Marek Nienałtowski
Widokówka polskiego patrioty

Jak już wcześniej pisałem, dostawałem skany widokówek przedstawianych na stronie od ich właścicieli, którzy niekiedy handlują nadmiarami lub wymieniają na inne. Zwracałem wówczas uwagę na ich stronę graficzną. Teraz wróciłem do nich i z zaskoczeniem zauważyłem ciekawą treść. Przedstawiam ją poniżej, bowiem musiał ją pisać polski patriota. Wysłana była 27 września 1901 r. z Oleśnicy do Poznania.

Skreślony napis Oels i wpisany Oleśnica.
Adres wpisany po polsku i powtórzony po niemiecku. Na poczcie przekreślono Poznań i podkreślono Posen oraz niemiecką nazwę ulicy.

Z oleśnickiego forum historycznego wynika, że obaj panowie już wcześniej ze soba korespondowali http://olesnica.mojeforum.net/viewtopic.php?t=64

Nadawca Jan Pisarzewski był najpewniej żołnierzem - jegrem lub dragonem, bowiem we wcześniejszej widokówce chwalił się, ze wykonał strzelanie. Odbiorca widokówek H. Smyczyński był chyba także żołnierzem, ale zawodowym. Stąd wyrażany w liście szacunek. Zapewne był przełożonym Jana, potem został przeniesiony do Wrocławia, a nastepnie do Poznania. Wówczas takie przenosiny były na porządku dziennym. Całe jednostki były przenoszone co kilka lat, aby lepiej poznać teren przyszłych działań bojowych. Nie wiadomo czy obaj przeżyli I Wojnę Światową, na którą jako rezerwiści mogli być powołani.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI