Odpowiadam na zarzuty internauty Oles`a wyrażone na mojaolesnica.pl

Na tej stronie w Nowościach z 20.02. 2015 r. napisałem w związku z pojawieniem się wystawy o Podiebradach w PiMBP w Oleśnicy, "…Dotychczas wystawa nie była w całości (moje podkreślenie) pokazywana na terenie zarządzanym przez UM, gdyż burmistrz Bronś uważał, że nie zasługiwała na to”. Obruszył się na to internauta Oles i zacytował prawie cały tekst z witryny UM z 29. października 2013 r. gdzie napisano, że wystawa o Podiebradach i promocja mojej książki odbędzie się w UM. Tak więc oskarżył mnie o kłamstwo.

Nie zauważyłem wcześniej tekstu Oles`a z mojaolesnica.pl. Kiedy zareagowałem wpisując swoje uwagi, odsłona temu poświęcona została po kilku godzinach przykryta nowszymi informacjami. Dlatego wyjaśniam tutaj dodatkowo nieprawdziwość zarzutów Oles`a. Zacznę od początku, chociaż już o tym pisałem wcześniej.

21 października 2013 dostałem informację, że 29 października 2013 r. odbędzie się sesja Rady Miasta, w trakcie której z okazji 750-lecia Księstwa Oleśnickiego miano pokazać prezentację wykonaną przez uczniów Gimnazjum nr 1. Pokazałem ten list niżej.


List R. Zelinki, wskazujący, że zamierzano obchodzić 750-lecie księstwa.
Potem tę błędną datę powtórzono na witrynie UM

Naturalnie obśmiałem tę rocznicę, bo minęło dopiero 700-lecie księstwa. Ponadto nie podobało mi się, że tak ważne rocznice nie są godnie czczone, podobnie jak to bywa w innych miastach książęcych (np. konferencją naukową w Namysłowie z okazji 700-lecia księstwa namysłowskiego). Nie podobało mi się również, że uroczystości dotyczące miasta, organizuje się tylko dla radnych i wybranych gości, a nie dla mieszkańców.

Kiedy okazało się, że młodzież z Gimnazjum nr 1 przygotowała prezentację niezwiązaną z 750(700)-leciem księstwa, a z Podiebradami, którzy niczym nie byli związani z założeniem księstwa oleśnickiego – zapewne uznano, ze trzeba ratować twarz i nagle sprowadzono do UM 9-10 plansz z liczącej 32. plansz wystawy o Podiebradach. Zatem Panie Oles pisałem prawdę, że nigdy wystawa o Podiebradach w całości nie była pokazywana na terenie zarządzanym przez UM. Mając na względzie okazję 700 czy 750-lecia księtwa - pokazanie tej wystawy było błędem. Zapewne była to "wina" starostwa oleśnickiego, że nie zleciła wcześniej wykonania wystawy o Piastach oleśnickich.

Co ponadto zrobiono – obrady Rady Miasta miały zacząć się o 12.30. Natomiast informację o „wystawie” Podiebradów podano na witrynie UM w tym samym dniu ok. godz. 9.00, aby nikt oprócz radnych i gości nie mógł jej oglądać. Napisano, że będzie ona czynna jeszcze w następnym dniu, ale zlikwidowano ją chyba po obradach RM (czytelnicy napisali, że następnego dnia już jej nie było). Tak więc temat wystawy historycznej władze Oleśnicy mogły "odfajkować" – odbyła się, czyli władze promują 700(750)-letnią historię księstwa.


To jest tekst, który w całości zacytował Oles na mojaolesnica.pl,
opublikowany na witrynie UM ok. 2,5-3 godz. przed obradami RM.
Ze zdjęcia można policzyć ilość plansz

W ten sam sposób powiadomiono o promocji książki mojego autorstwa, a wydanej (sponsorowanej) przez ks. Władysława Ozimka. Przy promocji zazwyczaj głos zabiera autor, ale tego UM nie przewidzial w programie. To była zapewne zwykła sprzedaż książek, o co wystąpiła osoba zajmująca się promocją książki z ramienia sponsora.

Osoba bezstronna zauważyłaby, że opisane wyżej zdarzenia wskazywały na niski poziom wiedzy historycznej władz miasta i miały na celu dodatkowo wykazać, że kto nie z burmistrzem Bronsiem, ten się nie liczy w Oleśnicy. Tak było i się skończyło. Oby na zawsze!

Odniosę się do wpisów innych internautówi:

"Wielbiciel historii" napisał:
Ta wystawa była pokazywana oleśniczanom już chyba z 4 razy- w PCEiK, w Zamku (co też wynika ze strony Urzędu Miasta z 2013r.), i pamiętam ją z Bazyliki. Teraz pokazywana jest 5 raz i okej, pod warunkiem, że Biblioteka za to nie zapłaciła. Bo jeśli zapłaciła....grubymi nićmi jakoś to szyte by było...no i wstyd dla dyrekcji...

Najpierw wyjaśnię, że nie było tam żadnych "grubych nici", bo za wypożyczenie wystaw z PCEiK nic się nie płaci, gdyż na jednej z plansz napisano, że została wykonana na zlecenie starostwa oleśnickiego, co jest bardzo dobrą reklamą, pokazującą szacunek starostwa do historii Oleśnicy oraz księstwa. Ta wystawa nie była pokazywana w PCEiK, bo nie ma tam odpowiednio dużej sali wystawienniczej. Była pokazywana więcej niż 4 razy, wszędzie tam, gdzie nie sięgały ręce burmistrza Bronsia, czyli poza terenem podległym UM. Cała wystawa (32. plansze) była pokazana dwukrotnie w zamku oleśnickim (również raz wystawa Wirtembergów). Także w Bierutowie w Domu Ziemi Bierutowskiej, gdzie podpisałem 20 książek, bo więcej organizatorzy nie przewidzieli. W starostwie pokazano część wystawy i radna powiatowa Zdzisława Jakimiec zorganizowała promocję książki o Podiebradach. W trakcie przerwy w obradach rady powiatu mogłem wystąpić i potem podpisywać książki (jaka różnica w poziomach UMO i starostwa!!!). Więcej niż 25 plansz nie zmieściło się (względy liturgiczne) w bocznej nawie bazyliki mniejszej, gdzie obie wystawy były prezentowane przez kilka tygodni i tam także sprzedawano książki o Podiebradach. Wystawy były również pokazywane w zamku dobroszyckim i chyba w Sycowie.

Biblio napisał(a):
Swoja drogą jakim cudem udało się im w Oleśnicy zrobić taka wystawę przy obowiązującym za poprzedniej władzy zakazie współpracy z nimi.

Wyjaśniam, tylko dlatego, że wykonanie obu wystaw zleciło starostwo oleśnickie poprzez PCEiK, a nie UM Oleśnicy. Całe szczęście, że istniała instytucja dbająca o promocję wspaniałej historii Oleśnicy i księstwa. Przypomnę, że wystawa o Podiebradach był przygotowywana na międzynarodową konferencję naukową i dlatego ma poziom, którego Pani Danuta Obrębska-Kubik i ja nie musimy się wstydzić.

P.S. Żałosne jest, że wystawy o Podiebradach i książki nie pokazano przedstawicielom Chrudimia. Może pokazali, tylko wstydzą się przyznać? Bo głupotą byłoby zatajenie jej przed przedstawicielami Chrudimia, gdzie król Jerzy z Podiebradu jest również, jak w całych Czechach, czczony.

Wystawa o Podiebradach w zamku oleśnickim

Wystawa o Podiebradach w bazylice mniejszej

Wystawa o Podiebradach w Bierutowie

http://mojaolesnica.pl/13222,wystawa-o-podiebradach-w-obp.php


Od autora Lokacja miasta Olesnica piastowska Olesnica Podiebradów Olesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r. Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestw Drukarnie Numizmaty Ksiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla Olesnicy Artysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowosci
Szukam sponsora do wydania ksiazki o zamku olesnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI