Czy nazwę największego parku Oleśnicy ustalą osoby nie znające nawet planu miasta?
17.04.2012 r.

W czerwcu 2009 r. miano ustalić nazwy parków, Potem podano jesienny termin 2009 r. podjęcia uchwały RM. Czyli niedługo minie 3 lata od danego słowa. Czy zapomniano o tym? Chyba nie, bo na witrynie UM dalej odbywa się głosowanie na nazwy parków. I bardzo mnie dziwi, że pomimo istnienia planu miasta i mimo tego, że o tym pisałem - dalej forsuje się zmianę nazwy "Parku Przy Ul. Wały Jagiellońskie" na "Park Zamkowy", który od wieluset lat istnieje w innym miejscu. Bo na wycinku poniższego planu wydanego przez UM Oleśnicy i wiszącego na miejskich tablicach informacyjnych - Park Zamkowy istnieje. Park (czyli i nazwa) widnieje w spisie zabytków!


Grubą czerwoną strzałką pokazałem Park Zamkowy,
widoczny na trzech tablicach informacyjnych UM umieszczonych na terenie miasta

Jednocześnie na witrynie UM trwa głosowanie, na nazwy, które "ustaliły" trzy instytucje oleśnickie (nie dziwię się Młodzieżowej Radzie Miasta, która może nieznać Oleśnicy).

Niżej pokażę wynik głosowania dotyczący parku "Przy ul. Wały Jagiellońskie".


Stan na 17.04.2012

Jak z powyższego wynika - instytucje ustalające nazwy nie znają planu miasta. Ponadto nie wiedzą co się kryje pod nazwą Wały Jagiellońskie (nazwa wyłącznie propagandowa). Przypomnę, że park ten załozył Karol II Podiebrad.


Stan po głosowaniu 25.02.2013 r.


Głosowanie na tzw. Park Nad Stawami:


Na mapie Oleśnicy z 1948 r. widać nazwę Park Miejski

Po 1945 r. najpewniej władze Oleśnicy podjęły uchwały w sprawie nadania nazw ulicom i parkom. Niektóre nazwy zostały zmienione po 1989 r. także poprzez uchwałę. Ale nazwy Park Miejski nie zmieniono. Ta uchwała zapewne jest gdzieś w archiwum i dalej jest aktualna. Nazwa Park Miejski powinna wrócić na mapy i do użycia.

Obecnie trwa głosowanie na inną nazwę, pomimo że nie zmieniono starej uchwały. Zwycięża aktualnie nazwa Park Nad Stawami (nazwa nieco nieadekwatna do rzeczywistości, bowiem istnieje jeden staw. Ponadto większa część parku nie leży nad stawem.

Wnioski i uwagi:

1. Do 2004 r. istniały oficjalne ministerialne zasady ustalania nazw ulic, placów, parków itp. Utrudniało to podejmowanie nieprzemyślanych decyzji (wg tych zasad większość postulowanych nazw parków zostałaby zakwestionowana). Niektóre miasta opracowały zasady ustalania nazw i je stosują. Pisałem o tym.

2. Na temat ustalenia nazw parków w Oleśnicy - miano podjąć dyskusję - nie odbyła się żadna. Wyniki dyskusji na forum internetowym Panoramy Oleśnickiej nie zostały uwzględnione (nie pasowały do tych już ustalonych).

3. Obawiam się, że któregoś dnia wyniki głosowania na witrynie UM, zostaną bez żadnej dyskusji zatwierdzone przez Radę Miasta i pojawią się błędne, niepromocyjne i nieprzemyślane nazwy parków.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku
Renowacje zabytków Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim