Medal Wilhelma I i Fryderyka Wilhelma

"Kosa" przysłał kolejny skan medalu znaleziony w Oleśnicy, pokazujący postacie władców Rzeszy, ale jeden z nich łączy się bliżej z Oleśnicą. Medal musiał zostać wybity przed 1888 r.

Wilhelm I Cesarz Niemiec i Król Prus
Friedrich Wilhelm Następca Tronu Rzeszy Niemieckiej

Z Oleśnicą łączy go postać następcy tronu (kronprinca) Fryderyka Wilhelma, od 1888 r. cesarza Fryderyka III, który rządził tylko 99 dni, stąd zwany "99 dniowym cesarzem" (zmarł po operacji raka gardła). Był pasjonatem archeologii i historii.

15 czerwca 1866 r. następca tronu odwiedził Oleśnicę (aby promować wojnę prusko-austriacką, która formalnie zaczęła się następnego dnia), zwiedził Wieżę Wrocławską i znając pomysły władz miasta na rozebranie czterech wież oleśnickich, zalecił jej zachowanie jako świadka historii. I tak się stało. Jednak tablicę poświęconą temu zdarzeniu umieszczono na wieży w 1888 r., bo wtedy kronprinc został cesarzem i jednocześnie wówczas wykonywano kolejny jej większy remont.

18 września 1866 r. następca tronu zostaje szefem (opiekunem) Regimentu Dragonów nr 8, ale brak jest informacji czy wówczas zaszczycił obecnością swoich podopiecznych. Zapewne w ten sposób nagrodził dragonów za ich udział w bitwie pod Nachod, gdzie 27.07.1866 r. regiment zdobył sztandar austriacki, a następca tronu dowodził armią, w składzie której walczył regiment.

Po 11 lutym 1885 r. zamek oleśnicki miał stanowić siedzibę każdego królewsko-cesarskiego następcy tronu w Prusach i Cesarstwie Niemieckim. Lenno oleśnickie staje się lennem tronowym. Pierwszym właścicielem lennym zamku stał się właśnie Fryderyk Wilhelm jako kronprinc. Aby przygotować zamek na zamieszkanie następcy tronu przeprowadzono w Pałacu Wdów naprędce niezbędne prace remontowe. Następca tronu odwiedza po raz pierwszy zamek 27 czerwca 1885 r. Wita go wtedy w Oleśnicy burmistrz Richard Kallmann. Wówczas także kronprinc odwiedza koszary "swojego" regimentu dragonów z okazji 25-lecia ich istnienia. Być może, że medal ten został wybity z okazji pobytu następcy tronu w Oleśnicy lub jego związków z miastem.

Kilkanaście dni po jego koronacji na cesarza regiment przyjmuje miano Cesarski Regiment Dragonów nr 8. Natomiast kilka dni po jego śmierci regiment zaczyna nosić nazwę Regiment Dragonów Króla Fryderyka III (2 Śląski) nr 8. Czyli w 1888 r. regiment zmieniał dwukrotnie swoją nazwę.

Dla zachowania pamięci "oleśnickiego cesarza" burmistrz R. Kallmann czynił starania o wzniesienie w Oleśnicy pomnika Fryderyka III. Pomnik odsłonięto 27.06. 1901 r. w Parku Cesarskim (ob. H. Sienkiewicza).

Historia Wieży Wrocławskiej

Historia wojska w Oleśnicy

Pomnik Fryderyka III


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI