Panorama Oleśnicka. Styczeń 2001  

Zabytkowe pieniądze
540 tysięcy złotych wydamy w tym roku na ratowanie zabytków. Najwięcej na kompleksowy remont Bramy Wrocławskiej.

Bardzo duże nakłady kasa miejska poniesie w tym roku na ochronę i konserwację zabytków. Przewidziano na ten cel aż 540.000 zł.
Największą kwotę - 320 tysięcy - samorząd zamierza przeznaczyć na renowację Bramy Wrocławskiej. Środki te - wraz z funduszami przyznanymi z Fundacji Polsko-Niemieckiej, umożliwią przeprowadzenie remontu. Jego dokumentacja jest już zatwierdzona. Brama doczeka się naprawy dachu, wymiany stropów i schodów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Miejski Ośrodek Kultury i Sportu, który będzie gospodarzem tego obiektu, zwrócił się też o dodatkowe środki do Urzędu Marszałkowskiego. Bierze również udział w konkursie Ford Motor Company w obszarze ratowania zabytków dziedzictwa kulturowego. Po zakończonym remoncie w Bramie planuje się urządzenie biura promocji miasta i kawiarenki internetowej.

Dużą kwotę - 130.000 zł - przeznaczono na kontynuowany od ubiegłego roku remont murów obronnych. 50.000 zł pójdzie na naprawę dachu w kościele św. Jerzego, a 20.000 zł na remont dachu na nawie przylegającego doń kościoła Najświętszej Maryi Panny. Również 20 tysięcy przeznaczono na renowację bazyliki mniejszej św. Jana Apostoła.

Oprócz wspomnianej kwoty 540.000 zł na oleśnickie zabytki mieszkańcy mogą wydać jeszcze 300.000 zł. Tyle środków znalazło się na Miejskim Funduszu Renowacji Starówki. Pieniądze te mają być przeznaczone na dofinansowywanie remontów (głównie elewacji i dachów) dla tych wspólnot, które zdecydują się podjąć takie inwestycje. Szczegóły znajdą się w opracowywanym obecnie projekcie uchwały Rady Miejskiej.
(ror)Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI