Marek Nienałtowski
Piękne herby Oleśnicy

Herb Oleśnicy, nieprawidłowo nazwany w Uchwale Rady Miasta z 2006 r. uproszczonym, był narysowany przez osobę, niepotrafiącą rysować herbów. Został on jednak przyjęty uchwałą forsowaną przez burmistrza J. Bronsia, pomimo innej propozycji Komisji Heraldycznej, która widziała inny, bardziej heraldyczny rysunek herbu, narysowany przez artystę - heraldyka. Ten zalecany herb pokazano niżej z lewej.

Herb z monografii Oleśnicy z 1981 roku
Herb w postaci odlewu gipsowego. Ze zbiorów A.F.

W latach 60-80 XX wieku ceniono ten rysunek herbu. Jak się okazuje - wykonywano go w różnych postaciach. M.in. w postaci odlewu gipsowego (wyżej z prawej), który można było kupić. Ponadto był on używany przez władze miasta jako nagroda za jakieś osiagnięcia (ten był nagrodą za wygranie zawodów strzeleckich, co napisano na odwrocie). Byłbym szczęśliwy mając w domu taki piekny herb, zapewne wielu oleśnczan również chciałoby go kupić dla siebie lub jako podarunek. Może większy i z napisem łacińskim na wstędze, mógłby znależć się przed wejściem do UM, zamiast tego papierowego, z licznymi błędami.

Herb Oleśnicy umieszczany na materiałach promocyjnych różnych instytucji w latach 1960 - 1980

Obecnie władze Oleśnicy nie doceniają herbu jako zabytku i znaczenia herbów w promocji miasta. Nawet na witrynie UM nie ma ich rysunków i opisów, co jest rzadkościa w miejskich (gminnych) witrynach w powiecie i w Polsce. Nie widać też chęci zmiany tego (i uroczystego) błędnego heraldycznie oraz rysunkowo herbu, przyjętego bezmyślnie w 2006 r. Przyszłość wszelakich znaków graficznych, w tym herbów, leży w ich komputerowym projektowaniu, co ułatwia powielanie jego w różnych formach przedstawienia.

Brak herbu na witrynie UM powoduje, że niektórzy zaczynają używać (produkować) herb zalecany przez Komisję Heraldyczną MSWiA, który jest dostępny na mojej stronie i łatwy do powielania.


Taki herb można kupić w Oleśnicy

Zdarza się, że nawet instytucje, stowarzyszenia i osoby prywatne zaczynają posługiwać się moim rysunkiem herbu uroczystego, chociaz jest tylko projektem wstępnym, ale bliższym zasadom rysowania herbów i prawdzie historycznej. Niestety, w Oleśnicy największym ekspertem w każdej dziedzinie jest burmistrz Bronś, który nigdy nie zmieni swojej wcześniejszej błędnej decyzji.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI