Marek Nienałtowski
Co łączy Olesno i Oleśnicę
31.05.2014 r.

Gdyby burmistrz Olesna myślał podobnie jak burmistrz Bronś - łączyłaby nas Ola - jako skrót od Ole(śnica) i Ole(sno) - czyli symbol miasta w postaci rzeźby dziewczynki o imieniu Ola. Okazuje się, że Ola nas nie połączyła, gdyż beznadzieja promocyjna Oleśnicy nie jest tak nośna. Natomiast oba miasta połączyła nagroda - Róża Olesna i Róża Oleśnicy.

Róża Olesna (źródło UM Olesno)
Róża Oleśnicy (źródło)
Źródło
hasła
róży
Herb Olesna (z różą pięciolistną)
Tytuł książki
 

"Oleśnica miasto wież i róż"

Róża Olesna nadawana jest od 2001 r. Początkowo w postaci pierścienia, a od kilku lat w postaci wyżej pokazanej statuetki. Nagroda wywodzi się od róży z herbu Olesna. Ponadto Olesno przed wojną nazywało się Rosenberg, czyli róża jest silnie związana z miastem i nagroda tym samym nie jest próżna intelektualnie, i historycznie uzasadniona. Nagrodę róży nadaje burmistrz Olesna.

Róża Oleśnicy to najnowszy wymysł ratusza, przekreślający poprzednio nadawane nagrody w postaci Wieży Wrocławskiej, która zauważalnie była związana z Oleśnicą i jej historią. Ostatnio jednak ona przestała podobać się burmistrzowi i dlatego została zmieniona. Można było to uczynić, gdyż postać nagrody nie została ujęta w uchwale Rady Miasta. Zapewne celowo, aby móc ją dowolnie zmieniać, kierując się względami pozamerytorycznymi (chwalącemu damy zlecenie, "malkontentowi" odbierzemy). Nie było żadnej dyskusji na temat nowej postaci nagrody miasta Oleśnicy. Wszystko odbyło się w zaciszu ratuszowego gabinetu, bo po co ciemny lud Oleśnicy ma wyrażać swoją opinię najmądrzejszemu i nieomylnemu burmistrzowi.

Obecnie nagroda będzie związana z hasłem "promocyjnym", w którym mniej będzie miasta wież, a więcej miasta róż. Dlatego teraz Oleśnica ma nagrodę różaną, bardzo podobną do nagrody Olesna i częściowo podobną, przynajmniej w brzmieniu, do kilkunastu innych nagród różanych (wpisać w google - nagroda róży). Czyli jest pospolita i oby Olesno nie uznało nagrody Oleśnicy za plagiat (a może uznała, bo tak prędko Róża Oleśnicy zniknęła!). Wieża Wrocławska, jako nagroda, była jedyna w Polsce. Po co ją odrzucono? Kolejny nieprzemyślany wymysł burmistrza Bronsia? Czy może artystka okazała się tzw. malkontentką i trafiła na czarną listę?

Wniosek
Róża Oleśnicy weszła do symboliki miasta. Jest wynikiem błędnego hasła promocyjnego ("... miasto wież i róż"), które odbiega od podstawowych wymagań stawianych takim hasłom i jest tylko tytułem książki.

Więcej o Nagrodzie Miasta Oleśnicy

O wręczeniu pierwszej i ostatniej Nagrody Róży (tekst z olesnica24.com już nie jest dostępny).

Dodano 28.02.2015
Radni przegłosowali uchylenie uchwał o sposobie przyznania Nagrody Oleśnicy. Może odrzucą również statuetkę róży i wrócą do nowej formy Bramy wrocławskiej.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI