Zabytkowa chorągiewka z byłego budynku koszar wróci na swoje miejsce

Historia budynku koszarowego została już opisana. Wiadomo, że podczas remontu budynku ok. 1904 roku, na środkowym szczycie umieszczono na maszcie chorągiewkę z datą 1872 r. Może to być data postawienia wiechy lub rozpoczęcia budowy. Na bocznych szczytach także ustawiono podobne maszty, na których zamiast chorągiewki umieszczono jakąś metaloplastykę. Nie posiadam dobrego zdjęcia z okresu międzywojnia, aby pokazać jak wyglądały boczne maszty, bowiem nie zachowały się one do obecnych czasów.

Do obecnych dni dotrwał maszt z chorągiewką. Nie wiadomo czy był on przed wojną konserwowany. Po wojnie budynek nie był uznawany jako zabytkowy i nie była znana jego historia. Po tym jak ją napisałem - trafił on do spisu budynków zabytkowych. Obserwując maszt i jego stopniowe pochylanie w miejscu najmniejszego przekroju - obawiałem się, że maszt może spaść i wyrządzić komuś krzywdę. Pisałem o tym na stronie. W 2010 r. dach budynku był remontowany i przy tej okazji zniknął maszt. Napisałem o tym w Nowościach w dniu 1.05.2011 r.

Odezwał się Pan Jacek Duszyński, znany czytelnikom strony z odsłon poświęconych płytom nagrobym z Poniatowic , schronom przeciwlotniczym, dodawał też cenne informacje. Tym razem przekazał informacje o maszcie z chorągiewką. Maszt miał być odrestaurowany i choragiewka miała się obracać zgodnie z kierunkiem wiatru. Okazuje się, że firma, która miała wykonać restaurację - nie wykonała jej. Trzeba teraz szukać nowego wykonawcy.

Niżej kilka zdjęć masztu i chorągiewki, które J. Duszyński dołączył do e-maila. Przy okazji okazało się, że na strychu tego domu znaleziono strzępy starych gazet i butelkę z napisem na resztce etykiety - Breslau.

Maszt z chorągiewką
Podstawa masztu po jego odcięciu
Jedna z dwóch bocznych podstaw masztów. Do pokazanej - przywiązano drutami kij, który był chyba masztem anteny (radiowej?)


Chorągiewka z datą i przestrzeliną. Sądząc z kształtu otworu - strzał musiał być oddany z tej samej wysokości.
Czyli strzelec stał na dachu. Może chciał zmusić chorągiewkę do obrotu?

Z pozostałych zdjęć wynika, że chorągiewka jest uszkodzona, mocno zardzewiała i być może miała jakieś dodatkowe elementy (często są na chorągiewkach dodawane strzałki).

Należy mieć nadzieję, że zostanie znaleziona firma kowalstwa artystycznego i maszt z chorągiewką wróci na swoje miejsce. Może J. K., mieszkaniec tej kamienicy, ma dobrą widokówkę z pokazanym kształtem bocznych masztów i one wtedy też zostaną odtworzone?


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI