Marek Nienałtowski
Rozpoznano medal ślubny z Oleśnicy z 1689 r.

Razem z księżną Eleonorą Charlottą - żoną księcia wirtembersko-oleśnickiego Sylwiusa Friedricha mieszkały w Oleśnicy i może w Twardogórze od 1679 r. jej młodsze siostry Elisabeth, Hedwig, może i Anna. Były one córkami księcia Georga II i Anny von Coligny. Najmłodszy brat Leopold Eberhard spędził w Oleśnicy swoje młodzieńcze lata. Również przez 19 lat (1679-1698) mieszkał (z przerwami) w Oleśnicy ich ojciec książę Georg II.


Na samym końcu schematu genalogicznego od lewej wymieniona Eleonora Charlotta
Anna, Elizabeth, Hedwig i najmlodszy brat Leopold Eberhard [3]. Widoczni ojciec i matka

Widać to na powyższym schemacie genealogicznym. O Eleonorze Charlottcie wiemy stosunkowo dużo z racji jej panowania w Twardogórze. O księżniczce (nie była zamężna) Hedwig wiadomo tylko, że została pochowana razem ze starszą siostrą we Wrocławiu. Natomiast o Elizabeth wiemy dzięki m.in. Georgowi Bockowi, polskiemu diakonowi w Oleśnicy, który napisał wiersz po polsku o jej ślubie w dniu 19 września 1689 r. z Friedrichem Ferdinandem von Württemberg-Weiltingen, obchodzonym hucznie na zamku oleśnickim. Na wiersz ten zwrócił uwagę Jerzy Andrzej Pyzik [2] i dzięki temu poznaliśmy rozwiniętą część jej historii.

Teraz wiadomo, że ślub (oprócz wiersza G. Bocka), uczczono medalem, który zlecił wykonać jej ojciec Georg II względnie siostra Eleonora Charlotta mincmistrzowi Johannowi Neidhardowi w Bierutowie (tam w latach 1680-1699 istniała mennica książęca). Przez długi okres ilustracja medalu znajdowała się na tej stronie z podpisem "medal wymaga rozpoznania". Stało się to dopiero możliwe po pojawieniu się w Oleśnicy książki o monetach i medalach Wirtembergów [1], co zawdzięczamy prof. dr hab. Borysowi Paszkiewiczowi, który ją podarował Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Oleśnicy.


Złoty medal (8 dukatów), bity, poświęcony ślubowi księżniczki Elisabeth von Mömpelgard
z księciem Friedrichem Ferdinandem von Württemberg-Weiltingen 19 września 1689 r. [1]

Awers: Popiersia księcia w długiej peruce i księżniczki. Napis otokowy skrócony FRID : FERD : D : G : D : W : - ELISABET : D : G : D : W :
Rewers
: Krajobraz z dwoma palmami po obu stronach rzeki. Niżej sygnatura medaliera I . N. Wyżej łacińska sentencja SIC PERENNAT AMOR (o trwaniu miłości?).
Rant: FELIX SIT CONIUGIUM INCEPTUM . D . 19 . SEPT . ST(ili) . N(ovi) . A(nn)0 . 1689 (szczęśliwe małżeństwo 19. września 1689 r. zacznie nowy styl?) [1].

Medalier Johann Neidhardt, złoto, bity, śr. 40 mm. 28 g.

Złoty medal o wadze ośmiu dukatów świadczy o dużym znaczeniu ślubu. Czy urządzał ślub jej ojciec Georg II i płacił za medal, czy może rozrzutna starsza siostra zrobiła taki podarunek nowożeńcom w imieniu męża? Elizabeth przy końcu życia była dotknięta chorobą psychiczną. Pochowana została w Stuttgarcie (Stiftskirche), a jej mąż w Weitlingen w kościele zamkowym.

Dodano 19.02.2021 r.

Małżeństwo księcia Fryderyka Ferdynanda i Elżbiety zostało zawarte 19 września 1689 roku. Potem zamieszkali w zamku Weiltingen. Tam urodziła się w 1690 r. Juliana Sybilla Karolina (1690-1735), zatem 18 października 1691 roku jej młodsza siostra Jadwiga Fryderyka. W wyniku zagrożenia stwarzanego przez wojska francuskie, rodzina ponownie wróciła do zamku w Oleśnicy, gdzie spędziła 2 lata (1693-1695). Obie wychowywały się pod nadzorem kaznodziei dworskiego Tobiasa Nislena.

Córka młodej pary Juliana Sybilla Karolina, zapewne poczęta w Oleśnicy, pojawiła się ponownie w Oleśnicy w 1709 r. jako żona księcia oleśnickiego Karola Fryderyka [3]. Jej małżeństwo było także bezdzietne. Również bezdzietne było małżeństwo jej młodszej siostry, której historia przeplatala się później z pałałacem książąt oleśnickich we Wrocławiu i pałacem w Szczodrem.

Literatura

  1. Klein U., Raff A., Die Münzen und Medaillen der Württembergischen Nebenlinien Mömpelgard, Neuenstadt, Oels und Weiltingen, Stuttgart 2013
  2. Pyzik J. A., Na tropie wydarzeń sprzed 300 lat
  3. Schukraft H., Die Grablegen des Hauses Württemberg, Stuttgart 1989

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI