Widokówka patrioty

Jak już wcześniej pisałem, dostawałem skany widokówek przedstawianych na stronie od ich właścicieli, którzy niekiedy handlują nadmiarami lub wymieniają na inne. Zwracałem wówczas uwagę na ich stronę graficzną. Teraz wróciłem do nich i z zaskoczeniem zauważyłem ciekawą treść. Przedstawiam ją poniżej, bowiem musiał ją pisać polski patriota. Wysłana była 27 września 1901 r. z Oleśnicy do Poznania.

Skreślony napis Oels i wpisany Oleśnica.
Adres wpisany po polsku i powtórzony po niemiecku. Na poczcie przekreślono Poznań i podkreślono Posen oraz niemiecką nazwę ulicy.

Z oleśnickiego forum historycznego wynika, że obaj panowie już wcześniej ze soba korespondowali http://olesnica.mojeforum.net/viewtopic.php?t=64

Nadawca Jan Pisarzewski był najpewniej żołnierzem - jegrem lub dragonem, bowiem we wcześniejszej widokówce chwalił się, ze wykonał strzelanie. Odbiorca widokówek H. Smyczyński był chyba także żołnierzem, ale zawodowym. Stąd wyrażany w liście szacunek. Zapewne był przełożonym Jana, potem został przeniesiony do Wrocławia, a nastepnie do Poznania. Wówczas takie przenosiny były na porządku dziennym. Całe jednostki były przenoszone co kilka lat, aby lepiej poznać teren przyszłych działań bojowych. Nie wiadomo czy obaj przeżyli I Wojnę Światową, na którą jako rezerwiści mogli być powołani.