420. rocznica powstania gimnazjum oleśnickiego

Szkolnictwo oleśnickie zaczyna rozwijać się za czasów książąt
z Podiebradu. Jan Podiebrad kupuje w 1556 r. od mieszczanina niewielki dom znajdujący się przy zaułku Trzebnickim (późniejsza ul. Wrocławska)
w pobliżu rynku i w nim zakłada szkołę protestancką z łacińskim językiem nauczania i dwoma nauczycielami. Szkoła ta istniała do 1594 r.

W tym to roku 5 grudnia Karol II Podiebrad, najznakomitszy z książąt oleśnickich (którego burmistrz Oleśnicy Jan Bronś traktuje jakby nigdy nie istniał) zakłada szkołę średnią, którą nazywano przez pewien czas Gymnasium illustre. Do niej można było uczęszczać po ukończeniu jednej z szkół parafialnych. Budynek ten leżał w okolicach kościoła zamkowego.

Podczas pożaru Oleśnicy w 1730 r. budynek szkoły spłonął, a uczniowie przenieśli się na 7 lat do zamku oleśnickiego, a potem do wynajętego budynku. Okres ten trwał do 1768 r. Dzięki oleśniczanom i m.in. księciu wirtembersko-oleśnickiemu Karolowi Chrystianowi Erdmannowi na miejscu starej małej szkoły łacińskiej wybudowano przy zaułku Trzebnickim nowy budynek. W 1794 r. świętowano w nim 200. lecie istnienia szkoły.

Budynek ten był modernizowany w 1862 r. (dodano jedną kondygnację),
a od 1884 r. zaczęto wspominać o celowości wybudowania nowego budynku szkoły, gdyż on nie odpowiadał potrzebom wspólczesnego nauczania.

W 1894 r. uroczyście świętowano 300. lecie szkoły. Zachowało się z tego okresu specjalne wydanie gazety oleśnickiej Lokomotive an der Oder
z 4 października 1894 r. w którego nagłówku figurował napis Świąteczny Numer. Całość tworzył kolaż wykonany przez fotografa Maxa Herdena. Na nim widać wyrwany jakby fragment gazety spod którego wyłania się ściana frontowa gimnazjum z okresu po przebudowie w 1862 r. Niżej widać napis Oels i Gymnasium. Całość była sfotografowana i jako fotografia rozdawana uczestnikom jubileuszu szkoły. Budynek szkoły rozebrano w 1907 r., po wybudowaniu w 1903 nowego budynku przy ul. A. Mickiewicza.

 
Źródło: www. eby.de

Za kilka dni - 5 grudnia 2014 r. minie 420 lat od daty powołania szkoły. Jak wiem, młodzież z I Liceum Ogólnoksztalcącego im. J. Słowackiego chce związać historię swojej szkoły z okresem od początków powstania budynku szkoły. Może należałoby pomyśleć o kultywowaniu tradycji od 1594 r. Bo kto ma przejąć tradycje oleśnickie - tylko obecni mieszkańcy Oleśnicy. Żyjemy w Europie i tradycje należy kontynuować. Dlaczego świętujemy rocznicę lokacji miasta na prawo niemieckie w 1255 r., a nie chcemy wspomnieć o 420-leciu powołania przez Karola II Podiebrada Gymnasium illustre? Przecież chwalimy się Biblioteką Łańcuchową, która tej szkole służyła. Traktujemy bazylikę mniejszą, zamek i inne zabytki jako nasze - oleśnickie. Może także, jako nasze, traktujmy tradycje szkolne.

5 grudnia 2019 r. - 425 r. rocznica

Opracowano na podstawie wcześniejszych materiałów zawartych na stronie.
Gymnasium illustre


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI