Wspomnienia z Oleśnicy Lecha Szybowskiego

Napisał do mnie Lech Szybowski, który mieszkał w Oleśnicy w budynku przy obecnej ul. 3 Maja nr 44 od roku 1948 do czasu jego rozbiórki w latach 60-tych. 45 lat temu wyjechał z Oleśnicy i ciągle interesuje się historią tego domu. Niestety, nie posiada zdjęć i innych pamiątek z tamtego adresu. Impulsem do napisania było odnalezienie zdjęcia tego budynku na portalu staraolesnica.pl


Budynek z prawej w którym L. Szybowski mieszkał ponad 15 lat.
Link do źródła jest umieszczony na zdjęciu

Pan Leszek wspomina, że "po wojnie na parterze była siedziba Ligi Przyjaciół Żołnierza, zaś na 1. piętrze biura organizacji Służba Polsce. W piwnicy był poniemiecki schron przeciwlotniczy. Jedno z pomieszczeń było schronem hermetycznie zamykanym z własnym WC i kanałami do odkażania przy wejściu oraz zapasami aluminiowych puszek - chyba na żywność. Było tam również drugie zamurowane pomieszczenie, gdzie jako jeszcze  dzieci odkryliśmy pełne po sufit zapasy masek przeciwgazowych. Maski te zabrała ówczesna Milicja Obywatelska. Okazało się wtedy, że wcześniej w tym pomieszczeniu była pralnia z kotłem do gotowania bielizny i innymi urządzeniami do utrzymywania czystości oraz suszenia bielizny. Przed budynkiem teren był wybrukowany czarną kostką bazaltową z datą 1937. Mieszkał w nim również lekarz Roman Golański".

Pan Leszek chciałby poznać wcześniejszą historię budynku - okazuje się, że był on wybudowany przed 1870 r., bo na planie miasta z wymienionego roku już jest pokazany. Mieszkało w nim 6 rodzin. W 1935 r. był w nim zakład krawiecki.


Na planie z 1899 r. (z uzupełnieniami z 1911 r.) pokazano strzałką dom w którym mieszkał L. Szybowski

Był to typowy budynek na dawnym przedmieściu oławskim, który został wybudowany na wynajem, oszczędnie, bez żadnych ozdób architektonicznych. Dlatego m.in. nie mieszkał w nim nikt znaczący dla historii miasta. W okresie wojny doświadczył losu wielu budynków - w piwnicach urządzono schron przeciwlotniczy. W 1945 r. nie ucierpiał, ale później musiał być mocno zdekapitalizowany skoro rozebrano go, chociaż jeszcze nie przekroczył 100. lat istnienia. Być może dlatego, żeby nie przeszkadzał w wybudowaniu w jego miejscu dużego budynku mieszkalnego.

Może najważniejszym elementem jego historii był związek z rodziną Pohlów. Otto Pohl - stolarz i właściciel małej założonej w 1887 r., a potem dużej fabryki mebli, był także właścicielem tego budynku. Może wybudował go pod wynajęcie, a może odkupił. Sam mieszkał dokładnie po przeciwnej strony ulicy, w budynku pod nr 27 i 28 miał w nich salon meblowy, a warsztat w podwórkach. Zatem po 1911 r. wybudował fabrykę znanych mebli, której budynek ciągle istnieje przy ul. Fabrycznej.

Dodano 07.06.2015
Pani Danuta Obrębska-Kubik potwierdza, że budynek został rozebrany pod budowę nowego bloku spóldzielni mieszkaniowej. Ostatecznie został oddany do użytku w 1974 r. W nim powstał znany wówczas klub Korelat.

Literatura
http://www.gca.ch/Genealogie/Oels/Seite_Oels.htm


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Szukam sponsora do wydania ksiażki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI