Statki "Oleśnica"

Pierwszy w z nich to M/S Oleśnica z Polskich Linii Oceanicznych, wodowany w 1959 r. Matką chrzestną była dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Oleśnicy - Maria Kozioł-Broniszewska. Zazwyczaj załoga statku utrzymywała kontakt z matką chrzestną i władzami miasta. Statek mógł jeszcze pływać na początku lat osiemdziesiątych. Poniżej widokówki z akwarelą i zdjęciem statku.

Więcej o statku

Kiedy Pani Maria popłynęła w rejs (statek pływał na linii afrykańskiej) - przywiozła wiele pamiątek zakupionych w portach afrykańskich (maski, rzeźby, instrumenty muzyczne itp.). Każda wizyta delegacji Oleśnicy na statku kończyła się także przekazaniem pamiątek z rejsów. Niektórzy mieszkańcy miasta pamiętają o modelu statku M/S Oleśnica, który znajdował się w szkole lub w UM. W szkole nr 3, w gabinecie dyrektora pamiątki umieszczono w specjalnie wykonanych szafach i tam były eksponowane (niestety, wszystkie w niewyjaśnionych jeszcze okolicznościach gdzieś zostały przeniesione lub zaginęły). Szkoła utrzymywała żywe kontakty z załogą.

Z. Tempski w swojej książce napisał - "w gabinecie przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej można zobaczyć kilka przedmiotów, które są darami zaprzyjaźnionej z miastem załogi M/S Oleśnica". Gdzie się one podziały?

Pani Zofia Markowska z Wrocławia - córka Pani Marii Kozioł-Broniszewskiej przekazała za pośrednictwem Pana Edwarda Niczypora kilka dokumentów i zdjęć związanych z Panią Marią. Serdecznie dziękuję. Jest to ważny element historii naszego miasta. Tutaj pokazałem tylko zdjęcia związane z rejsem.

Matka chrzestna statku bierze zwyczajowo udział w rejsie. Zdjęcie z takiego rejsu. Pani Maria siedzi w drugim rzędzie obok kapitana. Inne kobiety to żony członków załogi lub pasażerki. Skan wykonany z kserokopii. Kliknij, aby powiększyć
Napis z tyłu zdjęcia - reda portu Dżeda w lutym 1976 r.

Pani Maria na safari w Mombasie - Kenia. Maj 1976 r.
Pani Maria na honorowym miejscu w messie oficerskiej.

I oto M/S Oleśnica w pełnej krasie, w trakcie tego rejsu.


Kliknij, aby powiększyć

List od członka załogi m/s Oleśnica

11 czerwiec 2007 r.
Szanowny Panie.
Przypadkowo natknąłem się w internecie na informację o Pani Marii Kozioł - Broniszewskiej. Jestem byłym marynarzem i brałem udział w rejsie z Pania Marią na m/s Oleśnica. To był mój pierwszy statek i pierwsza praca po ukończeniu Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, stąd sentyment do tych akurat wspomnień. Pańska notatka na temat Pani Marii pochodzi z grudnia 2006 i wspomina Pan w niej, że w Szkole nr 3 znajdują się w księdze pamiątkowej jeszcze inne zdjęcia i wpisy załogi z tego rejsu. Czy jest do nich jakiś dostęp ? Na zdjęciu przedstawionym przez Pana jestem w drugim rzędzie od góry, trzeci z lewej, młodzieniec z zadzierżystym wąsem, którego zresztą od owego rejsu już nigdy nie nosiłem. Mam wiele wspomnień z tamtej podróży, ale nie udokumentowanych żadnymi zdjęciami. Bardzo proszę o informację na ten temat.
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Januszewski, były IV-ty oficer mechanik z m/s "Oleśnica".

Otrzymałem również listy od dwóch byłych uczniów szkoły nr 3 (zastrzegli nazwiska do mojej wiadomości), którzy pamiętali zbiory Pani Marii i wizyty członków załogi w szkole. Byli bardzo wzburzeni faktem tajemniczego zniknięcia (wyrażali się dosadniej) ciekawych zbiorów i pamiątek.

Powyżej zdjęcie z wizyty "Dzieci ze szkoły nr 3 wraz z delegatami władz oświatowych i miejskich na M/S Oleśnicy". Pochodzi ono z kroniki Szkoły nr 3. Kto rozpoznaje dzieci biarące udział w wycieczce. Może podzielą się wspomnieniami z tej wycieczki. Jest to zdjęcie prawdopodobnie z okresu z 1978-1980.

Wypis z księgi pamiątkowej MRN w Oleśnicy z 26. 11. 1965 r.

Przyjeżdżając do Oleśnicy nie bardzo wiedzieliśmy co to za miasto i jakiego doznamy w nim przyjęcia. Wyjeżdżamy zakochani w mieście i oczarowani serdecznością przyjęcia. Korzystając z okazji, ta drogą składamy serdeczne podziekowanie gospodarzom.
Marynarze z M/S Oleśnica:
Furmański Hieronim
Zaborski Ireneusz
Przybył Rudolf
Tenska Bogdan
Oleśnica 26.11. 1965 r.

Pani Zofia Markowska z Wrocławia - córka Pani Marii Kozioł-Broniszewskiej uznała, że przeszuka zimą 2008 r. dokładniej zbiory swojej Mamy i przyśle kolejne ciekawe zdjęcia.


Drugi, to statek pasażerski z napędem parowym z Żeglugi Szczecińskiej (najprawdopodobniej), pływający w Świnoujściu. Można sądzić, że był przerobiony z holownika. Takie statki pływały w latach 50-60.

   

Pan Ryszard Bober przesłał mi (dziękuję !) zdjęcia z wycieczki szkolnej z 15 .10. 1961 r. Jak się okazało "mała" Oleśnica była promem pasażerskim pływającym wówczas pomiędzy wyspami Wolin i Uznam (co wynika z opisu poniższego zdjęcia).

 

Wycieczki młodzieży szkolnej pochodzącej z Oleśnicy zazwyczaj na tle jego nazwy robiły sobie zdjęcia.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI