Marek Nienałtowski
Krytyczne uzupełnienie informacji z gazety Oleśniczanin
15 11.2008 r.

14 listopada wysłałem do redakcji gazety Oleśniczanin umieszczone niżej krytyczne uzupełnienie informacji zamieszczonej w gazecie. Mojego listu nie umieszczono.


W wydaniu gazety Oleśniczanin z 12.11. 2008 napisano w artykule „Teraz nikt w naszym mieście nie zabłądzi”, że „Kolory biały, żółty i czerwony dominują nad dachem najważniejszego urzędu w Oleśnicy”.

W związku z tym chciałem przypomnieć sekretarzowi miasta, że uchwałą XL/309/2006 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 28 kwietnia 2006 roku. w sprawie herbu, barw, flagi i hejnału Miasta Oleśnicy paragraf 6, przyjęto dwie flagi - urzędową i miejską.

Mało kto o tym wie, gdyż zwyczajem oleśnickim - uchwała ta nie została rozpropagowana, np. na stronie UM. W każdym mieście wiedzą, że flaga urzędowa - jak sama nazwa wskazuje - jest wywieszana na urzędach, lub w miejscach gdzie przebywa burmistrz, lub obraduje Rada Miasta.

Flaga miejska (terytorialna) jest umieszczana na terytorium miasta. Jak napisano w ww uchwale „Flagą urzędową Miasta Oleśnicy jest flaga określona w ust. 1, z umieszczonym pośrodku białego pasa z uproszczonym herbem Miasta Oleśnicy …”. (tak błędnie w oryginale ustawy). Czyli flaga urzędowa ma umieszczony dodatkowo mały herb miasta. Tak więc, na Ratuszu winna wisieć flaga urzędowa, czyli ta z herbem miasta. Natomiast wisi flaga miejska. Po co uchwalono flagę urzędową? Czy wszystkie uchwały Rady Miasta są respektowane w podobny sposób? Kiedy na stronie UM pojawi się dział "Symbole miasta" z umieszczoną ww uchwałą i rysunkami symbolów?


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI