Marek Nienałtowski
Sprawozdanie z wernisażu wystawy prac rzeźbiarza Bruno Tschötschel`a (1874-1941)
22.12.2012 r.
23.12.2012 r. - uzupełniono przez M.S. Kozłowskich

22 grudnia o godz. 17.00 w Pałacu Królewskim we Wrocławiu odbył się wernisaż wystawy prac wrocławskiego rzeźbiarza Bruno Tschötschel`a, określanego mianem „śląski Wit Stwosz XX wieku". Pomysł tej wystawy narodził się w Sycowie,  w czasie jednego z kilku pobytów historyka sztuki dra Piotra Oszczanowskiego, który przybywał tam,  na zaproszenie Małgorzaty i Stanisława Kozłowskich oraz całego Towarzystwa Świętego Marka z kilkudniowymi wizytami. Wystawa wieńczy prawie dwuletnie przygotowania nad ukazaniem dorobku Bruno Tschötschela, niezwykłego wrocławskiego rzeźbiarza rodem ze Świebodzic.

Temu znaczącemu wydarzeniu kulturalnemu towarzyszy obszerny, pięknie wydany i ilustrowany katalog (275 s!). Obok tekstów s. Olimpii Teresy Konopki ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, Joanny Lubos-Kozieł z Instytutu Historii Sztuki UWr.,  Piotra Oszczanowskiego z Instytutu Historii Sztuki UWr.,  Piotra Grajewskiego z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, zestawienia prac prezentowanych na wystawie opr. przez adiunkt Magdaleną Szmidę-Półbratek i dra P. Oszczanowskiego, znaleźć tam można także artykuł Małgorzaty i Stanisława Kozłowskich, pt. Bruno Tschötschel - artysta w pejzażu miasta - z kogutem i  dzwonnicą w tle, który jest poświęcony dziełom artysty znajdujących się na ziemi sycowskiej.

Słowo wstępne wygłosił dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia dr Maciej Łagiewski. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy. Podkreślił, że odkrycie tego rzeźbiarza zawdzięczamy Piotrowi Oszczanowskiemu z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wśród sponsorów zostali wymienieni m.in: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy, UMiG w Sycowie, Towarzystwa Świętego Marka, Nadleśnictwa Syców. A wśród sponsorów prywatnych: p. Aleksandra Zielnicowa z TSM,  pp. Aleksandra i Wojciech Kocińscy, pp. Jolanta i Tadeusz Urbański (firma Konstal), p. Roman Rybka (firma Firmabud). Imiennie wymieniono także państwa Małgorzatę i Stanisława Kozłowskich, znanych mieszkańcom Sycowa i Oleśnicy. Równiez ponformował, że wszystkie rzeźby zostały w miarę możliwości czasowych odnowione, żartując stwierdził, że ich właściciele mogą ich nie poznać. Jak wiem, sycowianie są bardzo zadowoleni z odnowienia ich rzeźb.

Otworzył wystawę dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia
dr Maciej Łagiewski. Z lewej ks. kardynał Henryk Gulbinowicz.
W środku dr Piotr Oszczanowski
Pomimo okresu przedświątecznego licznie przybyli zaproszeni goście. Fot. T. Gąsior

Następnie głos zabrał dr Piotr Oszczanowski - krótko scharakteryzował osiągnięcia tego mało znanego rzeźbiarza, gdyż tworzył on głównie dla kościołów i klasztorów - "... Tschoetschel nie funkcjonował w oficjalnym obiegu. Był artystą klasztornym, jego życie to praca z franciszkanami, siostrami boromeuszkami, jezuitami, oblatami i redemptorystami. Wiele jego prac przez długi czas, ze względu na klauzule poszczególnych klasztorów, było niedostępnych dla zwykłych ludzi". Aktualnie znanych jest ok. 200 prac autora, dr Piotr Oszczanowski zaapelował do osób obecnych na wernisażu, aby szukali jego dzieł w innych, mniej znanych, kościołach na Śląsku. Także zabrał głos ks. kardynał Henryk Gulbinowicz.

Część oficjalną zakończyła grupa mieszkanców Sycowa, która wręczyła kwiaty dyr. Maciejowi Łagiewskiemu, natomiast Piotra Oszczanowskiego uhonorowala metaloplastyką z przedstawieniem koguta (symbolika związana z Sycowem). Niestety nie udało mi się udokumentować tego wydarzenia, ani też zrobić zdjęcia samej metaloplastyki (nie docisnąłem się. Tłok!).


Dodano 28.12.2012. Moment wręczania Piotrowi Oszczanowskiemu
metaloplastyki z przedstawieniem koguta, przez przedstawicielki Sycowa - Małgorzatę Kozłowską i Renatę Wojciechowską.
Fot. Tomasz Gąsior z Muzeum Miejskiego Wrocławia

Wernisaż - pierwsza odsłona twórczości B.T. - cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności - przybyło nań ok. 200 osób!  A zatem Bruno  Tschötschel zaprasza, także oleśniczan, na swą wystawę do Muzeum Miejskiego Wrocławia, która czynna będzie do końca lutego.

Niżej linki do zdjęć, które wykonałem na wernisażu:

Otwarcie wystawy

Kilkanaście zdjęć rzeźb

Atmosfera wystawy

Mam wrażenie, że dzięki wystawie Syców uzyskał duży efekt promocyjny, także poprzez liczne uczestnictwo władz i mieszkanców. Na wystawie znajdowały się także rzeźby wypożyczone z kościoła katolickiego pw. św. Piotra i Pawła w Sycowie. Już wcześniej, bo 28.09. 2012 r., w tym kościele dr Piotr Oszczanowski spotkał się z mieszkańcami Sycowa (byliśmy także z Zbyszkiem Podurgielem jako oleśniczanie) - mówił o Bruno Tschötschelu, jego ołtarzu i rzeźbach tam istniejących. Można sądzić, że ten kościół stanie się miejscem licznie odwiedzanym przez turystów, zainteresowanych wybitną rzeźbą.

Ołtarz z kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Sycowie - zdjęcia wykonałem w trakcie remontu kościoła.

Sprawozdanie z wykładu dra Piotra Oszczanowskiego, poświęconego rzeźbiarzowi B. T. w Sycowie z witryny Sycowianin.pl

Post Scriptum (23.12.2012)
Po umieszczeniu w Internecie krótkiego sprawozdania - przeczytali je państwo Małgorzata i Stanisław Kozłowscy, przekazali mi wiele nowych informacji oraz poniższe zdjęcia. Czyli praktycznie państwo Kozłowscy stali się autorami większej części powyższego tekstu. Ponadto otrzymałem zdjęcia z Sycowa, pokazujące zdejmowanie ze ścian kościoła poszczególnych rzeźb, ich odkurzanie, czyszczenie i pakowanie do samochodu. Trafiły one zatem na opisywaną wystawę. Czyli cztery ważne rzeźby z tej wystawy: św. Jadwigi, św. Moniki, św. Franciszka i św. Antoniego pochodzą z kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Sycowie. Jedną tablicę, poświęconą 30-leciu pracy sycowskiego wybitnego księdza Bedy Hahna, udało się Towarzystwu Świętego Marka odnaleźć w Kaliszu i też trafiła na wystawę.

Rzeźby Bruno Tschötschel`a z kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Sycowie (autor zdjęć - Piotr Wojtecki)

Wystawa stała się też dużym sukcsesem prężnego środowska sycowskiego.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI