Zagadkowe pociski z XIX w. znalezione na łące

Pan Andrzej Ł. znalazł w pobliżu drogi z Lucienia do Smardzowa dużą ilość ołowianych pocisków pochodzacych z okresu 1848-1860 r. W tych latach nie odbywały się w Oleśnicy żadne walki i dlatego można sądzić, że miejsce znaleziska było terenem strzelnicy, o czym może świadczyć istniejący jeszcze nasyp.

Niektóre z pocisków (pokazanych z lewej) były prawdopodobnie nieużywane i mogły wypaść strzelcom. Inne jak widać, trafiły po wystrzeleniu w grunt nasypu o różnej gęstości, stąd widoczne różne stopnie deformacji pocisków. Długość pocisku 28 mm, średnica 17-18 mm, waga 43 g. Niżej porównanie różnych pocisków używanych w ówczesnej broni myśliwskiej.

Pociski systemu Thouvenin, Widać, że w tylnej części są wydrążone, aby pomieścić trzpień. Po uderzeniu w ciało człowieka (zwierzęcia) pocisk spłaszcza się i zadaje większe rany. Fot. A. Ł.
Z lewej pocisk kulowy, w środku pocisk Brenneke - średnica 18 mm, z prawej pocisk Thouvenin 17-18 mm. Fot. A. Ł.

Broń i pociski systemu Thouvenin
W XIX w. trwa przyśpieszona modernizacja broni strzeleckiej - chodziło o zwiększenie szybkostrzelności ówczesnych jednostrzałowych karabinów z lufą bruzdowaną i pociskami bezłuskowymi. Jednym z kierunków było zmniejszenie czasu przesuwania (przebijania) pocisku przez caly przewód lufy. Wkładano bowiem pocisk do lufy i potem przy użyciu specjalnego stempla i drewnianego młotka przepychano go do styku z komorą prochową. Wtedy, po wyjęciu stempla, można było oddać strzał. Zmniejszanie siły potrzebnej do przesuwania pocisku w lufie mogło przyśpieszyć załadowanie kolejnego pocisku.

W 1844 r. francuski oficer plk. Thouvenin zaproponował nowy sposób ladowania broni odprzodowej (ładowanej od wylotu lufy) z lufą bruzdowaną (4 bruzdy prawoskrętne). Jego glównym elementem byl trzpień, umieszczony na dnie komory prochowej, dokladnie w osi przewodu lufy (zobacz rysunek z lewej).

Broń ładowano pociskami o kształcie cylindrycznym, luźno przechodzacymi przez przewód lufy. Strzelec wkładał pocisk w lufę
i przesuwał go stemplem bez użycia dużej siły. W ostatniej fazie, pocisk zatrzymywał się na trzpieniu, Zatem strzelec mocno uderzał w stempel (niekiedy drewnianym młotkiem) i wtedy miękki ołowiany pocisk musiał zwiększyć swoją średnicę. Wbijał się on tym samym w początek gwintu lufy i ją uszczelnial.

Karabiny z trzpieniem i pociskiem z wydrążonym dnem, przez kilkanaście lat były na uzbrojeniu wielu krajów. Dzięki większemu zasięgowi i dokładności strzelania stały się też karabinami myśliwskimi. Niżej pokazano taki karabin. Podobny mógł być uzywany na strzelnicy, w której znaleziono pokazane pociski.

Przekrój przez lufę, na wysokości
komory prochowej. Po dopchnięciu pocisku do końca i uderzeniu w niego stemplem - pocisk zwiększa swoją średnicę i wrzyna się w bruzdy lufy. Następuje uszczelnienie i możliwość uzyskania ruchu obrotowego
Karabin systemu Thouvenin z 1848 r. z muzeum w Belgii. Z prawej, pod lufą, widać metalowy stempel

Literatura:

http://www.aksamit.wz.cz/pages/tema3.htm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_Thouvenin


Od autora Lokacja miasta Olesnica piastowska Olesnica Podiebradów Olesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r. Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestw Drukarnie Numizmaty Ksiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla Olesnicy Artysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowosci
Szukam sponsora do wydania ksiazki o zamku olesnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI