Marek Nienałtowski
Obrazy z postaciami ostatnich książąt oleśnickich z rodu Wirtembergów
02.02.2024 r.

Hubert Kołodziej - Radny Województwa Opolskiego, Członek Rady Muzeum Śląska Opolskiego, członek zarządu Stowarzyszenia Pokój OPP - przysłał mi poniższe zdjęcie, na którym widać, że obrazy z postaciami księcia Karla Chrystiana Erdmanna i jego żony Marii Zofii Wilhelminy z Solms-Laubach pokazane w "Skarbie Wirtembergów" znajdują się w Muzeum Śląskim w Görlitz. W trakcie aukcji to muzeum zapłaciło największą sumę za oba obrazy. Muzeum Śląska Opolskiego kupiło inny obraz księżnej Zofii. Być może jeszcze jest do kupienia obraz księżnej Zofii autorstwa oleśnickiego malarza J. G. Ernsta. Gdyby w Oleśnicy istniało muzeum - istniałaby możliwość jego zakupu.


Obrazy z postaciami księcia wirtembersko-oleśnickiego Erdmanna i jego żony Zofii na ścianie Schlesisches Museum zu Görlitz.
Fot. Hubert Kołodziej

Postacie pary książęcej w powiększeniu

Ja poznałem Huberta Kołodzieja w internecie jako znaczącego promotora aukcji Skarbu Wirtembergów. Szeroko omawiał jego historię i zawartość, zachęcając do kupna skarbów polskie instytucje. Również interesując się historią bliskiej mi historycznie miejscowości Pokój - śledziłem ciekawe działania Gminy Pokój i Stowarzyszenia Pokój, szczególnie w dziedzinie wydawniczej, muzycznej i rewitalizacji parku powstałego za księcia Erdmanna. Od 20 lat w Pokoju odbywają się Koncerty Weberowskie, myśli się o koncertach muzyki Dittera von Dittersdorfa, który tworzył i koncertował w Oleśnicy i podobno w Pokoju. Może odbudowany amfiteatr w Pokoju będzie nosił nazwisko tego muzyka.

Od 5 lat trwa rewitalizacja parku w Pokoju (który może zostanie nazwany parkiem Wirtembergów). Mała gmina zainwestowała 34 mln zł na odnowienie ok. 20 ha parku liczącego ok. 40 ha. Wiosną będzie otwarcie - można przyjechać i zobaczyć m.in. ogrody francuski i angielski, ścieżki, oranżerię, popiersia i parkowe pomniki, w tym słynnego Śpiącego Lwa, zabezpieczoną Herbaciarnię i Salon Wodny.

W zeszłym roku Pan Hubert napisał do mnie: "Od kilku lat zerkam na oleśnickie strony, bo wiem skąd  były inspiracje i działania dzięki którym powstało Carlsruhe/Pokój. Od 40 lat mieszkam i działam w tej gminie i regionie opolskim. Podobnie jak Pan, żyję jej problemami i historią. Brakuje mi też jakichkolwiek mocniejszych, współczesnych więzi między naszymi miejscowościami....."

Odpisałem, że o nawiązaniu więzów trzeba poczekać do wyborów. Obecnie współpraca nie jest możliwa - trzeba poczekać. Może burmistrzem zostanie człowiek kultury szanujący historię Oleśnicy, ceniący dawną muzykę i otwarty na współpracę.


Hubert Kołodziej o Skarbie Wirtembergów https://opowiecie.info/aukcja-skarbow-wirtembergow-pokoju-startuje-monachium-juz-srode/

Katalog Skarbów Wirtembergów https://www.neumeister.com/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_Magazin_08_Hidden_Treasures_03_2022.pdf

Skarby Wirtembergów https://www.olesnica.nienaltowski.net/Skarby.Wirtembergow.htm

Obraz księżnej oleśnickiej w Muzeum Śląska Opolskiego https://www.olesnica.org/Ksiezna_Zofia_MSO.htm


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI