Zachowajmy zabytkowe elementy budynków mieszkalnych w Oleśnicy

W Rynku oleśnickim nie zachowały się piękne renesansowe i barokowe kamieniczki mieszczańskie, gdyż spaliły się w pożarach. Po ostatnim wielkim pożarze w 1823 roku zostały one odbudowane z elewacjami w formach najczęściej klasycystycznych. Niektóre z nich zostały odbudowane lub niedbale remontowane w latach powojennych. Dlatego mamy niewiele cennych kamieniczek, którymi można się cieszyć i promować. Pomimo tego, to co pozostało w Rynku i ogólnie w mieście, zasługuje na staranną renowację. Sprzyjają temu wspólnoty mieszkaniowe, które znajdują pieniądze na remonty elewacji uzgadniane z konserwatorami zabytków. Natomiast gorzej jest z detalami - drzwiami, oknami, malowidłami ściennymi, witrażami itp. W tym przypadku, jak opowiadają czytelnicy, renowacje (remonty) robi się przy minimalnych kosztach i być może bez nadzoru konserwatora zabytków. Malowidła, których koszt odnowy byłby bardzo duży - są zamalowywane (skuwane). Niekiedy dopuszcza się montaż okien, które bywają inne, niż pozostałe w kamienicy. Drzwi wejściowe wymieniane są na podobne, ale z całkowicie współczesnymi zamkami, cenne elementy metalowe (stare zamki, okucia, uchwyty itp.), a nawet stare progi kamienne nie są, zdaniem mieszkańców, zachowywane(?).

Szkoda, że nie wykonano pełnej dokumentacji budynków i nie wiadomo co zostało bezpowrotnie utracone po 1945 r. Dzięki Pani Danucie Obrębskiej-Kubik mamy przynajmniej dokumentację zdjęciową ciekawych drzwi wejściowych z kilkunastu budynków. Były one wykonane dla potrzeb wystawy w byłej Galerii na pl. Zwycięstwa. Galerię 7 lat temu zamknięto, a te zdjęcia stanowią obecnie dokument przemijania. Przykładowo - dzięki nim można porównać stare i nowe drzwi po wymianie dokonanej kilkanaście dni temu.


Drzwi wejściowe do kamienicy Rynek 20. Fot. D. Obrębska-Kubik


Widoczne szczegóły, także powojennych przeróbek. Fot. D. Obrębska-Kubik

 


Jeden z dwóch metalowych uchwytów, które mogły trafić do nowych drzwi.
Fot. D. Obrębska-Kubik


Współczesne drzwi umieszczone w zabytkowym portalu drzwiowym.
Za tymi drzwiami kryją się ciekawe XV-wieczne piwnice.
Fot. D. Obrębska-Kubik

Jak widać na ostatnim zdjęciu - mieszkańcy wymienili drzwi na podobne do poprzednio istniejących, zapewne chcąc minimalizować koszty. Można było także dobrać inny zamek bardziej zbliżony do starych (takie istnieją) i zamontować stare, odnowione uchwyty.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Szukam sponsora do wydania ksiażki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI