Marek Nienałtowski
Statki "Oleśnica"

Pierwszy w z nich to M/S Oleśnica z Polskich Linii Oceanicznych, wodowany w 1959 r. Matką chrzestną była dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Oleśnicy - Maria Kozioł-Broniszewska. Zazwyczaj załoga statku utrzymywała kontakt z matką chrzestną i władzami miasta. Statek mógł jeszcze pływać na początku lat osiemdziesiątych. Poniżej widokówki z akwarelą i zdjęciem statku.

Więcej o statku

Kiedy Pani Maria popłynęła w rejs (statek pływał na linii afrykańskiej) - przywiozła wiele pamiątek zakupionych w portach afrykańskich (maski, rzeźby, instrumenty muzyczne itp.). Każda wizyta delegacji Oleśnicy na statku kończyła się także przekazaniem pamiątek z rejsów. Niektórzy mieszkańcy miasta pamiętają o modelu statku M/S Oleśnica, który znajdował się w szkole lub w UM. W szkole nr 3, w gabinecie dyrektora pamiątki umieszczono w specjalnie wykonanych szafach i tam były eksponowane (niestety, wszystkie w niewyjaśnionych jeszcze okolicznościach gdzieś zostały przeniesione lub zaginęły). Szkoła utrzymywała żywe kontakty z załogą.

Z. Tempski w swojej książce napisał - "w gabinecie przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej można zobaczyć kilka przedmiotów, które są darami zaprzyjaźnionej z miastem załogi M/S Oleśnica". Gdzie się one podziały?

Pani Zofia Markowska z Wrocławia - córka Pani Marii Kozioł-Broniszewskiej przekazała za pośrednictwem Pana Edwarda Niczypora kilka dokumentów i zdjęć związanych z Panią Marią. Serdecznie dziękuję. Jest to ważny element historii naszego miasta. Tutaj pokazałem tylko zdjęcia związane z rejsem.

Matka chrzestna statku bierze zwyczajowo udział w rejsie. Zdjęcie z takiego rejsu. Pani Maria siedzi w drugim rzędzie obok kapitana. Inne kobiety to żony członków załogi lub pasażerki. Skan wykonany z kserokopii. Kliknij, aby powiększyć
Napis z tyłu zdjęcia - reda portu Dżeda w lutym 1976 r.

Pani Maria na safari w Mombasie - Kenia. Maj 1976 r.
Pani Maria na honorowym miejscu w messie oficerskiej.

I oto M/S Oleśnica w pełnej krasie, w trakcie tego rejsu.


Kliknij, aby powiększyć

List od członka załogi m/s Oleśnica

11 czerwiec 2007 r.
Szanowny Panie.
Przypadkowo natknąłem się w internecie na informację o Pani Marii Kozioł - Broniszewskiej. Jestem byłym marynarzem i brałem udział w rejsie z Pania Marią na m/s Oleśnica. To był mój pierwszy statek i pierwsza praca po ukończeniu Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, stąd sentyment do tych akurat wspomnień. Pańska notatka na temat Pani Marii pochodzi z grudnia 2006 i wspomina Pan w niej, że w Szkole nr 3 znajdują się w księdze pamiątkowej jeszcze inne zdjęcia i wpisy załogi z tego rejsu. Czy jest do nich jakiś dostęp ? Na zdjęciu przedstawionym przez Pana jestem w drugim rzędzie od góry, trzeci z lewej, młodzieniec z zadzierżystym wąsem, którego zresztą od owego rejsu już nigdy nie nosiłem. Mam wiele wspomnień z tamtej podróży, ale nie udokumentowanych żadnymi zdjęciami. Bardzo proszę o informację na ten temat.
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Januszewski, były IV-ty oficer mechanik z m/s "Oleśnica".

Otrzymałem również listy od dwóch byłych uczniów szkoły nr 3 (zastrzegli nazwiska do mojej wiadomości), którzy pamiętali zbiory Pani Marii i wizyty członków załogi w szkole. Byli bardzo wzburzeni faktem tajemniczego zniknięcia (wyrażali się dosadniej) ciekawych zbiorów i pamiątek.

Powyżej zdjęcie z wizyty "Dzieci ze szkoły nr 3 wraz z delegatami władz oświatowych i miejskich na M/S Oleśnicy". Pochodzi ono z kroniki Szkoły nr 3. Kto rozpoznaje dzieci biarące udział w wycieczce. Może podzielą się wspomnieniami z tej wycieczki. Jest to zdjęcie prawdopodobnie z okresu z 1978-1980.

Wypis z księgi pamiątkowej MRN w Oleśnicy z 26. 11. 1965 r.

Przyjeżdżając do Oleśnicy nie bardzo wiedzieliśmy co to za miasto i jakiego doznamy w nim przyjęcia. Wyjeżdżamy zakochani w mieście i oczarowani serdecznością przyjęcia. Korzystając z okazji, ta drogą składamy serdeczne podziekowanie gospodarzom.
Marynarze z M/S Oleśnica:
Furmański Hieronim
Zaborski Ireneusz
Przybył Rudolf
Tenska Bogdan
Oleśnica 26.11. 1965 r.

Pani Zofia Markowska z Wrocławia - córka Pani Marii Kozioł-Broniszewskiej uznała, że przeszuka zimą 2008 r. dokładniej zbiory swojej Mamy i przyśle kolejne ciekawe zdjęcia.


Drugi, to statek pasażerski z napędem parowym z Żeglugi Szczecińskiej (najprawdopodobniej), pływający w Świnoujściu. Można sądzić, że był przerobiony z holownika. Takie statki pływały w latach 50-60.

   

Pan Ryszard Bober przesłał mi (dziękuję !) zdjęcia z wycieczki szkolnej z 15 .10. 1961 r. Jak się okazało "mała" Oleśnica była promem pasażerskim pływającym wówczas pomiędzy wyspami Wolin i Uznam (co wynika z opisu poniższego zdjęcia).

 

Wycieczki młodzieży szkolnej pochodzącej z Oleśnicy zazwyczaj na tle jego nazwy robiły sobie zdjęcia.


Od autora • Lokacja miastaOlesnica piastowskaOlesnica PodiebradówOlesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r.Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestwDrukarnie NumizmatyKsiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla OlesnicyArtysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI