Zginęło epitafium z Bazyliki ? Nie, trafiło do renowacji!

Dodano 23.05.2008 r. Udało mi się zidentyfikować 4 z 5. epitafiów umieszczonych na zewnętrznych murach Bazyliki Mniejszej. Trzy z nich pokazałem na poniższym zdjęciu.

Epitafium zaznaczone czerwoną strzałką pokazałem niżej z lewej. Jest ono poświęcone Krzysztofowi Wildenbergkowi, który zmarł w 1601 r. Epitafium to, analogicznie jak niektóre pozostałe, zostało zachlapane zaprawą murarską (aby utrudnić odczytanie treści). Ponadto jest nieczytelne w górnej części, a figura Chrystusa i krzyż są częściowo uszkodzone. Epitafium to kwalifikuje się więc do oczyszczenia i rekonstrukcji.

Epitafium Krzysztofa Wildenbergka 1601 r.
Pozostałość po epitafium.

KIlka dni temu oprowadzając swojego gościa po zabykach oleśnickich - stanąłem zaskoczony przed pustym miejscem po epitafium (wyższe zdjęcie z prawej). Nie wiem co o tym sądzić. Czy ktoś je ukradł? Czy może ks. inf. Władysław Ozimek dbający o renowacje i rekonstrukcje zabytków z Bazyliki, przekazał kolejne epitafium w ręce konserwatorów zabytków. Zapewne wkrótce dowiemy się co się stało z tym epitafium.

I już wiadomo, że nikt nie ukradł epitafium
Zadzwonił do mnie Pan Józef Kaznowski i przekazał informację (dziękuję !) uzyskaną ze źródeł dobrze poinformowanych, że epitafium było w złym stanie i zagrażało bezpieczeństwu przechodniów. Wobec tego zostało zdjęte. Jeszcze nie wiadomo, czy zostanie poddane renowacji i powróci na swoje dawne miejsce.

Szkoda, że tak ważne dla kultury Oleśnicy zdarzenia i decyzje nie docierają, poprzez prasę, do szerokiego kręgu mieszkańców miasta.

Powrót z renowacji

Dodano 10.08.08 Zauważyłem dzisiaj, że epitafium Wildenbergka wróciło na swoje miejsce. Zostało oczyszczone i prawdopodobnie wykonano przy nim inne prace renowacyjne (jakie?). Jak widać z poniższego zdjęcia - zostało ponownie zamocowane prawie w tym samym miejscu (odsunięto je od drzwi).


Obecnie tekst udałoby sie przeczytać.

Jest to kolejne epitafium, które powróciło po renowacji do Bazyliki Mniejszej. Szkoda, że nie można się dowiedzieć, kto wykonał te prace i jaki był ich zakres. Może prasa oleśnicka o tym napisze?
Więcej o eptafiach z Bazyliki Mniejszej

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Szukam sponsora do wydania ksiażki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI