona w razie potrzeby i inskrypcja była na wierzchu płyty. Rzadko po niej chodzono, gdyż tekst nie uległ widocznemu starciu. Dzięki uchwytom bez problemu podnoszono ją i udostępniano kryptę do zwiedzania. Tak było od 4 sierpnia 1908 r. do 1 lutego 1910 r. [1] - czyli jeszcze w trakcie remontu kościoła. Później ją zamknięto, ale w przypadku konieczności otworzenia krypty - 2 lub 4-ch mężczyzn łatwo płytę podnosiło dzięki uchwytom.

W 1952 r. krypta została na trwale zamurowana [1]. Kiedy proboszczem został ks. Władysław Ozimek (odnowiciel oraz kustosz muzeum Podiebradów i Wirtembergów jakim jest kościół św. Jana) - płyta została podniesiona 13 stycznia 2003 r. Nie obyło się bez problemów, bo wcześniej zbyt mocno "wmurowano" płytę i dlatego prace trwały 2 dni. Przy tym płyta została nieco uszkodzona (widać niżej). Po niedługim czasie krypta stała się dostępna do zwiedzania. Aby ułatwić częste wejścia - płyta przestała pełnić swoją dawną rolę - ustawiono ją na stałe pionowo, z widocznym napisem inskrypcyjnym. Zamiast niej miała być jakaś przezroczysta płyta [1], dzięki której można było w ograniczonym zakresie zajrzeć do krypty. Ostatecznie użyto drewnianego zamknięcia, co umożliwia w każdej chwili bezproblemowe wejście do krypty, co było celem ks. W. Ozimka.


Stojąca płyta przed wejściem do krypty. Widoczne 4 uchwyty. Wejścia do krypty
jest chronione drewnianym zamknięciem [3]. Fot. Krzysztof Wiesner

Literatura:

  1. Mrozowicz W., Krypta wirtemberska w kościele zamkowym w Oleśnicy, Oleśnica-Wrocław 2004
  2. Nienałtowski M., Podiebradowie w dziejach księstwa ziębicko-oleśnickiego 1495-1647, Oleśnica 2013
  3. Nienałtowski M., Wirtembergowie książęta na Oleśnicy, Bierutowie i Dobroszycach, Oleśnica 2019

Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI